شناسایی بافت فرسوده در 23 شهر گیلانبه گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی گیلان به ایرنا، حجت شعبانپور روز پنجشنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری در استان همزمان با برخی دیگر از استان های کشور گفت: شناسایی بافت فرسوده در 23 شهر استان انجام شده و محدوده بافت فرسوده در این شهرها به تصویب رسیده است.
وی اضافه کرد : اهداف دولت در احیای بافت فرسوده ، رفع فقر شهری ، احیای هویت های تاریخی ، توسعه و گسترش تجهیزات و تاسیات شهری و توسعه زیرساخت ها به جای ایجاد زیرساخت ها می باشد.
وی در ادامه مهم ترین برنامه دولت در احیای بافت فرسوده را مقاوم شدن بناهای فرسوده در حوادث غیر مترقبه و همچنین بازگشایی معابر کم عرض عنوان کرد.
وی تصریح کرد: استان گیلان نیز مانند 11 استان کشور یک قطعه زمین به مساحت یکهزار و 355 متر مربع در محله ساغریسازان رشت هم جوار بقعه متبرکه خواهر امام رضا (ع) رشت معرفی نموده است و برای بافت فرسوده این شهر و سایر شهر های استان برنامه ویژه ای دارد.
شعبانپور افزود: در دولت تدبیر و امید در استان گیلان بیش از دو هزار و 400 واحد از تسهیلات بافت فرسوده و تخفیف ویژه صدور پروانه ساختمان استفاده نموده اند که دو هزار و 200واحد آن مورد بهره برداری قرار گرفته و از این به بعد ارائه این تسهیلات با شتاب بیشتری انجام می گیرد.
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان نیز در حاشیه این جلسه گفت : با توجه به اینکه امروز آغاز طرح باز آفرینی شهری در قسمت بافت فرسوده به عنوان طرح امید در برخی استان ها از جمله استان گیلان بوده ، امیدواریم برای اجرای این طرح ها نظارت خاصی صورت گیرد تا معضلاتی که هم اکنون در ساخت وساز شهری با آن مواجه هستیم با اجرای این طرح ها مرتفع گردد.
علی خاوری با بیان اینکه استان گیلان دومین استان فقیر در بحث سرانه فضای سبزمی باشد، خاطر نشان کرد: در حدود 90 درصد از ساخت وسازهای شهری در استان گیلان بعد از اخذ پروانه ، تخلفاتی در سطح اشغال و تراکم دیده می شود که این موضوع به جامعه حقوق شهری استان آسیب می رساند و قرار است با اجرای طرح مذکور، این نواقص بر طرف شود.
مدیر کل راه وشهرسازی گیلان توجه به کیفیت زندگی مردم وسرانه سطح فضای سبز ،هویت بخشی محلات هدف ، رعایت مقررات شهری ، مقاوم سازی و رعایت الگوهای معماری و شهرسازی اسلامی و ایرانی را از جمله اولویت های این طرح عنوان و بیان کرد : قرار است این طرح بصورت آزمونه (پایلوت )در محله خواهر امام رشت با رعایت هویت و حرائم تاریخی مربوطه اجرا شود.
این جلسه در استانداری گیلان و با حضور شعبانپور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان وخاوری مدیرکل راه و شهرسازی و اعضای ستاد بازآفرینی شهری استان گیلان برگزار شد.
همزمان با برخی دیگر از استان های کشور ؛عملیات اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری در استان گیلان به صورت ارتباط ویدئو کنفرانسی و با فرمان رئیس جمهور آغاز شد.
خبرنگار: سلیمانی**انتشار دهنده: بابایی
7296 /6030انتهای پیام /*