بسیج باید نماد جذب حداکثری و دفع حداقلی باشدبه گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی عصر امروز در گردهمایی بزرگ اساتید بسیجی دانشگاه های تهران که در محل تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با اشاره به اهمیت ایفای نقش جهادی و حفظ روحیه انقلابی در مدیریت کلان کشور اظهار داشت: مجموعه سیاست های کلان کشور از جمله در بخش سیاست خارجی بر اساس قانون اساسی، تابع اصول و مبانی مشخصی است که از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین و ابلاغ می شود.
شمخانی افزود: مسوولان مختلف از ظریف که عهده دار اداره دستگاه دیپلماسی هستند تا سردار سلیمانی که ظرفیت های مستشاری کشور در پشتیبانی از کشورهای خط مقدم مبارزه با تروریسم را فرماندهی می کنند، هر یک در حوزه ماموریت خود با رویکردی واحد و همگرا تامین کننده اهداف عالی نظام و انقلاب هستند.
وی افزود: راهبرد غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی، توسعه روابط همه جانبه با کشورهای غیر معارض برمحور تامین منافع و امنیت ملی و عدم پذیرش هر نوع اعمال فشار و تحمیل اراده خارجی استوار است.
شمخانی در ادامه با اشاره به جایگاه و نقش فرهنگ بسیجی در مدیریت بحران های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی کشور افزود: بسیج باید نماد جذب حداکثری و دفع حداقلی به منظور افزایش انسجام ملی و همدلی و جلب مشارکت همه ایرانیان معتقد به قانون اساسی در مسیر رفع مشکلات کشور باشد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تجربه درخشان دفاع مقدس و زمینه ایجاد شده برای حضور و مشارکت همه اقوام و ادیان و مذاهب و نگرش های سیاسی درون نظام برای دفاع از کشور خاطر نشان کرد: فرهنگ متعالی بسیج که حق گویی و حق جویی از ویژگی های بارز آن است قابل محدود سازی در دایره تنگ نگاه های سیاسی، جناحی و گروهی نبوده و زایش مستمر ارزش ها و ظرفیت های بی شمار آن در گرو حفظ و ارتقاء زمینه های جذب حداکثری و مشارکت جویی است.
شمخانی با تبیین اقدامات برنامه ریزی شده دشمنان برای ایجاد و توسعه ناامیدی در کشور و رسالت دانشگاهیان برای مقابله با این جریان ضد امنیت ملی افزود: دانشگاهیان به عنوان قشر پیشرو و مرجع با هرنگرش و سلیقه ای باید با روشنگری واقع گرایانه با موج ناجوانمردانه و مخرب تبلیغات دروغین رسانه های بیگانه که کارآمدی نظام اسلامی را هدف گرفته اند، مقابله کنند.
وی با اشاره به ضرورت حفظ روحیه مطالبه گری در دانشگاهیان در کنار جهاد علمی و عملی و نقش آفرینی موثر آنان در پیشرفت و تعالی کشور اظهار داشت: جامعه دانشگاهی باید ضمن همه جانبه نگری و تقویت رویکرد حل مساله در کشور، همه عزم خود را برای کمک به رفع کاستی های موجود و برداشته شدن گام های اساسی و بزرگ جزم کنند تا شتاب توسعه در کشور افزایش یابد.
نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به تحولات اخیر منطقه و روشن شدن نقش مخرب و مرموز داعش سازان و حامیان فرامنطقه ای آن ها تصریح کرد: حضور و نقش آفرینی منطقه ای ایران به طور کامل در خدمت امنیت، ثبات و پیشرفت منطقه و نجات مردم از فتنه تروریسم تکفیری بوده است.
وی افزود: برای ما قابل درک است که آمریکا، رژیم صهیونیستی، برخی کشورهای اروپایی و ارتجاع عربی از دستاوردهای همپیمانی ایران، عراق و سوریه که نقشه های آنان را ناکام گذارده و سرمایه گذاری های کلان و بلندمدت آن ها برای تجزیه کشورها و تثبیت ناامنی را خنثی کرده است، عصبانی و برآشفته باشند.
شمخانی گسترش حمایت های مستقیم نظامی و اطلاعاتی آمریکا از گروه های تروریستی مانند جبهه النصره در سوریه و سکوت شورای امنیت سازمان ملل برابر این اقدامات را پیگیری سیاست های شکست خورده گذشته در عراق و افغانستان عنوان کرد و افزود: مردم آمریکا باید چون گذشته هزینه کم عقلی و بلند پروازی های بی حاصل کابوی های متوهم کاخ سفید را با صرف سرمایه های مادی و انسانی خود پرداخت کنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام توسعه توانمندی های دفاعی کشور را که در چارچوب تامین امنیت و ارتقاء توان بازدارندگی پیگیری می شود، غیر قابل مذاکره عنوان کرد و افزود: جای تعجب است که برخی کشورهای مدعی که حتی توانایی تامین امنیت سفارت ایران در پایتخت شان را ندارند به خود اجازه می دهند در مورد امنیت سرزمین پهناور ایران اظهار نظر کنند.
سیام**6984**1751 /1449انتهای پیام /*