الفت با طبیعت آذربایجان غربی در روز 13 بدربه گزارش ایرنا گردشگران و میهمانان نوروزی حاضر در استان در کنار شهروندان آذربایجان غربی به مانند سایر هموطنان در روز 13 بدر امسال نیز طبیعت گردی را پیشه خود کرده و از نخستین ساعت های روز به دامن طبیعت رهسپار شدند.
حاشیه رودخانه ها، دامنه کوه ها، حاشیه سدها، اطراف باغ ها، مزارع، جنگل ها، آبشارهای موجود در مناطق کوهستانی، روستاهای هدف گردشگری و پارک های شهری پذیرای شهروندانی است که شادابی و نشاط همراه با خانواده را به طراوت بهاری در دل طبیعت گره می زنند.
به گفته معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی از جاذبه های طبیعی این استان می توان به کاخ موزه باغچه جوق، جنگل های پیردانان پیرانشهر، مارمیشو، آبشار سوله دوکل و سلوک ارومیه، تخت سلیمان تکاب، تالاب کانی برازان و غار سهولان مهاباد و آبشار شلماش سردشت اشاره کرد.
محمد امامی افزود: تفرجگاه های بسیاری در ارومیه وجود دارد که در ایام مختلف سال پذیرای مردم هستند و از جمله آنها می توان به دریاچه پشت سد شهرچای، تفریحگاه های اطراف امام زاده های ارومیه، دره شهدا، کاظم داشی، تفریحگاه چی چست، تفرجگاه نازلو، و حواشی رودخانه باراندوز چای اشاره کرد.
وی بیان کرد: ارومیه به دلیل دارای بودن باغ ها و مزارع میزبان بسیاری از هموطنان است و از جمله سایر نقاط دیدنی این شهرستان که در روز طبیعت پذیرای مهمانان است، می توان به پارک های بزرگ ارومیه از جمله پارک جنگلی ارومیه، پارک ائللر باغی و پارک تخم مرغی اشاره کرد.
** معرفی تفرجگاه های طبیعی ارومیه
در بین شهروندان ارومیه ای پارک جنگلی شیخ تپه یکی از مهمترین مکان های گردشگری این شهرستان است؛ این پارک جنگلی در جنوب شرقی ارومیه و بر ارتفاعات مشرف به شهر و در مجاورت تپه باستانی شیخ تپه قرار دارد.
قدمت این تپه به دوره مادها و پیش از رواج دین زرتشت برمی گردد و در حال حاضر بخاطر ساخت و سازهای بی رویه از زیبایی های آن کاسته شده است.
چشمه آب معدنی کوه زنبیل نیز از مکان هایی است که پذیرای میهمانان در ایام نوروز و به ویژه روز طبیعت است؛ این چشمه با حوضچه ای زیبا و دایره ای شکل در نزدیکی دریاچه ارومیه قرار دارد.
چشمه آب گرم هفت آباد نیز از سایر مکان های دیدنی ارومیه بوده که در 45 کیلومتری شهر و در روستایی به نام هفت آباد قرار دارد؛ از جاذبه های این مکان می توان به دامنه های بسیار زیبای دور اطراف آن اشاره کرد.
یک کوه آتشفشان غیرفعال در اطراف این چشمه قرار دارد که زیبایی های این مکان را دو چندان کرده و این مکان بسیار گردشگرپذیر است و اکثر مسافران که به ارومیه می آیند به این منطقه سر می زنند.
چشمه آب گرم هفت آباد در روزهای گرم تابستان پذیرای مهمانان و گردشگرانی است که می خواهند خاطره خوبی از منطقه داشته باشند و در 45 کیلومتری ارومیه در بخش سیلوانا و محال مرگور در روستای هفت آباد واقع است.
از دیگر مکان های دیدنی ارومیه که گردشگران فراوانی را به خود جذب می کند می توان به آبشار سوله دوکل اشاره کرد؛ این آبشار که به دیزج هم معروف است یکی از بلندترین آبشارهای ایران است و منظره فوق العاده زیبایی دارد.
این آبشار در نوار مرزی ایران، عراق و ترکیه قرار گرفته و سرسبزی اطراف آن موجب شده است تا انواع گیاهان دارویی و کوهی خوراکی در منطقه رشد کنند؛ آبشار سوله دوکل در جنوب غربی ارومیه و در روستای دیزج از توابع زیوه واقع شده است.
یکی دیگر از پربازدیدترین مکان های دیدنی ارومیه دره شهداست که سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند؛ این مکان وسیع جزو تفریحگاه های مهم ارومیه بوده و از محدودیت های ترافیکی در روز طبیعت برخوردار است.
از دلایل گردش پذیر بودن این مکان چشم‌ اندازهای طبیعی وسیع و چشمه‌‌ هایی است که در داخل باغ‌‌ ها و دره‌‌ ها جاری می یابد؛ این دره در حدفاصل بین ارومیه و اشنویه واقع شده و فصل بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از این منطقه و باغ ها و مناظر طبیعی زیبای آن است.
