آب، معادله چند مجهولی زلزله در تهران/ تشنگی 82 روزه چهار میلیون نفربه گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران محمد حسین نوروزی در نشست تخصصی تامین آب اطفای حریق در مواقع بحران، با اشاره به پیچیدگی موضوع تامین آب در زمان وقوع حوادث طبیعی همچون زلزله، افزود: آتش سوزی های گسترده ناشی از حوادث طبیعی را باید مدیریت کرد و تمام جوانب آن باید از قبل سنجیده و با توجه به پتانسیل های موجود برای آنها برنامه ریزی و چاره اندیشی شود.
وی به میزان تاب آوری پایین شبکه آب رسانی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: تخمین حجم حریق در آتش سوزی های پس از زلزله، مقدار آب مورد نیاز برای اطفای حریق و چگونگی انتقال آب به مناطق آسیب دیده مهمترین مسائل قابل مطالعه دراین باره هستند که امکان عکس العمل به موقع برای کاهش خسارات را به تیم مدیریت بحران می دهد.

* آتش سوزی خسارت بارتر است
در ادامه این نشست مدیر‌عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران خسارات ناشی از آتش سوزی های پس از وقوع زلزله را بسیار شدیدتر از خسارت های ناشی از خود زلزله دانست و گفت: پیش بینی‌ هر چه دقیق تر از حجم حوادثی که بر اثر زلزله در شهر تهران رخ می دهد و امکانات موجود برای روبه رو شدن با این حوادث از مهمترین عوامل کاهش تلفات و خسارات پس از وقوع زلزله است.
مهدی داوری با اظهار نگرانی از کمبود امکانات آتش نشانی در شرایط اضطرار، تصریح کرد: تجهیزات حال حاضر سازمان آتش نشانی با پنج هزار پرسنل برای روبه رو شدن با حوادث شهری در شرایط عادی است.

*82 روز تشنگی برای چهار میلیون نفر
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین در این نشست گفت: با استناد به مطالعات انجام شده در هفت سال گذشته میزان خسارات وارده بر اثر وقوع زلزله، تخریب 400 الی 500 هزار واحد مسکونی در تهران و کشته شدن بیش از 250 هزار نفر تخمین زده شده است.
نعمت حسنی افزود: با همکاری شرکت گاز اوزاکای ژاپن و استفاده از تجارب آنها در حال بلوک بندی شهر تهران هستیم تا با استقرار سیستم اسکودا امکان قطع گاز به صورت هوشمند را داشته باشیم.
وی به نتایج مطالعه انجام شده با همکاری پژوهشگران ژاپنی اشاره کرد و گفت: می توان پیش بینی کرد که در صورت وقوع زلزله 7 ریشتری در تهران چهار میلیون نفر بیش از 82 روز دسترسی به آب شرب سالم نخواهند داشت.
حسنی اظهار کرد: بر همین اساس برنامه ریزی برای ایجاد مخازن اضطراری در بیش از 376 محله در شهر تهران انجام شده است که با اجرایی شدن مرحله اول آن 30 مخزن در سال آینده ساخته خواهد شد.

*طرح آبرسانی محله محور
رئیس مرکز مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت آب و فاضلاب تهران نیز اجرای طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران با رویکرد محله محور را پیش از وقوع حادثه ضروری دانست.
محمد‌رضا احمد نسب افزود: در صورت وقوع زمین لرزه شبکه آبرسانی شهر تا ماه ها به تعلیق در خواهد آمد و تداوم حیات میلیون ها شهروند با نبود آب شرب و عدم توان مقابله با حریق های قابل پیش بینی با ابهام مواجه است.
وی اضافه کرد: بر همین اساس مرکز مدیریت بحران، ریسک و پدافند غیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، پیش نویس شرح خدمات انجام مطالعات تامین آب در شرایط اضطراری را در حالت تعلیق شبکه توزیع آب شهری برای اطفای حریق تهیه و اردیبهشت ماه سال جاری به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ابلاغ کرده است.
محسن نادی معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در این نشست با تاکید بر تهیه مدل پهنه بندی ریسک حریق، گفت: با در نظر گرفتن محل عبور تاسیسات شریان های حیاتی شهر چون لوله های گاز، سوخت، آب و فاضلاب، برق، مخابرات و خطوط مترو درکنار وضعیت زمین شناختی، سطح آب های زیرزمینی و خاک های صنعتی باید الگویی برای پهنه بندی ریسک حریق در شهر تهران تهیه کرد و با تخمین تعداد و چگونگی توزیع حریق های احتمالی پس از وقوع زلزله، امکانات و توان سازمان آتش نشانی را بر اساس منابع آبی موجود برای اطفای حریق تصویر سازی کرد.
تهرام/ 9754 //1348انتهای پیام /*