خرید آثار برتر هنرمندان در جشنواره هنرهای تجسمی فجر

به گزارش ایسنا به نقل از واحد ارتباطات و رسانه دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، هادی مظفری درباره‌ی آخرین وضعیت جشنواره تجسمی فجر خاطرنشان کرد: همان‌طور که در آخرین اطلاعیه ستاد جشنواره اعلام شد، جشنواره با درخواست دبیران محترم بخش‌های ده‌گانه و تصویب شورای سیاستگذاری به عنوان عالی‌ترین رکن جشنواره بعد از مراسم چهلم شهادت سردارسلیمانی و جانباختگان هواپیمای اکراین از تاریخ ٢٩ بهمن تا ٥ اسفند برگزار خواهد شد.

او درباره مکان برگزاری جشنواره نیز توضیح داد: قبلا اعلام شده بود که این دوره در نمایشگاه بین‌المللی برگزار می شود اما با توجه به تغییر پنج روزه‌ی زمان جشنواره، برنامه‌ریزی زمان‌های نمایشگاه بین المللی با جشنواره فجر تطابق نیافت. با این توضیح که جشنواره گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از ٢٤ تا٢٨ بهمن برگزار می‌شود و نمایشگاه بعدی، صنعت نفت و گاز در تاریخ ششم اسفند ماه. جشنواره تجسمی فجر در میان دو نمایشگاه قرار می‌گرفت که زمان تغییر دکوراسیون و جمع آوری سایر نمایشگاه‌ها بود و آسیب جدی به این جشنواره می‌زد. از این رو مکان جشنواره را همچون سال قبل، به فرهنگستان هنر ـ موسسه صبا منتقل کردیم.

مظفری درباره استعفای دبیر جشنواره و سایر دبیران در فضای مجازی و نپذیرفتن استعفای دبیر از سوی وی، توضیح داد: اتفاقاتی که حد فاصل ١٣ دی و با شهادت تکان دهنده‌ی سردار سلیمانی شروع شد و سپس با درگذشت غم‌انگیز هموطنانمان در مراسم تشییع جنازه ایشان در کرمان و سقوط دلخراش هواپیما منتشر شد، همه‌ی کشور را متاثر کرده بود و واکنش هریک از دبیران و داوران این جشنواره و سایرجشنواره ها نیز در همین شرایط و فضا اتفاق افتاد.

سطح تالمات روحی جامعه و هنرمندان به حدی بالا رفت که بسیاری از ایشان، بدون توافق جمعی و به صورت شخصی تصور کرده بودند این تصمیم، مناسب ترین روش برای سوگواری و همدردی با جامعه و خانواده های داغدار است که این اتفاق به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر شد و چنان برداشت شد که تصمیم جمعی است در حالی که به هیچ عنوان اینگونه نبود.

در آن شرایط درخواست من و سایر مدیران برگزاری از جامعه هنری که قبول مسئولیت کرده بودند این بود که چند روزی صبور باشید تا در شرایط آرام تر بنشینیم و بهترین تصمیم را بگیریم اما باید قبول کرد که جو و فضای عمومی جامعه تاثیر گذارتر از خواهش و درخواست های ما بود.

او در پاسخ به اینکه با این شرایط، وضعیت شرکت‌کنندگان جشنواره به کجا می‌رسید؟ گفت: اتفاقا نکته بسیار مهمی بود. بیش از ٣ هزار هنرمند و با ٦ هزار اثر در بخش‌های مختلف جشنواره شرکت کرده بودند و ما به عنوان برگزارکنندگان یک جشنواره ملی و رسمی امانتدار تک تک این آثار بودیم. همین امر باعث شد که استاد حقیقی درخواست مجدد ما را پذیرفتند که کار را به سرانجام برسانند. ایشان جلسه‌ای با دبیران بخش‌های دهگانه جشنواره برگزار و اعلام کردند من به کمک شما قادرم این بار را به مقصد برسانم و دبیران محترم نیز با بیانیه‌ای که در آن درخواست تعویق جشنواره به بعد از مراسم چهلم و نیز حذف بخش‌های غیرضروری جشنواره در جهت کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان کردند، دعوت مجدد دبیرمحترم را پذیرفتند تا در قالب جدید و ایجاد شوراهای هنری در رشته‌های مختلف، جشنواره را تا پایان همراهی کنند و من می‌خواهم همین جا از رفتار مسولانه دبیر محترم و تمامی دبیران و داوران که چنین نقش و مسولیتی را پذیرفتند ، تشکر و قدردانی کنم.

رییس جشنواره تجسمی فجر در پاسخ به اینکه وضعیت داوری‌ها و انتخاب نفرات برتر به چه شکل خواهد بود؟ نیز گفت: جشنواره تجسمی فجر یکی از بهترین فرصت ها برای معرفی هنرمندان و استعدادهای جوان و ظرفیت های استانی درسطح ملی است که اساتید، پیشکسوتان و مدیران گالری ها درکنار هم، ظرفیت های تجسمی را به جامعه معرفی کنند. از آنجا که طبق آیین‌نامه جشنواره در هر رشته ی دهگانه فقط امکان معرفی یک نفر و اهدای یک جایزه وجود دارد، در این دوره، شورای سیاستگذاری این اجازه را صادر نموده است که به جای انتخاب یک نفر و یک اثر، امکان خرید آثار بیشتری، هم برای عموم مردم و هم برای ستاد برگزاری فراهم شود و جشنواره در سقف اعتبارات نسبت به خرید آثار برتر اقدام کند.

به عنوان مثال در بخش خوشنویسی به جای انتخاب یک اثر از بین تمام رشته های نستعلیق، شکسته، نسخ و ثلث و نقاشی خط ، ستاد جشنواره اجازه دارد تعداد بیشتری از آثار برتر را خریداری نموده و شورای هنری با هماهنگی  هنرمندان، آثار را قیمت گذاری و در معرض نمایش و فروش سایر افراد قرار دهد.

به عبارت دیگر امسال، جشنواره هنرهای تجسمی رویکرود اکسپو و فروش آثار شرکت کنندگان را ـ منوط به تایید خود هنرمندان ـ دنبال خواهد کرد.

او درباره اینکه در این دوره نحوه‌ی حضور گالری‌ها چگونه خواهد بود؟ هم چنین توضیح داد: نشست‌هایی با حضور مدیران محترم گالری های تهران و برخی استانها برگزار کردیم و درحال جمع بندی پیشنهادات مختلف هستیم که به زودی جمع بندی و جزییات آن اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، کار بررسی و انتخاب آثار از تاریخ ٢ بهمن آغاز و تا ٦ بهمن ادامه خواهد داشت و نتایج آثار راه یافته به زودی منتشر خواهد شد.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از تاریخ ۲۹ بهمن تا ۵ اسفند در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار خواهد شد.

انتهای پیام