برگزاری نمایشگاه عکس یک هنرمند ایرانی در گرجستان

به گزارش ایسنا، فلاح‌­فر درباره نمایشگاه عکس «کاخ­‌نشین» توضیح داده است: کاخ­‌نشینی تنها یک واژه نیست. فرهنگی است برآمده از آرا و باورهای اجتماعی، آمیخته با ایدئولوژی، اقتصاد، سیاست، اخلاق و … انگشت گذاشتن بر روی «کاخ­‌نشینی». ورود به اموری است که هر شاخه آن به ریشه‌ای و به گوشه‌ای متصل است و در درازای تاریخ این سرزمین، هر روز معنایی دیگر دارد.

او ادامه داد: تهران هم با کاخ‌های متعدد، از این خاطره تهی نمانده است. مجموعه عکس‌های «کاخ نیاروان» اشارت اول است از مجموعه کاخ‌های سلطنتی تهران. در فرهنگ ایرانی کاخ‌ها آیینه عبرت تاریخ‌اند. کاخ‌های ایرانی علاوه بر نمونه‌های منحصر به فرد هنر و معماری، حامل بار اجتماعی و حتی نشانه‌های روشن سیاسی و اقتصادی و جهان‌بینی حکومت‌ها محسوب می‌شوند. از کاخ‌های باشکوه هخامنشیان در تخت جمشید و هگمتانه، کاخ اردشیر و سروستان در دوره ساسانیان تا عالی قاپو و گلستان و سعدآباد تا «باستی هیلز» این روزها در لواسانات تهران با برج و باروهای نامرئی‌اش، همه نمادی از تمایلات و فرهنگ سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و اخلاقی ایرانیان در طول تاریخ است.

سودابه کردی، مدیر اجرایی این نمایشگاه نیز در این زمینه گفت: در موضوع کاخ ـ موزه‌ها، «عکس» برادر تنی «موزه» است و این مجموعه بهانه‌ای برای معرفی بخشی از جاذبه‌های میراث فرهنگی و هنری ایران با اشاره‌ای به تاریخ پرفراز و نشیب معاصر کشور است. سکوت عمدی و تنوع وضعیت فصلی و تصویری عکس‌های انتخاب شده هم کنایه‌ای است به ذات تحولات ناگزیر و ناپایداری آنچه پهلوی‌ها ابدی می‌پنداشتند.

او یادآور شد: درک موقعیت این کاخ جز با مطالعه تاریخ و مرور تصاویر تاریخی و سیاسی، جز با تحلیل وقایع تاریخی و سیاسی و … ممکن نیست و برگزارکننده امیدوار است، فراتر از جاذبه‌های بصری، این انگیزه را برای مخاطب فراهم کند.

کردی گفت: عکس‌های مجموعه «کاخ نشین» ناظر به این تلقی اجتماعی از مفهوم کاخ‌نشینی بوده و برداشتی فرهنگی ـ تاریخی از این عناصر شهری و حکومتی را مد نظر دارد. به ویژه این که مجموعه نیاوران به عنوان سمبل حکومت پهلوی در تاریخ معاصر ایران و جهان شناخته می‌شود که با سقوط آن یکی از بزرگترین انقلاب‌های قرن رقم خورد.

نمایشگاه عکس «کاخ‌نشین» هشتم اکتبر (مطابق با ۱۶ مهرماه ۱۳۹۸) با حضور هنرمندان، مدیران فرهنگی و علاقه‌مندان به عکاسی و تاریخ معاصر افتتاح می شود و نمایش آن تا تاریخ ۱۹ مهر ماه ادامه دارد.

انتهای پیام