اطراف دریاچه مارمیشو از جمله مکان های دیگری است که در 2 دهه اخیر بازدیدکننده های داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب کرده است.
این مکان که در 45 کیلومتری غرب ارومیه قرار گرفته بعد از بحران خشکی دریاچه ارومیه به نوعی جور این دریاچه را کشیده است؛ امروزه علاقه مندان به طبیعت به جای حضور در سواحل دریاچه ارومیه به اطراف دریاچه مارمیشو می روند.
طبیعت فوق العاده زیبا و کوهستانی از جاذبه های دریاچه مارمیشو بوده و لاله های واژگون و گیاهان کوهی خوراکی آن مشهور عام و خاص است.
روستای بند نیز به عنوان یکی از 57 روستای هدف گردشگری آذربایجان غربی محسوب می شود که به علت جاری بودن رودخانه شهرچایی در آن از مناطق گردشگری این شهرستان در ایام سال و به ویژه در روز 13 بدر است.
این روستا دارای رستوران های متعدد و باغ رستوران ها و کافی شاپ هاست و در ساعت 9 صبح روز 13 بدر به علت استقبال مردم دیگر در 20 کیلومتری این روستا نمی توان مکانی برای اسکان پیدا کرد.
این روستا دارای خانه ها و باغ هایی در کنار رودخانه و نیز در دامنه کوه هاست که در بالادست آن می توان به تماشای سد بزرگ شهرچایی که آب اشامیدنی مردم ارومیه در پشت آن ذخیره شده است، نشست.
همچنین در بالادست روستای بند محال سیلوای ارومیه واقع شده که همیشه از آن به عنوان یکی از مناطق پاک ارومیه از نظر آب و هوایی یاد می شود و در ایام سال پذیرای مسافران و گردشگران است.
اغلب افراد علاقه مند به ماهیگیری در طول سال در این منطقه حضور می یابند و در دریاچه پشت سد شهرچایی اقدام به ماهیگیری می کنند.
خود منطقه سیلوانا به عنوان یکی از ۱۹ منطقه جهان که دارای اکسیژن خالص بوده به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری استان آذربایجان غربی و ایران شناخته شده است.
وجود چشمه ها و دریاچه هایی که از آب شدن طبیعی برف ارتفاعات به وجود می آیند، منطقه ای بکر و بسیار زیبا به وجود آورده است؛ از ویژگی های این منطقه تولید مرغوب ترین عسل طبیعی در ایران است که توسط زنبورداران این منطقه انجام می شود.
اطراف رودخانه باراندوز ارومیه واقع در محال باراندوز و 15 کیلومتری جاده ارومیه به اشنویه نیز از جمله مهمترین مکان های گردشگری در ایام بهار و تابستان است که در روز طبیعت خیل عظیمی از گردشگران و شهروندان ارومیه ای در حاشیه آن جمع می شوند.
این رودخانه از ارتفاعات مرزی ایران، ترکیه و عراق سرچشمه می گیرد و اراضی زراعی بیش از 100 روستا و آبادی را سیراب می کند؛ برروی این رودخانه یک پل تاریخی متعلق به دوره قاجاری واقع شده که اغلب پس زمینه عکس های افرادی است که روز 13 بدر خود را در این مکان سپری می کنند.
از سایر نقاط دیدنی و جذاب ارومیه که در سال ها گذشته پذیرای اغلب مهمانان نوروزی این شهرستان و به ویژه در روز طبیعت بوده، می توان به سواحل دریاچه ارومیه و اطراف کاظم داشی اشاره کرد.
هر چند در 20 سال اخیر بخش های اعظمی از این دریاچه به دلایل مختلف از جمله حفر چاه های عمیق، پل میان گذر و همچنین احداث سدهای متعدد در زیر حوضه آن خشک شده اما هنوز هم زیباست و علاقه مندان به طبیعت ترجیح می دهند تا نشتن در سواحل آن را از دست ندهند.
ساحل چی چست ارومیه نیز که در ایام پر آبی دریاچه ارومیه ساخته شد از نقاط دیدنی این شهرستان است و برخی از شهروندان ترجیح می دهند به دلیل وجود زیرساخت های گردشگری و تفریحی با طی 35 کیلومتر فاصله از مرکز شهر، ساعاتی از روز را در این مکان حضور یابند.
به گزارش ایرنا اکوتوریسم و طبیعت گردی مختص یک روز از سال نیست و علاقه مردم به طبیعت بیانگر وجود ظرفیت های فراوان سرمایه گذاری در زمینه بوم گردی است.
آذربایجان غربی با دارا بودن هزاران جاذبه گردشگری طبیعی و آثار تاریخی در صورت توسعه زیرساخت ها می تواند به استانی نمونه در زمینه اکوتوریسم تبدیل شود.
7125/3072انتهای پیام /*