رونمایی از نرم افزار کاربردی زعفران دانشگاه تربت حیدریهبه گزارش ایرنا، رییس پژوهشکده زعفران ایران وابسته با دانشگاه تربت حیدریه در آیین رونمایی گفت: اپلیکیشن توسط گروه 11 نفره نرم افزاری نیل رایانه مستقر در مرکز رشد در مدت چهار ماه و با صرف اعتباری معادل صد میلیون ریال طراحی، تدوین و به مرحل عمل رسید.
حامد کاوه با بیان اینکه برای استقرار سرور و هزینه های جاری نیز 500 میلیون ریال دیگر هزینه خواهد شد، افزود: نرم افزار زعفران به صورت آنلاین (برخط) و فارغ از فضای مجازی و تلگرام برای کشاورزان طراحی شده و هر کشاورز و تولیدکننده می تواند با ثبت یک نام کاربری برای خود با پژوهشکده زعفران ارتباط زنده و مستقیم داشته باشد.
وی گفت: در این نرم افزار دو آزمایشگاه خاک شناسی و کنترل کیفی طراحی شده که کشاورز می تواند بعد از ثبت نام کاربری، آدرس و مشخصات مزرعه خود را در آنجا ثبت تا کارشناسان و پژوهشگران برای نمونه گیری به آنجا مراجعه و در یک فاصله تعیین شده نتیجه آزمایشات خاک شناسی خود را در این نرم افزار مشاهده کنند.
کاوه افزود: آزمایشگاه تشخیص کیفی نیز به همین صورت است و تولیدکننده با ثبت مشخصات خود و نمونه گیری توسط پژوهشگران در یک فاصله زمانی از کیفیت محصول خود با خبر می شود.
وی گفت: همچنین علاوه بر مباحث آزمایشگاهی، برنامه های آموزشی و هشدارهای لازم برای مزارع کشاورزان منطقه ارایه می شود و به عنوان نمونه و با توجه به اینکه تاکنون شاهد بارندگی نبودیم، تا دو هفته آینده به کشاورزان اعلام می کنیم بعد از محلول پاشی مزرعه خود را حتما آبیاری کنند.
کاوه اظهار کرد: در کنار مباحث آموزشی و آزمایشگاهی بانک اطلاعات جامعی از مقالات، تحقیقات و فعالیت های پژوهشی در خصوص زعفران در این نرم افزار گنجانده شده و در مراحل بعدی نیز قابلیت بروز رسانی دارد.
دانشگاه تربت حیدریه دارای دو هزار و 500 نفر دانشجو، 34 استاد ثابت و 180 نفر استاد مدعو است که دانشجویان در 27 رشته مشغول تحصیل هستند.
35 درصد این دانشجویان به صورت فعال و در قالب شش تیم در رشته های فوتسال، مردان، والیبال بانوان، تنیس روی میز و بدمینتون مردان و زنان فعالیت دارند.
شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
6121/1744
خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم **انتشار: علی اصغرافتادهانتهای پیام /*