تعامل و دوستی بین ایران و افغانستان یک تعامل ویژه است

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر صالحی همزمان با هفته هنر افغانستان با عنوان «جان پدر کجاستی»، برگزاری این مراسم بزرگداشت را گرامی داشت و در پیام خود به این مناسبت نوشت:
«بسم الله الرحمن الرحیم الله / وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا ۚ وَاذکُروا نِعمَتَ اللَّهِ عَلَیکُم إِذ کُنتُم أَعداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلوبِکُم فَأَصبَحتُم بِنِعمَتِهِ إِخوانًا

اینجانب در آغاز اجازه می‌خواهم تا به عنوان یکی از دلبستگان و عاشقان فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، سلام و درود بی‌پایان خود را به شما عزیزان در سراسر افغانستان اظهار کنم. به این نکته نیز باید اشاره کنم که تعامل و دوستی میان ایران و افغانستان یک تعامل ویژه است.

اینجانب مایلم تا از بیان و لسان استاد گرانقدر فرهنگ و ادب فارسی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی بهره بجویم و از تعبیر زیبای “هموطنان برون‌مرز” استفاده کنم.

اگر چه به لحاظ سیاسی و تقسیمات جغرافیایی در عصر حاضر، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان، دو واحد سیاسی مستقل هستند اما به لحاظ فرهنگی و تمدنی، میان ما خط فاصل و مرز حائل وجود ندارد، شما عزیزان به هیچ روی برای ما بیگانه و غریبه نیستید.

شما برادران و خواهران عزیز از هر تیره و تباری و با هر مذهب و مسلکی هموطن ما هستید که از قضای روزگار و به واسطه بروز و ظهور تقسیمات سیاسی و جغرافیایی در آن سوی مرزهای ایران برای ساختن کشوری آباد و آزاد در تلاش هستید.

متاسفانه به واسطه اعمال سیاست‌های استعماری و توسعه‌طلبانه برخی قدرت‌ها در چند دهه گذشته، زخم‌های عمیقی بر پیکر افغانستان عزیز نشسته و همچنان برخی بدخواهان با لطایف‌الحیل و به دستاویز برخی تفاوت‌های فرهنگی و عقیدتی موجود در کشور افغانستان، بر آن هستند تا از بازگشت ثبات و امنیت کامل و پایدار در آن سرزمین شعر و فضل و هنر، ممانعت به عمل آورند، اما با وجودِ عداوت و شناعت (زشتی و پلیدی) دشمنانِ سربلندی شما، فرهیختگان و هنرمندان آن سامان می‌کوشند تا همگام با مسؤولان و دولتمردان جمهوری اسلامی افغانستان بر زخم‌های این پیکره زیبا و شکوهمند مرهم گذارند و توسعه پایدار و همه‌جانبه را برای مردمانی نجیب و صبور به ارمغان بیاورند.

برگزاری هفته هنر افغانستان مجالی است برای تجدید عهد و تقویت پیمان دوستی و مودت میان ما که به راستی اعضای یک پیکریم.

امیدوارم تا به یمن الطاف خداوندی و از رهگذر تعمیق و گسترش روزافزون تعاملات سیاسی و تبادلات فرهنگی، بیش از پیش، شاهد شکوفایی و ثمربخشی این همبستگی فرهنگی و تقویت وحدت و اخوت دینی، میان یکدیگر باشیم.

اینجانب در پایان ضمن تجدید احترام و عرض ارادت به یکایک شما عزیزان، از درگاه یگانه هستی‌بخش مسألت می‌کنم تا ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان را از قید و نیرنگ بدخواهان و نابخردان مصون بدارد و بر توفیقات شما در مسیر رشد و توسعه همه‌جانبه بیفزاید.»

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو، نمایشگاه «جان پدر کجاستی» که به صورت مجازی برگزاری می‌شود، با گفت‌وگو با استادان برجسته در حوزه‌های مختلف هنری  همراه است. مراسم افتتاحیه نمایشگاه ۲۲ آذر در صفحه اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو- ایران به آدرس @unesco.iran برگزار می‌شود و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، سفیر کشور افغانستان در ایران، رئیس دانشگاه کابل و تنی چند از چهره‌های ادبی و هنری افغانستانی در این مراسم سخنرانی می‌کنند.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه که به صورت مجازی تا ۲۸ آذر ادامه دارد، می‌توانند به نگارخانه مجازی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، به نشانی https://gallery.irunesco.org/ مراجعه و جلسات گفت‌وگوهای تخصصی در طول هفته را از طریق آدرس اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو- ایران (@unesco.iran) به‌طور زنده، در زمان مقرر و به‌شکل ضبط‌شده در روزهای بعد دنبال کنند.

انتهای پیام