بررسی چالش های تالاب انزلی در ویدئو کنفرانس دانش آموزان ایران و ژاپنبه گزارش خبرنگار ایرنا ، کارشناس آموزش زیست محیطی پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی (جایکا) روز سه شنبه در حاشیه برگزاری این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: در سال گذشته تعداد زیادی از کارآموزان ایرانی برای گذراندن دوره های آموزشی چگونگی حفاظت از تالاب به ژاپن سفر کردند.
هیتوشی واتانابه با اشاره به وجود تفاهم نامه همکاری متقابل بین تالاب بین المللی انزلی و تالاب کوشیروی ژاپن افزود: تا به امروز کارآموزان اعزامی به کشور ژاپن از نهادهای دولتی یا سازمان هایی مثل آموزش و پرورش و محیط زیست و غیره بودند اما معتقدیم این همکاری ها نباید بین دو دولت و کارگزاران آن باشد و دانش آموزان دو کشور نقش بسیار مهمی در اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست دارند.
وی تاکید کرد: دانش آموزان امروز و دانشمندان فردا نقش مهمی به عنوان آینده سازان کشور ها دارند و باید گفت احیای تالاب و حفاظت از آن کار ساده ای نیست و برای رفع مشکل آن زمان زیادی صرف می شود.
واتانابه یادآور شد: برنامه ویدئو کنفرانس دانش آموزان ایران و ژاپن به عنوان پل ارتباطی بین دانش آموزان دو کشور بود تا این دانش آموزان تجربیات خود را در خصوص تالاب های شهرشان به اشتراک بگذارند .
وی در پاسخ به این سوال که در صورت مهیا بدون همه شرایط لازم زمان مورد نیاز برای احیای کامل تالاب انزلی چقدر است گفت: فعالیت های مربوط به حفاظت و حفظ و صیانت از محیط زیست هیچ گاه تمام شدنی نیست و با وجود احیای تالاب کوشیروی ژاپن همچنان فعالیت های مربوط به حفاظت همه جانبه از آن ادامه دارد و در خصوص تالاب بین المللی انزلی نیز اینگونه خواهد بود.

***فرهنگ سازی مهمترین هدف محیط زیست گیلان است

مدیر آموزش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در ادامه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مهمترین بخش از فعالیت سازمان محیط زیست ،آموزش و فرهنگ سازی در جامعه است که دانش آموزان به عنوان تاثیر پذیر ترین قشر جامعه همواره در اولویت هستند.
علی اصغر روشنی افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در گام اول آموزش از مهد های کودک را در دستور کار خود قرار داده و برای سهولت و بازخورد هرچه بهتر آن به مربیان مهد های کودک آموزش می دهد.
وی با تاکید براینکه هدف کلی محیط زیست ارتقای فرهنگ توجه به محیط زیست است تاکید کرد: محیط زیست و توسعه پایدار باید در کنار هم باشد و دانش آموزان نیز به عنوان محیط یاران کوچک و همیار محیط زیست در کنار این مجموعه باشند.
روشنی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در محیط زیست گفت: در همه موارد سازمان ها و نهاد هایی مانند محیط زیست نیازمند مشارکت های مردمی هستند و بزرگتر ها در صورت مشاهده رفتار صحیح از فرزندانشان از آنها الگو می گیرند.
وی با اشاره به تاکیدات دین مبین اسلام درخصوص توجه به امر خطیر نظافت در جامعه اسلامی گفت: در آیات قرآن نیز آمده که نظافت بخشی از ایمان است و کشورهای دیگر با اقتباس از این موضوع از کشور ما نیز جلوتر هستند و این آموزش ها تاثیر بسزایی در رشد و ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین خانواده ها و جامعه دارد.

***حفاظت همه جانبه از تالاب انزلی ضرورت دارد

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش گیلان نیز در این مراسم با اشاره به ضرورت توجه بیش از پیش به محیط زیست گفت: محیط زیست و تالاب ها زبان مشترکی هستند که موجبات اتصال و ارتباط انسان ها رادر سراسر دنیا فراهم می آورند.
جابر اخلاقی افزود: دغدغه همه دوست داران و فعالان محیط زیست ، علاوه بر استفاده درست از محیط زیست، حفظ آن برای نسل های آینده است.
وی با اشاره به وجود آلودگی بسیار در تالاب انزلی به دلیل کوتاهی ها و کم کاری های گذشته تاکید کرد: جای خوشحالی است که در دانش آموزان نیز حساسیت هایی در خصوص ضرورت حفظ محیط زیست ایجاد شده و برای محیط زیستشان ارزش قائل هستند.
اخلاقی افزود: باید علاوه بر انتقال تجربیات خود به دیگران ، از تجربیات سایر کشورها هم استفاده کنیم.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، به همت آموزش و پرورش و محیط زیست بندرانزلی ویدئو کنفرانس دانش آموزان مدرسه نمونه شرف بندرانزلی ودانش آموزان مدرسه کوریوی شهر کوریشوی ژاپن در راستای برنامه های زیر کمیته آموزش حفاظت از تالاب بین المللی انزلی برگزار شد و دانش آموزان دو کشور در این ویدئو کنفرانس در خصوص موضوعات مربوط به محیط زیست و تالاب های شهرشان چالش های موجود را بررسی کردند.
تالاب انزلی با مساحتی حدود 19 هزار هکتار از مهمترین زیستگاههای پرندگان مهاجر و مناسب برای تخم ریزی و تکثیر ماهیان و نیز محل زمستـان گذرانی و جوجه‏آوری گونه های زیادی از پرندگان آبزی محسوب می‏شود.
تالاب انزلی جزو تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر است که در سال 1971 میلادی تحت این کنوانسیون به ثبت رسید و هدف اصلی آن، حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب ها از طریق اقدامات ملی و همکاری های بین المللی به منظور دستیابی به توسعه پایدار است.
خبرنگار: رضا اکبری**انتشار دهنده: بابایی
7471 /6030انتهای پیام /*