عامل انسانی، دلیل بروز بیش از 60 درصد تصادف هاستبه گزارش پنجشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی اسدی افزود: تصادف علت سوم مرگ‌ و میر در کشور است و نه فقط موجب مرگ می شود بلکه آسیب‌های جسمی و روانی گوناگونی ایجاد می کند.
وی ادامه داد: رعایت نکات مربوط به حفظ سلامت روان حین رانندگی در جاده ها اولین لازمه به سلامت رسیدن هموطنان است؛ بنابراین باید آرامش خود را هنگام رانندگی حفظ کرد.
اسدی به رانندگانی که مسافت طولانی در پیش دارند، توصیه کرد از شب قبل خواب کافی داشته باشند تا توجه و تمرکز آنان حفظ شود و آرامش جسمی و روانی آنها تامین شود.
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: رانندگان استراحت های بین راهی را در برنامه خود قرار دهند؛ زیرا به رفع تنش و تمدد اعصاب رانندگان کمک می کند. بنابراین باید بعد از 2 تا چهار ساعت رانندگی، 15 دقیقه را به استراحت اختصاص داد.
«معمولا در مواقعی که رانندگان پشت ترافیک های طولانی مکث می کنند، تحمل خود را از دست می دهند و خستگی ناشی از ترافیک باعث می شود بعد از رهایی از آن، با سرعت بیشتری مسافت را طی کنند. در این مواقع توصیه می شود صندلی خودرو را کج کرده و عضلات بدن را شل کنند یا از خودروها خارج شوند و همه زمان انتظار در ترافیک را در حالت انقباض و تنش به سر نبرند و تا حد امکان شرایط ماندن در ترافیک را برای خود آسان کنند».
وی گفت: گوش دادن به موسیقی ملایم می تواند افراد را به آرامش دعوت کند و خستگی ترافیک را کاهش دهد؛ بنابراین باید از گوش دادن به موسیقی هایی با آهنگ تند و صدای بلند خودداری شود.
اسدی تاکید کرد مهم ترین مساله هنگام رانندگی، حفظ تمرکز رانندگان است و گفت و گو با تلفن همراه و ارسال پیامک یا تماشای فیلم بر کاهش توجه تاثیر منفی دارد و سرعت عمل افراد را در کنترل خودرو کاهش می دهد.
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: سرنشینان خودرو باید حتی الامکان از گفت و گوهای جدی درباره مشکلات زندگی خودداری کنند زیرا رانندگی به آرامش نیاز دارد.
به گفته وی، کودکان به دلیل نیازها و سرگرمی های متفاوت، انتظار درک متقابل را دارند. بنابراین والدین باید امکانات و سرگرمی های آنها را برای سفر درحد توان فراهم کنند تا آرامش خانواده هنگام رانندگی تامین شود.
به گزارش ایرنا، هفتم فروردین ماه جانشین فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد میزان حوادث و تلفات جاده‌ای در نوروز امسال نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته اما در عین حال، هر 58 دقیقه یک نفر در جاده‌های کشور جان باخته است.
به گفته وی، بی توجهی به جلو، سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز سه علت مهم حوادث جاده ای است و حدود 70 درصد تصادف های منجر به فوت از خستگی و خواب آلودگی رانندگان ناشی می شود.
اجتمام**1193*1961*انتهای پیام /*