آسمان کشور زیرپوشش امداد هوایی جمعیت هلال احمربه گزارش خبرنگار ایرنا، محمود محمدی نسب روز دوشنبه در آیین افتتاح پایگاه امداد هوایی جمعیت هلال احمر کردستان اظهار کرد: از طریق این پایگاه ها امکان امدادرسانی هوایی جمعیت هلال احمر در تمام کشور در مواقع بروز حوادث فراهم شده است.
وی با اشاره به اینکه این جمعیت از نظر تعداد نیروهای داوطلب که رابطه استخدامی با هلال احمر ندارد از قابلیت بسیار خوبی برخوردار است، افزود: بیش از 2 میلیون داوطلب آموزش دیده در کشور با ما همکاری می کنند که 300 هزار نفر از آنها فعال هستند.
محمدی نسب تاکید کرد: این نیروهای داوطلب بدون هیچ چشم داشتی بخشی از وقت خود را صرف کمک رسانی به همنوعان خود می کنند و در مواقع بحران و حوادث داوطلبانه در صحنه وارد عمل می شوند.
دبیرکل جمعیت هلال احمر یادآور شد: این جمعیت در تامین امکانات و وسایل مورد نیاز برای جمعیت داوطلب هلال احمر مشکل دارد و امکانات خودرویی و امدادی را نمی تواند برای همه داوطلبان تامین کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان نیز گفت: پنج درصد از بودجه اعتباری استان ها باید برای مقابله با بحران ها هزینه شود که معمولا محقق نمی شود.
امیر قادری اضافه کرد: لازم است علاوه بر سازمان هایی مانند جمعیت هلال احمر، سایر ارگان ها و مردم نیز برای امداد رسانی و کمک به آسیب دیدگان حوادث آموزش دیده و آمادگی داشته باشند.
وی یادآور شد: در حادثه زلزله کرمانشاه بخش زیادی از کمک های صورت گرفته از سوی مردم بود و ایشان نشان دادند که در این مواقع می توانند به یاری آسیب دیدگان بشتابند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان هم در سخنانی گفت: برای ساخت این پایگاه امداد هوایی بیش از 70 میلیارد ریال از اعتبارات استانی هزینه شده و فضای مناسبی برای استقرار بالگرد، تیم پرواز، امدادگران، نجات‌گران و کادر پروازی در آن پیش بینی شده است.
حسن خدابنده لو افزود: این آشیانه سه هزار مترمربع مساحت دارد و محل اسکان و همچنین انجام کارهای امدادی در آن پیش بینی شده است.
وی اضافه کرد: پهنای پد آشیانه نیز در حدود 2 هزار مترمربع است و امکان فرود همزمان چهار بالگرد را دارد و یک تیم امدادی 15 نفره نیز در این پایگاه مستقر هستند.
به گفته وی، پایگاه امداد هوایی جمعیت هلال احمر کردستان با جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی به صورت مشترک دارای یک فروند بالگرد است.
جمعیت هلال احمر استان کردستان دارای 10 پایگاه امداد جاده ای و چهار هزار داوطلب فعال و بیش از 40 هزار داوطلب آموزش دیده و آماده همکاری در شرایط سخت و بحرانی است
آیین افتتاح پایگاه امداد هوایی و آشیانه بالگرد جمعیت هلال احمر همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر با حضور محمود محمدی نسب دبیرکل جمعیت هلال احمر، حسین خوش اقبال معاون سیاسی استاندار، مدیرعامل جمعیت هلال احمر و مسئولان استانی برگزار شد.
استان کردستان با بیش از یک میلیون و 603 هزار نفر جمعیت دارای 10 شهرستان، 30 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و یک هزار و 697 روستای دارای سکنه و 187 روستای خالی از سکنه است.
خبرنگار: عبدالله رحمانی**انتشار: سلیمانی
3020//9102انتهای پیام /*