با برگزیده نشدن، ناامید نشوید و بیشتر تلاش کنید

به گزارش ایسنا، مراسم اهدای جوایز سومین دوسالانه طراحان بسته بندی ایران امروز جمعه 13 دی ماه با ۴۵ دقیقه تاخیر در هتل بین المللی پارسیان استقلال برگزار شد.


این دوسالانه شش دی ماه به دبیری ایمان آل مظفر افتتاح شده است.


هیئت داوران اصلی این دو سالانه را آقایان: امرالله فرهادی، رضا خلیلی، مهرزاد دیرین، سید مصطفی سید ابراهیمی و خانم‌ها: میترا شاهسور، روجا دانش، نسیم صادقیان و آصفه پیشرو تشکیل می دادند.


همچنین روجا دانش، آصفه پیشرو، نسیم صادقیان و ریچا هاروانی جزو داوران بخش تترای این دوسالانه بوده‌اند.


در ابتدای این برنامه باران نیکراه مجری این برنامه در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی از حضار خواست تا به افتخار شهادت او و ۶۳ سال زندگیش به مدت ۶۳ ثانیه بر دست‌های خود بزنند.


آل مظفر به عنوان نخستین سخنران بیان کرد: سردار قاسم سلیمانی یکی از کسانی بود که امنیت کشور را فراهم می‌کرد تا جوانان بتوانند در امنیت زندگی کنند. امروز همه با شنیدن خبر شهادت او شوکه شدیم.


یکی از اهداف این رویداد، ایجاد حس امید و باور در جوانان است؛ به همین دلیل تلاش کردیم آن را به درستی برگزار کنیم. سومین دوسالانه امسال برگزار شد و هنوز در فرهنگسرا تا ۱۶ دی ماه ادامه دارد. امسال از سراسر ایران برایمان اثر ارسال شد و رشد دو و نیم درصدی داشته‌ایم. ۴۳۶ اثر از ۱۸۸ طراح مستقل به دستمان رسید که ۲۰۴ اثر از ۱۰۸ طراح انتخاب شد.


او ادامه داد: ما در کشوری هستیم که سال‌هاست درگیر تهاجم است. جنگی که واقعا ناعادلانه است و اگر بیشتر فکر کنیم باید ببینیم چرا همه به دنبال این کشور هستند مگر چه دارد؟ پاسخ این است که این کشور ما و منابع را دارد. در برگزاری این رویداد افرادی را دیدیم که بسیار حرفه‌ای بودند ولی نمی‌خواستند مسئولیتی را قبول کنند؛ چون به خودشان باور نداشتند. ما امیدواریم این رویداد امید را در دل آنها زنده کند و خودشان را باور داشته باشند. ما تولیدات و کالاهای خوبی داریم ولی چون طراحی بسته بندی خوبی ندارند شاید دیده نشوند. امسال به دلیل تحریم‌ها واردات کالا کم شد و تولیدکنندگان ما در یک رقابتی قرار گرفته‌اند تا بتوانند کالاهای باکیفیت‌تری را عرضه کنند و جایگزین خوبی باشند برای مصرف کننده ایرانی. درست است که از بازار جهانی فاصله داریم ولی مهم این است که ما می‌توانیم.


آل مطفر در پایان از کسانی که در برگزار این دوسالانه کمک و حامی بوده‌اند تشکر کرد.


در ادامه امرالله فرهادی رئیس هیئت داوران درباره داوری آثار گفت: ما نخواستیم یک بیانیه رسمی داشته باشیم؛ به همین دلیل من از دوستان خواستم نکاتی که در داوری رعایت کردیم را متذکر شویم.


بدون هیئت داوران نمی‌توانستیم رای و نظر دهیم. ضایعه‌ای در شرایط کشور حاکم است و بحران‌هایی که تولیدکنندگان با آن روبرو هستند. تولید کنندگان تمام فکرشان تولید کارهای خوب است و در این بین به تنها چیزی که فکر نکرده‌اند، بسته بندی خوب است. گرچه که این امر خیلی مهم است ولی نمی‌توان به این موضوع ایراد گرفت. تولید کنندگانی داریم که سختی‌ها و محدودیت زیادی دارند ولی سفره‌های مردم را خوش آب و رنگ کرده‌اند.


او ادامه داد: ما باتوجه به شرایط تصمیم گرفتیم. مرتضی ممیز می‌گفت طراحی بسته بندی کامل‌ترین فرآیند طراحی گرافیک است. از تولید کنندگان و سفارش دهندگان می‌خواهم که به بسته‌بندی کالا توجه کنند و ارزش و بحث مالی آن را در نظر بگیرند، باید برای بسته‌بندی خوب، پول خوبی داد. بسته‌بندی در فرهنگ ما در حال کار است و طراحان به نوعی در فرهنگ جامعه کار می‌کنند. این جوانان طراح حیرت انگیز هستند. برگزاری این دوسالانه به حمایت طراحان، تولید کنندگان و سفارش کنندگان وابسته است.


برگزیدگان این دوسالانه به ترتیب زیر بودند:


برگزیده‌های بخش جنبی: نفر اول محسن کوفیانی، نفر دوم ستاره یزدان‌خواه، نفر سوم محمدمهدی آذرخیل


در بخش برگزیده‌های ایده‌ها و خلاقیت‌های تجربی


سه دیپلم افتخار به نازنین بهزادی یگانه، رامی عسگری و 《مان استودیو》 اهدا شد.


همچنین برگزیدگان این بخش شامل نازنین بهزادی یگانه، سید حسن مجیدیان فرد و مهدی شیدری بودند.


جایزه بخش نوآوری نیز به محمدمهدی آذرخیل تقدیم شد.


در بخش بهترین دیزاین بسته بندی با رویکرد دیزاین سه دیپلم افتخار به محمدرضا اسلام پرست، نرگس طهماسبی و صدف فدائیان اهدا شد.


نفرات اول تا سوم بخش دیزاین بسته بندی با رویکرد دیزاین نیز شامل محمدرضا اسلام پرست، استودیو دیزاین درون سازمانی رونیکس و راه حل‌های خلاق رایمون بودند.


جایزه‌های اثر منتخب هیئت داوران سومین دوسالانه بسته بندی به بهاره شفیق و اثر منتخب وبسایت بسته‌ها به مهتاب صارم اصلانی تقدیم شد.


انتهای پیام