رکوردار اهدای خون جهان:نوعدوستی را با اهدای خون به نمایش بگذاریداین متخصص آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی که تا کنون 192 بار اهدای خون داشته و معادل 92 لیتر خون اهدا کرده است یکشنبه شب در پنجمین شب فرهنگی جشن شیراز در گذر فرهنگی حافظیه مورد تشویق و تقدیر قرار گرفت.
شیخ الاسلامی در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اهدای خون یک فضیلت و یک موهبت است گفت : خداوند ساختار بدن آدمی را به گونه ای آفریده که راه برای ایثار و فداکاری و نجات جان آدمیان با اهدای خون فراهم شود ، با اهدای خون هم جان آدمیان نجات پیدا می کند و هم اهدا کننده از سلامت تن و سلامت روان بیشتر و بهتر بهره مند می شود.
رکوردار اهدای خون جهان با اشاره به اینکه در سن 83 سالگی پزشکان او را از اهدای خون منع کرده اند گفت: نباید بگذاریم بانک خون و فرایندهای اهدا دچار سستی و کمبود شود، باید با حفظ روحیه ایثار و گذشت و اهدای خون همیشه ذخیره ای مطمئن از خون وجود داشته باشد تا در شرایط حساس و مهم بتوان از آن بهره گیری کرد.
شیخ الاسلامی اضافه کرد : بسیاری از ما شاید هنگام اهدای خون ندانیم که وقتی خون اهدا می کنیم ، زندگی دوباره‌ای را برای یک مادر و نوزادش به ارمغان می آوریم و شاید نمی دانیم که با اهدای خون، زندگی را در رگ و شریان یک جوان تزریق می کنیم و جان انسانی را نجات می دهیم.
پدر اهدای خون ایران سه رکورد جهانی در زمینه انتقال خون دارد که مهمترین آن رکورد بالاترین آمار اهدای خون است که از آن اوست و در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شده است. رقم اعجاب انگیز اهدای خون دکتر شیخ الاسلامی در آخرین نوبتی که او به یک پایگاه انتقال خون مراجعه کرد، به 192 رسیده است.
اگر بنا باشد هر بار که 500 سی‌سی خون اهدا می شود ، دست کم جان سه نفر نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی از مرگ نجات یابد ، دکتر شیخ الاسلامی تا کنون 600 نفر را از مرگ حتمی نجات داده است.
براساس گزارش های منتشر شده ذخیره خون موجود در پایگاه های انتقال خون شیراز طی روزهای گذشته کاهش یافته و کاهش شدید پلاکت های خونی در فارس محسوس است.
به گفته مسئولان سازمان انتقال خون استان فارس به علت کاهش مراجعه اهداکنندگان خون به سازمان انتقال خون در ایام نوروز وضعیت ذخیره پلاکتی استان به شدت افت پیدا کرده و بیماران در بخش هماتولوژی به علت دریافت دوز ناکافی پلاکت دچار خونریزی شده اند.
6113 /1876انتهای پیام /*