احتمال گسترش لکه نفتی تانکر سانچی به ساحل ژاپنبه گزارش ایرنا از رویترز، مقامات ژاپن در حال بررسی این موضوع هستند که آیا لکه های نفتی دیده شده متعلق به نفتکش سانچی است که ماه گذشته در دریای چین شرقی غرق شد یا خیر.
‘یوشیهیدی سوگا’ دبیر کابینه دولت ژاپن در همین حال به خبرنگاران گفت: دولت یک واحد ویژه برای هماهنگی و تحقیق در این زمینه ایجاد کرده است.
سوگا گفت: دولت ضمن اینکه با مقامات محلی در این زمینه همکاری می کند، به دنبال تحقیق در مورد گستره این لکه نفتی و همچنین عامل آن است.
او گفت: ما در این زمینه هر کاری از جمله اعزام یک گارد ساحلی به منطقه به منظور پاکسازی این لکه نفتی انجام خواهیم داد.
اوشیما بخشی از مجمع الجزایری است که شامل اوکیناوا است و به خاطر سواحل بکر و سیستم صخره ای معروف است.
نفتکش سانچی که حدود دو هفته قبل غرق شد نگرانی هایی را نسبت به آسیب های احتمالی به اکوسیستم دریایی در منطقه ایجاد کرده است.
دولت چین پیشتر اعلام کرده بود نفتکش سانچی دو لکه نفتی بر جای گذاشته است.
در همین حال وزارت محیط زیست ژاپن ماه میلادی گذشته اعلام کرده بود احتمال اندکی وجود دارد که این لکه نفتی به سواحل ژاپن برسد.
هو چوان لین’ معاون اداره محیط زیست و شیلات دولت چین هم روز گذشته در این مورد گفته بود چین با بهره گیری از ماهواره، کشتی و هواپیما و تجهیزات ضروری دیگر، در حال ارزیابی اوضاع آب و هوایی و دریایی منطقه ای است که نفتکش در آن غرق شده است.
او با اشاره به اینکه هنوز لکه های نفتی به طور کامل برطرف نشده است افزود: کماکان نفت فوق سبک از این نفتکش نشت می کند اما تصاویر ماهواره ای و بررسی های ما نشان می دهد 15 روز قبل، لکه ای به وسعت 60 کیلومتر مربع این منطقه را فرا گرفته بود که حالا به نصف کاهش یافته است.
او گفت: بیش از 350 نمونه از آب دریا تاکنون به آزمایشگاه های مختلف فرستاده شده است و احتمالا نمونه برداری از آب دریا برای نتیجه گیری قطعی درباره لکه های نفتی ادامه خواهد یافت.
16 دی یک کشتی فله بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در 200 مایلی شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.
پس از این واقعه، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.
با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروههای کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد.
اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند و تیم امداد و نجات 4 نفره چین توانست در مدت نیم ساعت ورود به کشتی، دو پیکر و همچنین جعبه سیاه کشتی را پیدا کنند.
در نهایت 24 دی نفتکش سانچی غرق شد و اسامی خدمه کشتی نیز به عنوان جان باختگان اعلام شد.
بررسی های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین بروز علل واقعه در دست اقدام است.
**آساق**1904**انتهای پیام /*