‘برنامه ملی مداخله اتسیم’ به زودی در اصفهان اجرا می شودمحمد تقی جغتایی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از مرکز روزانه آموزشی توانبخشی اختلالات طیف اتیسم نویان( اولین مرکز اوتیسم در جنوب تهران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هدف اصلی از اجرای ‘برنامه ملی مداخله اوتیسم’ هماهنگی بیشتر بین دستگاه های متولی در امر غربالگری، ارزیابی، تشخیص و مداخله به صورت آزمایشی در میان کودکان است تا ازهرگونه موازی کاری و اتلاف هزینه ها جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه وزارت بهداشت، سازمان آموزش و پرورش استثنایی و سازمان بهزیستی به صورت مجزا فعالیت می کردند افزود: بر اساس این برنامه قرار شد غربالگری و تشخیص اوتیسم به صورت هماهنگ، انجام شود.
جغتایی در خصوص عملکرد وزارت بهداشت در انجام’برنامه ملی مداخله اتیسم’ یادآور شد: بهورزان و کارشناسان بهداشت و روان وزارت بهداشت در خانه های بهداشت زمانی که والدین کودکان را برای واکسیناسیون می آورند وارد عمل می شوند و با انجام تست غربال گری کودکان مشکوک به اتسیم را به مراکز اختلالات تکاملی معرفی می کنند.
وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی کشور در’برنامه ملی مداخله اتیسم’ طبق روال گذشته به غربالگری ادامه خواهد داد، افزود: پس از تشخیص اتسیم کودک در مراکز اختلالات تکاملی وزارت بهداشت، این افراد برای خدمات توانبخشی همانگونه که در این برنامه پیش بینی شده است به مراکز سازمان بهزیستی معرفی می شوند.
جغتایی با اشاره به اینکه از هر 250 کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم را می توان شناسایی کرد تصریح کرد: اختلالات تکاملی، زمینه ساز بروز انواع مختلفی از معلولیت های حرکتی، ذهنی، گفتاری، شنوایی و بینایی هستند که برای پیشگیری از این موضوع، لازم است که تشخیص زودرس و مداخلات به موقع، انجام شود.
اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علایم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن ناشناخته ‌است. این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است.
بازدید جغتایی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی از مرکز روزانه آموزشی توانبخشی اختلالات طیف اتیسم نویان( اولین مرکز اوتیسم در جنوب تهران) امروز(چهارشنبه) با حضور حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی، مینا رجایی رییس بهزیستی شهرستان ری و جمعی از مسئولان استانی در شهرری برگزار شد.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
تهرام/3218 / 1539انتهای پیام /*