جزئیات اعتبار و تسهیلات اختصاص یافته برای جبران خسارت های ناشی از سیل گیلانبه گزارش عصر دوشنبه روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا، حجت شعبانپور با اشاره به وقوع حوادث غیرمترقبه و صدمات مختلف ناشی از این حوادث به زیرساخت های استان گفت: در هر مرحله از این حوادث با همکاری فرمانداران خسارات وارده تعیین و به وزارت کشور اعلام شد.
وی به ارسال گزارش از سوی سازمان مدیریت بحران کشور به هیأت دولت و سازمان برنامه و بودجه اشاره و خاطرنشان کرد: هیأت وزیران در جلسه‌ روز گذشته به ریاست دکتر روحانی بیش از 34 میلیارد ریال اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل در استان گیلان اختصاص داد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با بیان اینکه 1 میلیارد و 360 میلیون تومان از این مصوبه مربوط به اعتبار بلاعوض برای واحدهای روستایی آسیب دیده و بازسازی تأسیسات زیربنایی است، اظهار داشت: بخش دیگر مصوبه‌ هیأت وزیران شامل اعطای تسهیلات بانکی ارزان قیمت به خسارت دیدگان است.
وی با اشاره به اینکه بخشی از کمک‌های بلاعوض پس از وقوع سیل به برخی از خسارت دیدگان پرداخت شده، افزود: پس از تخصیص اعتبار مصوب باقیمانده‌ پرداختی ها انجام می گیرد.
شعبانپور با اشاره به اینکه این مصوبه بخش اندکی از خسارات وارده به واحدهای مسکونی و زیرساخت های استان گیلان است، گفت: با توجه به خسارات بسیار در سال 93 به استان گیلان، تخصیص کامل اعتبارات باعث می شود تا اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با خسارات احتمالی بحران های مختلف انجام گیرد.
وی گفت: انتظار ما از سازمان برنامه و بودجه این است تا در تخصیص کامل اعتبارات درخواستی برای جبران خسارات وارده، نگاه ویژه ای به استان گیلان داشته باشد.
هیأت وزیران در جلسه عصر دیروز (یکشنبه) به ریاست دکتر روحانی رئیس جمهوری، مبلغ 13 میلیارد و 600 میلیون ریال اعتبار شامل اعتبار بلاعوض برای بازسازی 42 واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد 50میلیون ریال، اعتبار بلاعوض برای تعمیر 75 واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد 20 میلیون ریال و همچنین بازسازی تأسیسات زیربنایی استان گیلان را تصویب و اختصاص داد.
دولت همچنین مبلغ 29 میلیارد و 100 میلیون تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود و کارمزد 4 درصد در مناطق روستایی و 5 درصد در مناطق شهری برای بازسازی 42 واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد تا سقف 200 میلیون ریال ، تعمیر 75 واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد تا سقف 120 میلیون ریال و تأمین لوازم خانگی و معیشتی 117 واحد خسارت دیده به ازای هر واحد تا سقف 30میلیون ریال در استان گیلان اختصاص داد.
طی ماه های مرداد و شهریورماه امسال، مناطقی از استان گیلان شاهد وقوع سیلاب و باران های سیل آسا بود که آبگرفتگی معابر و نفوذ آب به منازل شهروندان، مشکلاتی را برای آنان ایجاد و خسارت هایی به منازل روستایی، شهری و تاسیسات عمومی وارد کرد.
2007انتهای پیام /*