لحظه تحویل سال و یادی از جاودانگانروزهای پایانی سال روزهای پرهیاهویی است، همه به نوعی از کار و تلاش دست می کشند و دنبال خرید، برای عید دیدنی ها، تزئین سفره هفت سین، خرید لباس نو و هزاران کاری که در سال جدید همه انجام می دهند، اما برخی از خانواده ها عید دیدنی شان را از مزار شهدا و عزیزان از دست رفته خودشان شروع می کنند.
شروعی که در لحظه تحویل سال با عزیزان جان باخته و یا شهدای گرانقدر آغاز می شود و هرساله نیز در روزهای پنجشنبه و جمعه آخر سال، دیدارها با این عزیزان به پایان می رسد.
این روزها خرید سین های سفره هفت سین دغدغه همه شده اما در کنار مزار شهدا و قبور جاودانگان، دیگر نیازی به تدارکات خاص ندارد و دلتنگی و غم دوری از دست دادن عزیزان، آنها را راهی بهشت زهرا و گلزارهای شهدا می کند.
بسیاری از خانواده ها، هفت سین نوروز 97 را پای قبور از دست رفتگان و شهدای خودشان پهن می کنند، تحویل سال را با این عزیزان از دست رفته آغاز می کنند، چون یادشان همیشه همراهشان است و هیچگاه نمی توانند آنها را فراموش کنند.
جایشان در خانواده خالی است، اما زمانی که بر مزارشان می روند، دلشان باز می شود، شاید چند قطره ای اشک که از چشمانشان جاری می شود، روحشان تازه می شود و قلبشان آرام می شود، چون تپش های قلبشان هربار که بر مزارشان حاضر می شود، تند تند می زند، چون آنها دیگر نیستند و فقط بوسه بر سنگ سخت قبرشان آنها را آرام می کند.
سخت است انسان لحظه تحویل سال را در جایی آغاز کند که جز تاریکی و سیاهی از مزارها چیزی نمی بینند، اما اینها خوب می دانند که با این سنگ های سخت، دلشان آرام می شود و قلبشان تسکین می یابد.
اما چقدر سخت است در کنار عزیزانی باشی که دیگر نیستند و رفته اند به ویژه شهدایی که جانشان را برای نظام و انقلاب تقدیم کردند تا ما امروز باشیم و زندگی در امنیت و آرامش داشته باشیم، پس همه باید قدردان این همه رشادت ها و ایثارگری های آنان باشیم.
هرساله همزمان با عید باستانی نوروز مردم در کنار افراد از دست رفته و شهدای خود ساعاتی را سپری می کنند و این به عنوان یکی از رسوم برجامانده از گذشتگان است و در روزها و ساعات پایانی سال 96 که مصادف است با لحظه تحویل سال، امروز نیز قبور شهدا و مزار دیگر افراد فوت شده مملو از جمعیت و خانواده های داغداری است که سال را در این مکان تحویل می کنند.
براساس آمار، سالانه حدود 350 هزار نفر در کشور به دلایل مختلف جان خود را از دست می دهند، البته در مجموع 230 هزار شهید نیز در دوران دفاع مقدس نیز تقدیم انقلاب شده است.
سال 1397 ساعت 19 و 45 دقیقه و 28 ثانیه روز سه شنبه 29 اسفند ماه سال 1397 خورشیدی مطابق تقویم جلالی تحویل می شود.
اجتمام ** 7268 **1569

** آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*