امام جمعه اصفهان: آیت الله صادقی تا آخرین نفس برای تربیت و روشنگری تلاش کرد

 

 

به گزارش ایرنا، آیت الله ‘ سیدیوسف طباطبایی نژاد ‘ روز چهارشنبه در همایش بزرگداشت آیت الله سید محمد علی صادقی رئیس سابق حوزه علمیه اصفهان افزود: آیت الله صادقی بهترین مصداق عالم شیعه است که در روایت فوق ذکر شد.
وی اضافه کرد: هرچه ایشان را ملاقات کردم یا در حال درس و بحث بود و یا در راه حرم که بیشتر با استاد خویش مرحوم آیت الله فانی ارتباط داشت.
مدیر حوزه علمیه اصفهان در ادامه با اشاره به جایگاه علم و عالم در اسلام، گفت: امیرالمومنین(ع) در مورد علم کلمات فراوانی دارند که می فرمایند رأس همه خوبی ها علم است.


وی با بیان اینکه علم مورد سفارش اسلام نیاز جامعه اسلامی است، افزود: آنچه در روایات به عنوان عالم یاد شده عالم دینی است.
امام جمعه اصفهان از افرادی که در حوزه های علمیه تحصیل و معارف اهل بییت(ع) را گسترش می دهند بعنوان مرزبانان اسلام نامبرد و افزود: این افراد مرزی را نگهبانی می کنند که در یک طرف نیروهای شیطان قرار دارند و مردم را با فریب های شیطان آشنا می کنند تا در دام شیاطین گرفتار نشوند.
وی با بیان اینکه حوزه نجف پس از بیرون راندن علمای ایرانی توسط صدام ضربه سنگینی دید، خاطرنشان کرد: بهترین علمایی که در حوزه نجف زبانزد بودند، ایرانی ها بودند و این علما در کشور پخش شدند و هرکجا که قرار گرفتند منطقه ای را روشن کردند.
آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به اینکه آیت الله صادقی وقتی به اصفهان آمدند، شاگردان خوبی را تربیت کرد، گفت: ایشان تا آخرین لحظه عمر با برکت خود در راه تربیت و روشنگری تلاش کرد.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با بیان اینکه علما در کهنسالی نیز دست از ترویج علم بر نمی دارند، بیان کرد: همانطور که آموزش علم دائمی است و باید تا پایان عمر تعلیم شود، آموختن علم هم دائمی است زیرا تا آخر عمر هرچه تلاش کنیم نمی توانیم قطره ای از علم اهل البیت (ع) را بیاموزیم.
وی در توصیه ای گفت: همه ما باید به اندازه وسعمان برای اسلام تلاش کنیم و براین اساس پیری و بیماری نباید باعث توقف فعالیت علمی شود و همانطور که نماز را باید تا زمانی که جان داریم اقامه کنیم باید تا پایان عمر فعالیت علمی داشته باشیم.
عضو خبرگان رهبری اظهار کرد: اگر کسی به اندازه وسعش برای خدا کار کند مورد لطف خدا و لطف مردم قرار می گیرد و خدای تعالی عزت این مومن را در دل مردم قرار می دهد.

