ماهی قرمز مهمان همیشگی سفره های هفت سینبه گزارش خبرنگار ایرنا، در روزهای پایانی سال خریدهای نوروزی مردم در بیشتر شهرهای استان کردستان همچون سایر شهرهای کشورمان افزایش چشمگیری یافته و بازارها مملو از خریدارانی است که می خواهند نوروزی متفاوت از روزهای دیگر سال داشته باشند.
مغازه های البسه و پوشاک، خواربار فروشی ها و میوه فروشان کردستانی تازه ترین خریدهای خود را برای بازدید خریداران در ویترین ها و محل هایی که در دید مشتری باشد، قرار داده اند و هر یک به نوعی سعی در جلب نظر مشتریان دارند.
در این میان مغازه ها و دکه های فروش ماهی های قرمز (گلی) که از مدتی قبل فعالیت خود را شروع کردند این روزها در اوج فروش و داغی بازار هستند.
در کنار سطل ها و شیشه های بزرگ و آکواریوم های مکعبی که از ماهی های رنگارنگ و در اندازه مختلف پر شده اند، بساط سفره هفت سین نیز به فروش می رسد و شهروندان در کنار پرسیدن قیمت و توقف های کوتاه در کنار این مغازه ها، ماهی سفره های هفت سین خود را می خرند و با خود به منزل می برند.
در کنار فروش ماهی گُلی برخی فروشندگان سبزه های از جوانه در آمده گندم، عدس و نخود و برخی گونه های جانوری را نیز می فروشند.
ماهی قرمز در ایران با نام ماهی ‘طلایی، قرمز، شب عید و گلدفیش’ شناخته شده و با نام علمی ‘آراتوس کاراسیوس’ با نژادهای مختلف و رنگ های متنوع در مراکز تکثیر و پرورش کشور تولید می شود.
توجه به اندازه غذای ماهی، کنار گذاشتن آب به مدت 24 ساعت به منظور خروج کلر در هنگام تعویض آب ماهی و استفاده از یک سوم از آب قدیمی از جمله مراقبت های لازم برای نگهداری ماهی قرمز در خانه است.
مدیر برنامه های بهداشت و بهبود تغذیه در مراکز جمعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشتر گفته بود: ماهی های قرمز ممکن است عصبی یا بیمار باشند، مهمترین راه شناخت این ماهی ها چرخش مکرر ماهی داخل تنگ و دیگر ظروف نگهداری است.
رضا عزتیان افزود: در خرید ماهی قرمز باید به یکسری نکات توجه کرد، شکسته شدن یا تاخوردن بال های ماهی، شنای نامتعادل، بیرون زدگی چشم ها، تشکیل گلوله های پنبه ای اطراف دهان، دم یا بال ها و سفیدک زدن جداره پوست از اعلام بیماری ماهی های قرمز است که از خرید آنان باید اجتناب کرد.
وی گفت: ماهی های قرمز را می توان همانند بسیاری از حیوانات اهلی با رعایت مسائل بهداشتی در منزل نگهداری کرد اما مردم باید قبل از خرید بابد به توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از انتقال هر گونه بیماری پوستی توجه کنند.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان می گوید: هر گونه خرید و فروش گونه های حیات وحش طبق قانون ممنوع و پیگیری قانونی دارد.
کورش زارعی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و عید نوروز، عده ای فرصت طلب و سودجو در برخی مناطق اقدام به خرید و فروش غیرمجاز گونه های جانوری مانند مار، سمندر و لاک پشت در کنار ماهی قرمز می کنند.
وی افزود: خرید و فروش گونه های حیات وحش براساس مواد 7 و 10 قانون شکار و صید ممنوع است و انجام این کار علاوه بر جدا کردن این گونه های جانوری از زیستگاه های طبیعی محل زندگی شان و برهم زدن تعادل چرخه حیات طبیعی آنها، در نهایت منجر به انقراض این گونه های ارزشمند می شود.
زارعی از شهروندان خواست از خرید جانواران وحشی خودداری کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، مراتب را به سامانه تلفنی 1540 و یا ادارات محیط زیست اطلاع دهند.
وی گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست این اداره کل در این ایام به گشت و نظارت مستمر بر مراکز خرید و فروش ماهی قرمز و پرنده فروشی های استان اقدام خواهند کرد و درصورت مشاهده تخلف، ضمن ضبط جانوران وحشی و رها سازی آنها در طبیعت، با افراد خاطی و سودجو براساس قوانین و مقررات برخورد خواهند کرد.

**تولید سالانه یک میلیون بچه ماهی تزئینی (آکواریومی)
مدیر امور شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سالانه بیش از یک میلیون قطعه ماهی تزئینی (آکواریومی) در مزارع پرورشی این استان تولید می شود.
رحمانی میرزایی افزود: با توجه به نیاز آبی کم و امکان تولید در فضای کوچک این شیوه تولید، با استقبال خوب روبرو شده و گسترش زندگی آپارتمان نشینی بازار فروش را برای ماهی های زنیتی مهیا کرده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون پنج مرکز تولید ماهی های زینتی در شهرستان های سنندج، سقز، کامیاران، بیجار و قروه دایر شده و به ازای تولید هر 30 هزار قطعه ماهی زینتی یک شغل ایجاد می شود.

**ماهی قرمز را در در منابع آبی رهاسازی نکنید
برخی شهروندان پس از مدتی از نگهداری ماهی های قرمز نوروزی را در منابع آبی رهاسازی می کنند که این امر می تواند به جای کمک به محیط زیست به آن زیان برساند.
مسئول روابط عمومی اداره کل محیط زیست کردستان گفت: ماهی های قرمز یا کاراس، گونه های غیر بومی منطقه ما هستند و رها سازی آنها در منابع آبی و رودخانه ها باعث تبدیل شدن آنها به گونه غالب در این منابع می شود.
محمد حقمرادی افزود: احتمال دارد این نوع ماهی ها انگل ها و انواع بیماری ها را با خود به همراه داشته باشند که در صورت رهاسازی در منابع آبی باعث آلوده سازی این منابع و حتی مرگ و میر سایر ماهی ها می شوند.
وی از شهروندان خواست در صورت تمایل به رهاسازی ماهی های کاراس، این کار را در استخرها و یا حوضچه هایی که ارتباطی با رودخانه ها و سدها ندارد، انجام دهند.
عید باستانی نوروز و آیین های زیبایی این عید در راه است و آمدن یک ماهی قرمز و سبدی کوچک از سبزه بهاری، شور و نشاطی دوباره به محیط گرم خانواده می بخشد، پس بیاید قبل از تحویل سال و آیین نوروز دل ها خود را برای خانه تکانی های نوروزی آماده کرده و با فراموش کردن غم ها و غصه ها به استقبال سال نو برویم.
3020/9102انتهای پیام /*