آمادگی دستگاه های قم برای خدمت رسانی به مسافران نوروزیبه گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم در این جلسه اظهار داشت: همه دستگاه ها باید به صورت آماده باش در قالب کمیته های ستاد تسهیلات فعالیت و اماکن اسکان اضطراری را برای مسافران در شرایط خاص آماده کنند.
یونس عالی پور افزود: از تالار مرکزی شهر قم هم می توان در زمینه اسکان اضطراری مسافران نوروزی استفاده کرد و هم مکانی برای اکران فیلم ها برای تامین اوقات فراغت مسافران نوروزی باشد.
وی با اشاره به فعالیت نوروزگاه ها گفت: این امکان که به معرفی شهر قم و خدمات رسانی به مسافران اختصاص دارد باید در سه نقطه مختلف شهر ساماندهی شود.
وی ادامه داد: دستگاه های نظارتی باید بر تعرفه ها و کیفیت خدمات نظارت کنند تا منجربه نارضایتی زائران نوروزی نشود، ضمن این که این موضوع در ارزیابی کمیته های ستاد تسهیلات زائرین نیز به صورت ویژه رصد می شود و مرخصی مدیران در هفته نخست تعطیلات نوروز لغو است.

** معاون امنیتی سیاسی و اجتماعی استانداری قم نیز با تاکید بر هوشیاری دستگاه های خدمت رسان در ایام نوروز گفت: همه دستگاه ها باید نکات امنیتی را رعایت کرده و با تقویت نقاط قوت و کاهش آسیب ها در راستای خدمات رسانی به زائران فعالیت کنند.
احد جمالی افزود: دشمنان از هر فرصتی برای توطئه استفاده می کنند و در ایام نوروز همه باید هوشیار باشند تا امنیت مردم به خطر نیفتد.
وی ادامه داد: دستگاه های نظارتی باید از ورود اجناس قاچاق و تاریخ مصرف گذشته به بازار جلوگیری و با متخلفان در این حوزه برخورد کنند.
وی با بیان این که قم محور مواصلاتی 17 استان است گفت: خدمات رسانی در محورهای مواصلاتی استان باید با جدیدت پیگیری شود تا مردم از مسافرت خویش رضایت خاطر داشته باشند.
وی گفت: شهر قم به علت وجود حرم مطهر حضرت معصومه(س) پذیرای گردشگران و زائران بسیاری است که باید در مرحله اول امنیت مردم و دوم کیفیت در خدمات رسانی مورد توجه قرار گیرد.

** همچنین مدیرکل راه آهن قم با اشاره به فعالیت های قطارهای نوروزی گفت: فعالیت این قطارها از 25 اسفندماه شروع می شود و ستاد نوروزی در ایستگاه مرکزی قم تا 15 فروردن ماه فعال است.
محسن اعتماد افزود: امسال صندلی های پیش فروش شده برای ایام نوروز به 156 هزار صندلی رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31 درصد افزایش داشته است ضمن این که امسال 866 رام قطار در نظر گرفته شده است که 16 درصد نسبت به سال گذشته رشد یافته است.
وی با بیان این که امسال قیمت بلیط قطار افزایش نیافته است، ایستگاه راه آهن قم را سومین ایستگاه پرترافیک کشور پس از تهران و مشهد دانست و گفت: روزانه پنج هزار مسافر از این ایستگاه آمد و شد می کنند.
وی در ادامه افزود: دستگاه های مربوطه باید وضعیت خودروهای تاکسی در بیرون ایستگاه راه آهن قم را ساماندهی کنند، ضمن این که اتوبوسرانی، سرویس هایی برای انتقال مسافران در نظر گرفته است، همچنین باید برای نصب تابلوهای گردشگری و اماکن تفریحی در داخل ایستگاه برنامه ریزی صورت بگیرد.

** مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم در ادامه این جلسه گفت: کارخانه های آرد در ایام نوروز تعطیل هستند ولی با هماهنگی های صورت گرفته امکان تهیه آرد از کارخانه های آرد در تمام ساعت های روز وجود دارد.
مجید آوری فرد افزود: برای فعالیت نانوایی ها در ایام نوروز کشیک در نظر گرفته شده است تا نانوایی ها در ورودی های شهر و اطراف مسجد مقدس جمکران و حرم حضرت معصومه(س) به صورت نوبتی باز باشد.
وی گفت: کشتارگاه های گوشت و مرغ نیز به صورت یک روز درمیان فعالیت می کنند تا خدمات رسانی به مردم به صورت مطلوب صورت گیرد.
وی افزود: امسال350 تن سیب سمیرم و 500 تن پرتقال شمال در 32 غرفه برای تنظیم بازار شب عید در سطح شهر قم توزیع می شود که قیمت میوه ها در این غرفه ها کمتر از میانگین کشوری خواهد بود.
وی بر نظارت قیمت و کیفیت کالاها تاکید کرد و گفت: وظایف دستگاه های مربوطه در این زمینه مشخص شده است تا با بازدیدهای میدانی بر خدمات نظارت کنند.

** معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با اشاره به گشت های مشترک ویژه ایام نوروز از اصناف گفت: این بازرسی ها با هماهنگی اداره کل تعزیزات حکومتی قم و دانشگاه علوم پزشکی صورت می گیرد.
امیر محمدی چهر ادامه داد: هیچ گونه افزایش قیمتی از 25 اسفندماه امسال تا 15 فروردین سال آینده نخواهیم داشت، همچنین تلفن 124 به صورت شبانه روزی در دسترس است تا مردم انتقاد و پیشنهادهای خویش را ارائه کنند.

** مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم نیز با اشاره به ایجاد نوروزگاه ها در قم گفت: این نوروزگاه ها در تعدادی از خانه های تاریخی و کاروانسراها در راستای معرفی اماکن تاریخی، اجرای برنامه های آیینی نوروز و فرهنگی و برگزاری نمایشگاه ها فعال می شود.
عیسی رضایی گفت: امسال باید طوری برنامه ریزی کرد که از تمام ظرفیت ها برای اسکان مسافران بهره برد.
وی ادامه داد: آماده همکاری با دستگاه ها برای برگزاری برنامه های فرهنگی در اماکن تاریخی قم هستیم تا بتوانیم این اماکن را به گردشگران معرفی کنیم.
وی با اشاره به برپایی نمایشگاه هنرهای اسلامی گفت: این نمایشگاه در ایام نوروز در صحن فاطمی حرم حضرت معصومه(س) برپا خواهد شد که در آن 80 غرفه صنایع دستی فعال خواهد بود.

** معاون اجرایی مسجد مقدس جمکران نیز با اشاره به این که 110 واحد اقامتی با ظرفیت اسکان 700 تن در مسجد مقدس جمکران در نظر گرفته شده است گفت: همچنین امکان اسکان 2 هزار تن در شبستان های این مکان مقدس وجود دارد.
احمد حاجی زاده افزود: برنامه های مختلف فرهنگی ویژه ایام نوروز در این مسجد برای زائران در نظر گرفته شده است.

** معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی قم در ادامه این جلسه از استقرار 40 پایگاه اورژانس در ایام نوروز خبر داد و گفت: این پایگاه ها در سطح شهر و محورهای مواصلاتی استان فعال خواهد شد، ضمن این که سه ایستگاه سلامت نیز در محورهای قم – نیزار، قم – تهران و قم – سلفچگان امدادرسانی خواهند کرد.
مهدی فراهانی گفت: طرح ویژه امدادرسانی از 23 اسفندماه سال جاری در قم آغاز می شود و بالگرد امدادی فعال خواهد بود تا با کمترین زمان بیشترین امدادرسانی به مردم صورت بگیرد.
وی گفت: همچنین برنامه های امدادی برای چهارشنبه پایان سال نیز در نظر گرفته شده است.

** سید رضا طباطبایی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری قم با اشاره به فعالیت کمیته اطلاع رسانی ستاد تسهیلات زائران و خدمات سفر از انتشار 40 هزار نسخه نقشه جدید قم در ایان نوروز خبر داد و گفت: همچنین بنرهای اطلاع رسانی در سطح شهر برای هدایت زائران نصب خواهد شد.

** معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم در این جلسه گفت: 10 کمیته و هشت ستاد اجرایی در هر منطقه قم برای ایام نوروز شکیل شده است.
سید امیر سامع افزود: هماهنگی های لازم در بخش های مختلف شهر قم از جمله زیباسازی شهری، آمادگی بوستان ها، اسکان اضطراری، پارکینگ ها، اطلاع رسانی و ارزاق صورت گرفته است.

** معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم نیز با اشاره به اجرای طرح آرامش بهاری در بقاع متبرک امامزادگان قم گفت: این طرح با برپایی غرفه های مختلف در 40 امامزاده قم برگزار می شود.
علی عزیزی گفت:70 مبلغ در امامزادگان مشغول به فعالیت خواهند بود و حدود یک هزار مسئول فرهنگی برنامه های مختلف را به زائران در بقاع متبرک ارائه می کنند.
وی ادامه داد: در صورت نیاز به اسکان اضطراری در امامزادگان آمادگی کامل را وجود دارد
444 بقاع متبرک امامزادگان در قم وجود دارد.
8138/ 1175انتهای پیام /*