معافیت فعالان عرصه تولید صنایع دستی از پرداخت مالیات

به گزارش ایسنا، پروانه حیدری عصر شنبه در جلسه مشترک بررسی مشکلات هنرمندان صنایع دستی شهرستان ورامین که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، تصریح کرد: بر اساس قانون، فعالان صنایع دستی از پرداخت مالیات معافند و اگر از فعالان این عرصه مالیاتی دریافت شود، مسئولان امر باید ورود پیدا کنند.

وی ادامه داد: کسی که از وزارت میراث فرهنگی بابت تولید صنایع دستی مجوز دریافت کرده، قطعا در این حوزه مشغول به فعالیت است و فرد یا ارگانی صلاحیت این را ندارد که نوع کار وی را در حوزه صنایع دستی بررسی کند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران خاطرنشان کرد: استان تهران به نشان جغرافیایی هر روستا در تولید صنایع دستی نیاز دارد. اگر در یک روستا مانند احمدآباد وسط ورامین سفال‌های مرغوب تولید می‌شود، باید مشخصات خاک، نوع سفال و برتری آن نسبت به کالاهای مشابه تعیین شود تا آماری جامع ا ز وضعیت تولید صنایع دستی استان به دست آید.

حیدری عمده‌ترین مشکلات حوزه صنایع دستی را عدم آگاهی فعالان این عرصه از قوانین و مقررات و دانش روز اعلام کرد و افزود: شاغلان عرصه صنایع دستی به آموزش‌های تخصصی در حوزه رشته فعالیت، بسته‌بندی، برندسازی و حقوق در حوزه مالیات و بیمه نیاز دارند و این در حالی است که کمترین میزان اعتبار، به امر آموزش اختصاص پیدا کرده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران تصریح کرد: ورامین، قطب بزرگ تولید شیشه و بلور در کشور است و تلاش می‌شود تا این شهرستان به عنوان شهرستان شیشه، ثبت ملی شود.

وی گفت: از ادارات و نهادهای شهرستان ورامین انتظار داریم تا ضمن استفاده از صنایع دستی، در مراسم و مناسبت‌هایی که قرار است از افرادی تقدیر شود، از آثار تولیدشده توسط هنرمندان این دیار استفاده کنند.

انتهای پیام