امسال 50 راس وحوش منطقه شکار ممنوع مهریز در اثر تصادف تلف شدندمحمدرضا خدارحمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران شهرستان افزود: وحوش تلف شده شامل آهو ، گرگ ، روباه ، خرگوش و شغال بود که در جاده های روستایی منطقه یادشده از بین رفتند.
وی ادامه داد: در این مدت 29 شکارچی متخلف در منطقه حفاظت شده به اتهام شکار هشت راس کل و بز و سه راس آهو توسط یگان حفاظت و محیط بانان شناسایی، دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.
وی با بیان اینکه 17 محیط بان با این اداره همکاری دارند ، تصریح کرد: طبق استاندارد جهانی باید به ازای هر هکتار یک نیرو کار حفاظت را انجام دهد در حالی که هم اکنون به ازای هر سه هکتار فقط یک نیرو در شهرستان وجود دارد.
خدارحمی یادآور شد: 100 گونه جانوری و 250 گونه گیاهی در منطقه حفاطت شده کالمند ، بهادران مهریز وجود دارد و 15.7 درصد معادل 76هزار هکتار از خاک مهریز زیر پوشش این مناطق است.
وی به اهمیت همکاری و مشارکت مردم با محیط زیست در حفظ گونه های جانوری و گیاهی اشاره و بر تداوم تعامل با این اداره در سال 1397 تاکید کرد.
منطقه کالمند بهادران مهریز یزد در سال 1355 به دلیل تخم گذاری پرنده با ارزش و کمیاب هوبره و همچنین برخورداری از وضعیت اکولوژیکی مناسب برای ادامه حیات گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی مختلف از جمله آهو و زاغ بور به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب شد.
و اول خرداد ماه سال 1370 با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست به صورت رسمی در زمره مناطق چهار گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت و به منزله حفاظت شده اعلام شد.
این منطقه در حد فاصل 54 درجه و 20 دقیقه تا 55 درجه و 15 دقیقه طول جفرافیایی و 31 درجه و 5 دقیقه تا 31 درجه و 35 دقیقه عرض جفرافیایی قرار دارد.
منطقه یادشده در 20 کیلومتری شهر مهریز و 50 کیلومتری شهر یزد مرکز استان قرار گرفته است.
وسعت این منطقه حدود 250 هزار هکتار برآورد شده که بیش از نیمی از مساحت آن را نقاط دشتی و مابقی را ارتفاعات صعب العبور، کوهپایه ها و تپه ماهورها تشکیل می دهد.
بلندترین نقطه منطقه یادشده کوه مدوار با ارتفاع سه هزار و290 متر و پست ترین نقطه آن در کفه مهدی آباد یکهزار و 400متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
میزان بارندگی در نقاط مختلف این مظقه متفاوت بوده و از 50 تا 150 میلی متر در سال متغیر است .
منابع آبی موجود در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران به دلیل وسعت زیاد و کویری بودن آن جوابگوی نیاز حیات وحش منطقه نبوده است .
سنگ آب های موجود منطقه که در اثر انحلال آهکی به طور طبیعی تشکیل شده اند، از نظر ذخیره و ظرفیت نگهداری آب متفاوت و میزان آب آنها تحت تاثیر نزولات جوی بوده و در سال های اخیر کمبود بارشهای جوی موجب شده تا ذخیره آبی چشمه ها و سنگ آب های منطقه بسیار کم شود.
مرکز شهرستان 50 هزار نفر مهریز در 30 کیلومتری شهر یزد قرار دارد .
7536 / 2047/انتهای پیام /*