رشد 69 درصدی مشارکت مردمی و کمک به مراکز نیکوکاریبهمن دستار روز پنجشنبه در حاشیه آیین تجلیل از عوامل اجرایی جشن عاطفه ها در اراک در گفت و گو با ایرنا، افزود: این کمک ها در قالب هدایای جنسی و نقدی به یک هزار مرکز نیکوکاری اهدا شده است.
وی اظهار کرد: 2 هزار و 100 میلیارد ریال کمک در قالب کالا و خدمات در 10 ماه امسال از طرف مراکز نیکوکاری به نیازمندان تحویل شده است.
مدیرکل هماهنگی شبکه های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: یک هزار مرکز نیکوکاری در استان ها با محوریت محله ها و مساجد به ارایه خدمات به مددجویان اشتغال دارد.
دستار افزود: ایجاد شبکه های اجتماعی کمک رسان از اهداف اصلی شکل گیری مراکز نیکوکاری با رویکرد حفظ جایگاه انسانی افراد نیازمند است.
وی اظهار کرد: کوشش می شود از هشت دهک جامعه که توان مالی بالا و مطلوب دارند به 2 دهک نیازمند به بهترین شکل کمک شود.
مدیرکل هماهنگی شبکه های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: امور خیریه از فعالیت های فردی به سمت کار خیرجمعی و مراکز نیکوکاری سوق یافته است و این سرمایه ای بزرگ برای نظام است.
دستار افزود: مراکز نیکوکاری یکی از بخش های خدمت رسان نظام اسلامی هستند و در کنار بخش خصوصی و دولتی در پیشرفت کشور مشارکت دارند.
وی بیان کرد: انعطاف پذیری، دسترسی آسان و مسئولیت آگاهانه از ویژگی های مراکزنیکوکاری است.
مدیرکل هماهنگی شبکه های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: موج بزرگ خدمات نوع دوستانه و مشارکت خیران و مردم در کمک به آسیب دیدگان زمین لرزه کرمانشاه بسیار مشهود بود و است.
دستار افزود: در شرایط کنونی ابعاد فقر متنوع است و کمک به نیازمند تنها در ارایه خدمات معیشتی خلاصه نمی شود بلکه دامنه آن گسترده شده است.
وی اظهار کرد: شناسایی افراد نیازمند و کمک برای رفع مشکلات این طیف از جامعه از تکالیف و ماموریت های مراکز نیکوکاری است.
دستار افزود: توانمند سازی سازمانی و اجتماعی و مددجویان در مراکز نیکوکاری در دستور کار متولیان این حوزه است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی نیز در این آیین گفت: 100 هزار نفر در این استان از انواع خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) بهره مند می شوند.
قنبر موسی نژاد افزود: در 10 سال اخیر، 30 هزار فرصت شغلی توسط این نهاد حمایتی در استان ایجاد شده و 9 هزار فرصت شغلی در قالب کاریابی و معرفی به مراکز تولیدی و صنعتی برای مددجویان فراهم شده است.
وی اظهار کرد: پرداخت 130 هزار مورد تسهیلات و 40 هزار مورد جهیزیه از دیگر خدماتی است که در 10 سال اخیر توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی ارائه شده است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی گفت: مراکز نیکوکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) یک شبکه مسجد محور است که با همکاری افراد خیر، ائمه جمعه و علما فعالیت می کند.
موسی نژاد افزود: ساماندهی اقشار مختلف جامعه، تشکیل سازمان مردمی کارآمد، تقویت مسئولیت اجتماعی مردم، تقویت پیوندهای اجتماعی محله و پیشگیری از فقر از جمله اهدافی است که برای ایجاد مراکز نیکوکاری تعریف شده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: آمار طلاق در بین مددجویان این نهاد حمایتی پایین است و در راستی آزمایی از هشت هزار زوج در سال های 90 تا 95، آمار طلاق در میان مددجویان کمیته امداد استان مرکزی کمتر از پنج درصد است.
وی اظهار کرد: این در حالی است که نرخ طلاق در استان مرکزی 20 درصد است.
در این آیین از مسئولان و اعضای مراکز نیکوکاری استان مرکزی تجلیل شد.
38 هزار خانوار زیرپوشش خدمات کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی قرار دارد.
6991/6013/خبرنگار: معصومه ابراهیمی**انتشاردهنده: مژگان حیدریانتهای پیام /*