*** تجلیل از مفاخر در دستور کار حوزه علمیه اصفهان است
معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان نیز در این همایش گفت: تجلیل از مفاخر در دستور کار حوزه علمیه اصفهان است و این معاونت، تجلیل از بزرگان دینی و محققان و پژوهشگران را وظیفه خود می داند.
حجت الاسلام و المسلمین ‘ محسن جلالی’ اظهار کرد: معرفی چنین الگوها و اسوه هایی همچون آیت الله صادقی به طلاب جوان و مردم شهر اصفهان را از وظایف خود می دانیم.
وی با بیان اینکه تقریرات غنی از آن مرحوم برای ما به یادگار مانده است، گفت: براساس تلاش یکی از شاگردان آن مرحوم، 17 جلد تقریر از ایشان تهیه شده که می تواند منبع خوبی برای طلاب جوان باشد.
معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان بیان کرد: ستادی برای تنظیم کتب و نگاشته های برجای مانده از آن مرحوم تشکیل شده است.
همایش بزرگداشت بیست و یکمین سالگرد ارتحال آیت الله سید محمد علی میر محمد صادقی، رئیس سابق حوزه علمیه اصفهان روز چهارشنبه در مدرسه صدر بازار اصفهان برگزار شد.
آیت الله سید محمد علی صادقی فرزند سید محمدصادق، عالم فاضل جلیل، فقیه محقق و مفسر، از سادات جلیل القدر میر محمد صادقی، در 11 شوال 1346قمری در اصفهان به دنیا آمد.
آن مرحوم در نجف در محضر شیخ حسین حلی، آیت الله سید محمود شاهرودی و سید علی فانی اصفهانی تحصیل را ادامه داد و کتاب های زیادی نوشته است.
فقه و اخلاق از جمله دروس بسیار مهمی است که آیت الله صادقی سال های زیادی به تدریس آن در حوزه علمیه می پرداخت.
آیت الله میرمحمدصادقی بعد از آیت الله خادمی ریاست حوزه علمیه اصفهان را به عهده گرفت و از ٢٠ اسفند سال ٦٣ تا آمدن حضرت آیت الله مظاهری به اصفهان در سال ١٣٧٤، حدود ١١ سال ریاست حوزه اصفهان را برعهده داشت.
سرانجام این عالم ربانی در20 ربیع الثانی1417قمری ( 15 شهریور1375شمسی) فوت کرد و در گلستان شهدا به خاک سپرده شد.
2093به گزارش ایرنا محمد تقی زاده چهارشنبه در گردهمایی معلمان حق التدریس جدید عشایری و مسئولان و مدیران آموزش عشایر خوزستان در تالار مهتاب اهواز بیان کرد: برای ماندگاری معلمان و فرهنگیان اقداماتی از جمله جذب فرزندان آنان در آموزش و پرورش انجام شده است.
وی درادامه با بیان اینکه از اولویت های آموزش و پرورش خوزستان توجه به مقطع پیش دبستانی است، گفت:در 2 سال گذشته با اجباری شدن دوره پیش دبستانی رتبه خوزستان در شاخص جذب نوآموزان در این دوره از 18 به اول کشور ارتقا یافت و امسال 105 هزار نوآموز در خوزستان جذب دوره پیش دبستانی شدند.
تقی زاده افزود: اجباری کردن پیش دبستانی دلایلی همچون وجود دانش آموزان دو زبانه در خوزستان و جلوگیری از بازماندن کودکان از تحصیل دارد.
وی همچنین گفت: امسال بالغ بر چهار هزار نفر در آموزش و پرورش خوزستان جذب شدند که کمک شایانی به کاهش آمار بیکاری در خوزستان دارد.
مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان درادامه اظهارکرد:معلمان در کنار تدریس باید مهارت های زندگی و ارزش های اخلاقی را به دانش آموزان بیاموزند تا درآینده جوانانی کارآمد در جامعه وجود داشته باشد.
مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان نیز با بیان اینکه 14هزار دانش آموز عشایر در 650 آموزشگاه در خوزستان در حال تحصیل هستند گفت: امسال آموزش و پرورش عشایر خوزستان با 11 هزار ساعت کسری نیروی انسانی روبه رو بود و هر معلم باید به جای 2 معلم تدریس می کرد.
حمید قنبری در ادامه افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون یکصد مدرسه در مناطق عشایری خوزستان احداث، و یکصد کانکس جای مدارس چادری را گرفت؛ سه مرکز شبانه روزی دخترانه و یک مرکز شبانه روزی پسرانه نیز در این مدت راه اندازی شد و بر اساس تفاهم نامه ای که با بنیاد قلم چی منعقد شده مقرر شده که 10 مدرسه دیگر در مناطق عشایری خوزستان احداث شود.
وی گفت: در 2 سال گذشته با اجباری شدن دوره پیش دبستانی یک هزار و 800 نوآموز وارد این مقطع شدند که با پوشش این جمعیت 250 مربی پیش دبستانی نیز جذب شد.
امام جمعه موقت اهواز نیز گفت: معلمان در آموزش به دانش آموزن دقت کنند و با مطالعه به دانش آموزان تدریس کنند.
حجت الاسلام میر احمد رضا حاجتی افزود: از داشته های علمی و دینی که در کشور وجود دارد برای آموزش دانش آموزان استفاده نمی شود؛ متاسفانه تنها از اسم اسلام استفاده می کنیم و از آموزه های دینی اسلام برای آموزش به کودکان و نوجوانان استفاده نمی کنیم.