اصلاح واژه‌های ممنوعیت بازدید از گلزار شهدا و دیدار جانبازان در دستورالعمل اردوهای دانش‌آموزیعلی رمضانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اظهار داشت: دستورالعمل اردوهای دانش آموزی به صورت آزمایشی و به مدت سه ماه در اختیار استانها قرار داده شده و از اندیشمندان، نویسندگان و صاحبنظران تعلیم و تربیت خواسته شده تا نظرات و پیشنهادات خود ارائه داده و اشکالات این دستورالعمل را به ما اعلام کنند.
وی با بیان اینکه مدت سه ماه این دستورالعمل اسفندماه به پایان می رسد، تصریح کرد: در دستورالعمل قبلی نیز به هیچ وجه اجازه ممنوعیت بردن دانش آموزان به گلزار شهدا و دیدار جانبازان داده نشده است و هدف این بوده که برای بردن دانش آموزان پیش دبستانی و دوره های اول و دوم ابتدایی به آرامستان ها و مراکز درمانی و بهداشتی تمامی جوانب کار سنجیده شود.
رمضانی ادامه داد: در این دستورالعمل بر بردن دانش آموزان دوره متوسطه به مقبره و گلزار شهدا تاکید شده و اما در مورد دانش آموزان پیش دبستانی و ابتدایی روانشناسان معتقدند که بردن این گروه سنی به آرامستان ها به لحاظ روحی درست نیست و گزارشات مشاوران نیز این مساله را تایید می کند که حضور افراد در سنین پایین در چنین مکان هایی از نظر روحی و روانی آسیب زا است.
سرپرست اداره کل فرهنگی، هنری، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش بیان داشت: در دستورالعملی که به ادارات آموزش و پرورش استانها ارسال شده است تاکید بر نبردن دانش آموزان پیش دبستانی و دوره های اول و دوم ابتدایی به آرامستان ها بوده که به لحاظ ادبی، غفلتی صورت گرفته و گلزار شهدا قید شده است، بدون اینکه هدف و منظور خاصی پشت آن باشد.
رمضانی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش همواره دغدغه ترویج فرهنگ شهادت و ایثار را داشته که این مساله در کتاب های درسی نیز کاملا مشهود است، یادآورشد: این وزارتخانه سالانه در راستای فرهنگسازی در این زمینه حدود یک میلیون دانش آموز را به اردوی راهیان نور اعزام می کند.
سرپرست اداره کل فرهنگی، هنری، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش با بیان اینکه برای انجام هر طرح و برنامه نیاز به کار پژوهشی است و این دستورالعمل نیز صرفا با همین هدف ارائه شده است، گفت: منظور از ممنوعیت ورود دانش آموزان به مراکز بهداشتی و درمانی به دلیل این بوده که ما دغدغه بهداشت دانش آموزان را داریم و وزیر آموزش و پرورش و مدیرکل شاهد و ایثارگر این وزارتخانه همواره به اتفاق دانش آموزان به دیدار جانبازان می روند و در این دیدار هم جانبازان و هم دانش آموزان روحیه می گیرند.
رمضانی با تاکید بر اینکه این دستورالعمل آزمایشی که در آن «غیر قابل استناد» قید شده نباید سیاسی شود، تصریح کرد: ما زندگی خود را برای نظام و جنگ گذاشتیم و بهترین عزیزانمان را در جنگ تحمیلی از دست داده ایم و اگر ما از نظام دفاع نکنیم چه کسی باید دفاع کند.
وی تصریح کرد: ما و هم نسلهایمان، نوجوانی و جوانی خود را برای انقلاب گذاشته و نهاد تربیت با انقلاب به وجود آمده است بنابراین ما را متهم به اینگونه موضوعات نکنید، هرچند از دغدغه ها و حساسیت ها درباره خانواده بزرگ وزارت آموزش و پرورش با 40 میلیون نفر استقبال می کنیم.
به گزارش ایرنا، روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش نیز به دنبال واکنش های ایجاد شده نسبت به این دستورالعمل، امروز در اطلاعیه ای توضیحاتی ارائه کرد.
در این اطلاعیه تاکید شد: «اخیرا در واکنش به انتشار تبصره ای از دستورالعمل اردوهای دانش آموزی که فعلا به شکل آزمایشی ابلاغ شده است، شاهد عکس العمل هایی در فضای مجازی بودیم که در ارتباط با آن نکاتی ارائه می شود.
با توجه به اهمیت ویژه ای که وزارت آموزش و پرورش برای مقام شامخ شهدا قائل است و نیز جایگاه پررنگ ارزش های والای اسلامی – انقلابی در متون و کتب درسی و برنامه های جاری آموزش و پرورش، قابل درک است که استفاده از برخی عبارات مانند «ممنوعیت بازدید از گلزار شهدا» در قالب تبصره ای ذیل یک ماده از دستورالعمل اردوهای دانش آموزی، قطعا نیاز به اصلاح داشته و با توجه به آزمایشی بودن دستورالعمل مذکور، در نسخه نهایی مرتفع خواهد شد.
همچنین بر اساس دیدگاه غالب صاحبنظران حوزه روانشناسی تربیتی، بازدید نوآموزان و کودکان در سنین پیش دبستانی و سال های نخستین دوره ابتدایی از آرامستان ها و مراکز درمانی به صلاح نبوده و دارای تاثیرات نامطلوب روحی و روانی است.»
فراهنگ**1883**1055
خبرنگار: مریم جلوداران**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*