مساله حاد آلودگی صوتی – علی حبیبی*میزان آلودگی صوتی در حالی به این نقطه رسیده است که این مساله همین حالا در اطراف ساختمان هایی وجود دارد که قرار است افراد مبتلا به انواع بیماری، به این مراکز مراجعه کنند تا سلامتی خود را بازیابند.
در زمان حاضر آلودگی صوتی معضل 76درصد بیمارستان های تهران است که بسیاری از بیماران بستری در همین مراکز، برای درمان خود به این بیمارستان ها مراجعه کرده اند و قطعا یکی از ضرورت های رسیدن به سلامتی نیز داشتن محیط آرام و فاقد آلودگی صوتی است.
اکنون 32درصد مراکز آموزشی از جمله مدارس با آلودگی صوتی مواجه هستند جایی که دانش آموزان باید در محیط آرام و بدون مزاحمت های با منشاء داخلی و خارجی مدرسه، ادامه تحصیل دهند.
آمار وسایلی که آلودگی صوتی ایجاد می کنند جالب توجه است. موتورسیکلت ها، سواری ها و وسایل نقلیه سنگین به ترتیب 45، 30 و 20 درصد در ایجاد آلودگی صوتی نقش دارند. در زمان حاضر بیش از 3 میلیون و 500 موتورسیکلت در پایتخت تردد می کنند که آلودگی صوتی یک موتورسیکلت برابر با چندین وسیله نقلیه است یعنی صدای ناهنجار تردد یک موتورسیلکت در یک کوچه می تواند افراد ساکن در چندین کوچه همجوار را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از راکبان موتورسیکلت، به رعایت حقوق شهروندی پایبند نیستند و بدون دلیل با گازدادن های بی مورد به تولید صداهای بسیار ناهنجار در همین کوچه ها و خیابان ها اقدام می کنند؛ انگار از صدای فریاد اگزوز موتورسیکلت لذت می برند.
آلودگی صوتی آنها از 15 دسی بل از حد مجاز فراتر است و این مساله مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد کرده است. سقط جنین، افزایش فشار خون، اختلال در شنوایی و سکته قلبی تنها بخشی از بیماری هایی است که از این طریق به شهروندان سرایت می کند. آلودگی صوتی همچنین تاثیرات زیادی در کاهش بهره وی و راندمان کار افراد دارد و ازاین طریق خسارات زیادی به تولید جامعه وارد می شود. آلودگی صوتی به هر دلیلی که در محل زندگی یا محل کار افراد ایجاد شود نقض حقوق شهروندی است و این مورد در منشور حقوق شهروندی نیز آمده است.
عدم تمرکز و پرخاشگری و اختلالات روحی از عوامل آلودگی صوتی است و چنانچه جامعه ای نتواند این مشکل را رفع کند شمار بیماران این نوع از آلودگی هر روز رو به فزونی خواهد گذاشت.
برای رفع آلودگی صوتی باید به سرمنشاء بروز آن توجه کرد و در زمان حاضر در شهرها؛ کارخانجات، کارهای ساختمانی، سیستم تهویه منازل، هواپیما، خودروها، تلویزیون و جاروبرقی از عوامل این آلودگی در جامعه و خانه ها محسوب می شوند.
پوشش گیاهی و وجود درختان بیشتر در محل های مسکونی و غیر مسکونی تا حد زیادی می تواند در کاهش آلودگی صوتی موثر باشد از این رو حفاظت از این گیاهان تاثیر زیادی در آرامش هر محل دارد.
کاهش صدای خودرو به ویژه موتورسیکلت ها و همچنین استانداردسازی ساختمان ها، تعبیه پنجره های دوجداره و فاصله ساختمان از محل تردد خودرو بویژه از بزرگراه ها و خیابان های مشابه از جمله راه های کاهش آلودگی صوتی است.
آلودگی صوتی مثل آلودگی هوا، زیان آور و مخل سلامت، آسایش و آرامش مردم است از این رو در برنامه ریزی های شهری و ملی باید توجه ویژه ای به رفع آن کرد تا شهروندان با خطر بیماری های مختلف روبرو نشوند.
————————————————————–
**دبیر اجتماعی ایرنا

اجتمام**1569**1021
انتشار: حسین نوروزیانانتهای پیام /*