آمادگی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی برای ارائه خدمت در نوروز97به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سردار ‘امیر رحمت اللهی ‘ در دومین نشست سراسری فرماندهان ، معاونان و مدیران یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه یکی از اهداف راهبردی دولت، توسعه گردشگری است که نقش انکارناپذیری در اقتصاد و توسعه ایفا می کند، افزود: بدیهی است، امنیت بستر و پیش نیاز هر نوع توسعه از جمله توسعه گردشگری است.
وی، ارتقاء احساس امنیت در گردشگران و بهبود کیفیت خدمات یگان حفاظت میراث فرهنگی در نوروز 97 را از مهم ترین محورهای این نشست برشمرد و تصریح کرد: همه یگان ها باید با یک نگرش مثبت و عزم ملی به حوزه گردشگری به ویژه گردشگری خارجی پرداخته به گونه ای که کوچکترین بزه دیدگی در مورد گردشگران خارجی وجود نداشته باشد و در ایام نوروز نیز با توجه به ویژگی ‌خاص این روزها تلاش مضاعف سازمان را شاهد خواهیم بود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اشاره به عملکرد 10 ماهه این یگان در سال جاری، گفت: با وجود همه مشکلات و تغییرات مدیریتی در سطح سازمان، ما همچنان تداوم در راهبردها و برنامه های خود را حفظ کرده ایم و پیشرفت نسبتا خوبی داشته ایم به طوری که از آغاز سال جاری نشست های گوناگونی در حوزه های مختلف برگزار که باعث بهبود چشمگیر وضعیت یگان شده است.
وی افزود: از جمله این پیشرفت ها، کاهش فاصله نیروهای صف و ستاد یگان بود، به طوری که درک متقابل این دو از یکدیگر در سطح قابل قبولی قرار دارد.
این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: از دیگر پیشرفت های یگان حفاظت میراث فرهنگی، تصویب ساختار مجازی یگان متناسب با گستره مأموریتی، نوع مأموریت و جغرافیای آن بوده که خوشبختانه در سطح ستاد راه اندازی و تا حد بسیاری پاسخگوی نیازهای ستادی در کنترل و فرماندهی بوده است.
سردار رحمت اللهی، توجه به معیشت پرسنل یگان و تجهیز نیروها با فناوری های نوین، وسایل نقلیه موتوری و ابزار ارتباطی روز را از دیگر پیشرفت های یگان حفاظت میراث فرهنگی در سال 97 برشمرد.
وی همچنین به بحث آموزش در یگان حفاظت میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: حرکت جمعی در راستای آموزش یگان بدون وقفه در حال پیگیری است به طوری که هم اکنون و به طور همزمان سومین و چهارمین کارگاه آموزشی یگان در حال برگزاری بوده و آموزش های عمومی نیز در سطح استان ها پیگیری می شود.
این مقام ارشد انتظامی با تأکید بر اینکه آموزش در حوزه امنیت میراث فرهنگی از جنس آموزش علوم اجتماعی و انسانی بوده و همزمان نیاز به تجربه و آموزش های دانشگاهی دارد، تأکید کرد: کمترین نتیجه این آموزش ها ارتقاء شخصیت سازمانی و نگاه مثبت مدیران ارشد سازمان به کارکنان یگان بوده به طوری که امروز همگان باور دارند که مأموریت یگان حفاظت میراث فرهنگی تنها یک کار مراقبتی سطحی و ساده نیست .
وی در بخش دیگری از سخنان خود به جلب مشارکت عمومی توسط یگان پرداخت و گفت: ادبیات و رویکرد تازه ای وارد این حوزه شده که یگان را از حالت نگهبانی صرف خارج کرده و در جریان تصمیم گیری و تصمیم سازی قرار داده است؛ از سوی دیگر ظرفیت های اجتماعی سایر سازمان ها به همراه تعامل سازنده و خلاقیت و نوآوری در یگان حفاظت میراث فرهنگی به خوبی دیده می شود.
سردار رحمت اللهی با اشاره به اینکه بسیاری از پرونده های تشکیل شده توسط این یگان به واسطه مشارکت مردمی شهروندان و احساس مسئولیت و غیرت ملی این عزیزان بوده است، گفت: این آمار حاکی از جلب مشارکت خوب مردمی توسط یگان است که یکی از سرمایه‌های اصلی ما به شمار می‌رود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به برنامه‌های این یگان در سال 97، اشاره کرد و گفت: یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی مانند دیگر سازمان‌ها دارای چشم‌انداز بوده و ما بر اساس آن قصد تدوین سند راهبردی را در سال آینده داریم تا اهداف و راه را همسو کرده و منابع را به شکل مناسب به کار گیریم.
وی ادامه داد: در سال آینده همزمان با پیگیری برنامه‌های نیمه تمام پیشین و امور جاری یگان، قصد داریم تا با پیگیری جدی از ستاد کل نیروهای مسلح، طرح ‘پلیس گردشگری’ را به نقطه قابل قبولی برسانیم و این موضوع از برنامه‌های اصلی خود می‌دانیم و فارغ از اینکه این پلیس زیر نظر یگان‌ حفاظت میراث فرهنگی خواهد بود یا نه این طرح را دنبال می‌کنیم.
سردار رحمت اللهی اضافه کرد: ایجاد «وحدت رویه در حفاظت اطمینان‌بخش» نیز که شعار عمومی یگان حفاظت میراث فرهنگی نیز هست از برنامه اصلی یگان در سال آتی خواهد بود، چراکه سلیقه گرایی و بخشی نگری به هیچ رو با نوع ماموریت و ویژگی‌های این مجموعه سازگاری ندارد.
اجتمام9105 ** 1418
تنظیم:معصومه نیکنام ** ناشر: مریم برزآبادیانتهای پیام /*