ترغیب کارمندان به ورزش در دستور کار دستگاه های اجرایی اردستانبه گزارش خبرنگار ایرنا، محمد تقی کیانی روز شنبه در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردستان گفت: ورزش بانوان در این میان باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد و کارمندان زن دستگاه ها باید کماکان 2 روز در هفته با برنامه ریزی مدون به ورزش بپردازند.
وی افزود: کارکنان اداره ها باید هفته ای یک روز با دوچرخه به محل کار مراجعه کنند و با تمهید امکانات لازم، زمینه استفاده دانش آموزان از دوچرخه به جای استفاده از موتورسیکلت برای رفتن به مدرسه فراهم شود.
معاون فرماندار اردستان بیان کرد: ورزش و جوانان باید با همکاری اداره ها و شهرداری ها نسبت به اجرای برنامه های گوناگون ورزشی اقدام کرده و با در نظر گرفتن بسته های تشویقی زمینه مشارکت بیشتر مردم و افزایش تحرک اقشار مختلف را فراهم کند.
به گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان، 70 درصد گروه های سنی در این شهرستان اضافه وزن دارند و اردستان رتبه هفتم چاقی را در استان اصفهان دارد.
دکتر مهیار حاجی مالیان در ادامه این جلسه با اشاره به میزان مرگ و میر مردان بیان کرد که بر اساس آمار سال 1395 مرگ مردان 2 برابر زنان و گاز رادون دومین عامل سرطان ریه بعد از دخانیات در کشور بوده است.
وی مهمترین راه انتقال این گاز به واحدهای مسکونی را از طریق مصالح ساختمانی عنوان و اضافه کرد: نزدیک به 80 درصد انتقال گاز رادون از خاک و 18 درصد از چاه های آب است و مقداری نیز از سنگ گرانیت منتقل می شود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان با اشاره به وجود گاز رادون در برخی از منطقه های تهران و بندر انزلی افزود: برای پایش میزان گاز رادون در این شهرستان 30 کد پستی مشخص شده است.
او بیان کرد: اتاقک نفوذی گاز رادون در اختیار آنها گذاشته خواهد شد تا پس از 6 ماه نگهداری در خانه ها و تکمیل فرم های مخصوص، اطلاعات مورد نیاز برای مشخص شدن میزان وجود گاز در اردستان به استان ارسال شود.
حاجی مالیان گفت: اطلاع رسانی اولیه به مردم در این زمینه صورت خواهد گرفت چرا که برای اجرای طرح نیاز به همکاری و مشارکت مردم است.
رادون گازی رادیواکتیو، سنگین، بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌طعم با نماد Rn و عدد اتمی ۸۶ است که در نتیجه تجزیه طبیعی اورانیوم در سنگ‌ها، خاک یا آب های زیرزمینی به هوا منتشر می‌شود.
رادون به طور تقریبی در همه وضعیت‌های آب و هوایی وجود دارد و همه افراد روزانه مقداری (در سطح کم) از آن را استنشاق می‌کنند اما کسانی که به میزان زیاد در برابر رادون قرار بگیرند، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.
رادون می‌تواند از طریق شکاف دیوارها، سقف‌ و یا ستون‌های ساختمان وارد خانه شده و درون محل سکونت افراد متراکم شود.
به گفته کارشناسان، باز گذاشتن پنجره های مناطق مسکونی طبقات پایین تر و پوشاندن ترک های کف و دیواره های ساختمان از روش های ساده برای کاهش غلظت گاز رادون در خانه هاست.
اصفهان چهارمین استان پس از البرز، هرمزگان و خراسان رضوی است که این طرح را اجرا می کند.
شهرستان اردستان با جمعیت بیش از 42 هزار نفر در فاصله 118 کیلومتری شمال شرق اصفهان واقع است.
خبرنگار: رحمت الله عامری نیا ** انتشار دهنده: محمد ملا حمزه زاده
7431/8123انتهای پیام /*