تلاش برای ساختارشکنی آثار مذهبی در «خلوت مسیح»

به گزارش ایسنا، «خلوت مسیح» عنوان نمایشگاه علیرضا روح‌الامینی است که با الهام از ادعیه‌ها و اشعار عاشورایی، این روزها در فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقمندان به هنرهای تجسمی و عاشورایی است.

روح الامینی در نمایشگاه «خلوت مسیح»، جدیدترین آثار خود را در قالب خط و نقاشی خط و در چندین شکل همچون آینه نقاشی خط، لباس نقاشی خط و تابلونقاشی خط در معرض دید عموم قرار داده است.

این هنرمند در گفت وگویی با اشاره به پیوند خلاقیت و احساس درونی هنرمند در تاثیرگذاری آثار ماندگار، گفت: هنرمند در ابتدای مسیرش باید با الهام از آثار بزرگان و تقلید صحیح و اصولی از آنان تجارب ارزنده‌ای را کسب کند و بعد از گذر از این مرحله دست به آفرینش هنری بزند. در غیر این صورت قطعا احتمال رسیدن به نتیجه مطلوب در مسیری که طی می‌کند بسیار کم می‌شود. در واقع هنرمند با نگاه تحلیل گرایانه به آثار قدما و کسب تجربه و با پیش فرض‌های ذهنی خویش به اثری فاخر دست می‌یابد.

روح الامینی درباره آموزش تکنیک‌ها و روش‌های مختلف نقاشی خط، درباره چگونکی کاربرد آیینه و ارتباط آیینه کاری با هنر نقاشی‌خط ابراز کرد: آیینه در معماری و هنر خصوصا معماری اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد. ارتباط میان هنر نقاشی‌خط و آیینه کاری نیز از در ابنیه‌های تاریخی و مذهبی و بالاخص بقاع متبرکه قدمت تاریخی دارد. از این رو در این نمایشگاه بر آن شدم تا در قابی با اندازه مشخص مخاطب را با زیبایی‌های خاص این آثار بیشتر آشنا کنم.

این هنرمند با اشاره به روایاتی که درباره لباس امام حسین (ع) و خاص بودن این لباس مطرح شده است، استفاده از لباس شبیه سازی شده به لباس امام حسین (ع) در این نمایشگاه به عنوان نماد عاشورا و نوشتن فرازهایی از زیارت ناحیه مقدسه بر روی آن را نوعی حرکت نو در ارائه آثار مذهبی عاشورایی عنوان کرد و اظهار کرد: در بخشی از زیارت ناحیه مقدسه امام زمان (عج) داریم که می‌گوید «سلام بر آن بدن‌های برهنه و یا در جایی دیگر می‌گوید سلام بر آن لباس‌های به غارت رفته»؛ لذا لباس نوعی نماد است و تلاش کردم بخشی از سلام‌های ادعیه زیارت حضرت امام زمان (عج) به حضرت امام حسین (ع) را در این لباس به شیوه نقاشی خط بنویسم تا مخاطب با اثری متفاوت در شیوه اجرای مواجه شود.

علاقمندان جهت بازدید از نمایشگاه نقاشی خط علیرضا روح الامینی با عنوان «خلوت مسیح» با موضوع عاشورا و امام حسین (ع) تا ۱۸ مهرماه می‌توانند با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی در روزهای عادی از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۹ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

انتهای پیام