خوانش هنری و معاصر از نماد ماه آذر

مهدی تمیزی، مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا درباره رویداد «در مقیاس قوس» اظهار کرد: این رویداد هنری در دو بخش انتخاب و نمایش آثار و جلسات گفتگو پیرامون نمادهای شهری و لزوم برگزاری رویدادهای مرتبط، تعریف و برنامه ریزی شده است. در بخش نخست با انتشار فراخوانی ملی پیرامون خوانشی معاصر از نماد قوس ماه آذر و با در نظر گرفتن اینکه این نماد شهری به سبب ویژگی‌های تاریخی و اسطوره‌ای که دارد می‌تواند بخش‌های گسترده‌ای از جامعه را با خود همراه سازد، منتشر شد. 

او ادامه داد: در این فراخوان از شرکت کنندگان خواسته شده است که با استفاده از سه رسانه پوستر، مجسمه و ویدئوآرت که قابلیت نمایش شهری و عمومی در فضاهای بیرونی را دارند و با نگاهی خلاقانه و معاصر به این نماد، طرح‌های خود را ارسال کنند. در واقع هدف ما از برگزاری این رویداد ایجاد گفتمان در ارکان مختلف جامعه و معرفی هرچه بیشتر نماد قوس ماه آذر به وسیله نگاه و فرم‌های نو است.

همچنین آرزو معتمدی، کیوریتور رویداد «در مقیاس قوس» نیز در این زمینه توضیح داد که فراخوان این رویداد در تاریخ ۱۵ مهرماه ۱۳۹۹ منتشر شد و مهلت ارسال طرح های اولیه در ابتدا تا ۱۵ آبان ماه بوده است که یک ماه دیگر تا تاریخ ۱۵ آذر ماه تمدید شد. در بخش  پوستر  ۷ طرح، در بخش مجسمه ۴۶ طرح و در بخش ویدئوآرت ۱۹ طرح دریافت شده است که مقدمات داوری آنها توسط تیم رویداد شروع و اعلام نتایج بعد از داوری نهایی در تاریخ ۱۵ دی ماه خواهد بود.

او یادآور شد: برای هر رسانه حداکثر پنج طرح برگزیده در نظر گرفته شده که بعد از بررسی و داوری در هر بخش با توجه به کیفیت آثار تعداد قطعی آنها تعیین خواهد شد و چنانچه آثار دریافتی کیفیت‌های لازم برای نمایش نداشته باشند تعداد کمتری برگزیده می‌شوند.

معتمدی گفت:‌ داوری بخش ویدئوآرت نیز به علت حضور هر سه داور در اصفهان با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی به صورت حضوری در موزه هنرهای معاصر در تاریخ ۲۴ آذر ماه شروع می‌شود. در این بخش طرح‌ها به صورت پروپزال‌های متنی شامل شرحی از نگاه شرکت‌کنندگان به نماد قوس، به همراه شرحی از نحوه ساخت و اجرای ویدئوآرت و اطلاعات فنی اثر است. در بخش پوستر داوری به صورت آنلاین است و طرح‌های دریافتی برای داوران ارسال و در جلسات آنلاینی که برگزار می‌شود، برگزیدگان انتخاب خواهند شد. در این بخش همانگونه که در فراخوان هم ذکر شده پنج طرح توسط داوران برگزیده خواهد شد و با توجه به کیفیت آثار دریافت شده تعدادی نیز به انتخاب داوران برای یک نمایش شهری منتخب می‌شوند.

او افزود: در بخش مجسمه، شرکت‌کنندگان طرح‌های خود را به صورت پروپزال‌های متنی شامل خوانش و نگاه خود به نماد قوس و نحوه ساخت، متریال و کلیه اطلاعات فنی و همچنین تصاویر جانمایی و طراحی‌شده طرح خود را ارسال کرده‌اند، که داوری در این بخش نیز به صورت آنلاین است. در بخش دیگر رویداد نیز در حال آماده‌سازی گفت‌وگوهایی کوتاه با اساتید و هنرمندان حوزه‌های مرتبط با رویداد «در مقیاس قوس» هستیم که چنانچه فضای مناسبی در جامعه برقرار شود بخشی از این گفتگوها به صورت نشست‌های تخصصی برگزار می‌شود و در نهایت نیز تمامی این گفت‌وگوها به صورت کتاب/کاتالوگ منتشر می‌شوند.

معتمدی تاکید که که با توجه به پاندمی کرونا اعلام زمان قطعی برای نمایش هر اثر در حال حاضر ممکن نیست.

انتهای پیام