معاون توسعه روستایی: بانک ها حق طلب سند شهری برای ارایه تسهیلات روستایی ندارندبه گزارش ایرنا سید ابوالفضل رضوی روز یکشنبه در همایش اشتغال پایدار روستایی و عشایری در اهواز با بیان اینکه برای وام اشتغال که به روستاییان اعطا می شود 6 سال زمان پرداخت اقساط در نظر گرفته شده اظهار کرد: با ارایه وام‌هایی با نرخ چهار درصد به روستاییان و عشایر مرزنشین و با نرخ 6 درصد به سایر روستاییان تفاوت میان روستانشینان و عشایری که تا امروز به آنان کم لطفی شده را باید جبران کرد.
وی افزود: تسهیلات اشتغالزایی روستایی به همه پروژه هایی اشتغال پایدار و دارای افزایش درآمد که روستاییان توان پرداخت اقساط آن را دارند در حوزه های مختلف مانند گردشگری، صنایع دستی، صنایع فرآوری، صنایع تبدیلی، گلخانه‌ای و دامپروری های صنعتی تعلق می گیرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: وثیقه های مورد نیاز برای این تسهیلات مکان اجرای پروژه و ماشین آلات آن است؛ اگر ارزش مکان و ماشین های پروژه جوابگوی وثیقه تسهیلات نبود سند روستایی در روستا یا سند ملکی در روستا به عنوان وثیقه پذیرفته می‌شود.
رضوی بیان کرد: همچنین برای شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت وام با کارمزد 10 درصد پرداخت می شود.
وی با بیان اینکه اولویت این وام ها به طرح هایی تعلق می گیرد که افراد با هم مشارکت اقتصادی داشته باشند گفت: اگر افراد شرکت های تعاونی یا سهامی خاص ایجاد کنند اولویت بسیار بیشتری برای دریافت وام خواهند داشت.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: 30 درصد از اعتبارات سهم هر استان برای رقابت میان استان ها لحاظ شده، و استان‌ها تا پاییز سال آینده فرصت دارند که اعتبارات را جذب کنند اگر این کار انجام نشود سهم 30 درصد هر استان به استانی که بتواند جذب داشته باشد اختصاص خواهد یافت.
وی ادامه داد: برای استان خوزستان علاوه بر اعتبارات کشوری مبلغ 400 میلیارد ریال از بانک سینا و 100 میلیارد ریال از بانک پارسیان نیز به این منظور تخصیص یافته است.
رضوی با بیان اینکه روستاها مکان تولید هستند و روستاییان و عشایر به عنوان تولید کنندگان ذیحق خدمت هستند اظهارکرد: باید برای افزایش تولید ملی و تولید ثروت اقدامات جدی انجام داد که دادن تسهیلات کمر بهره به روستاییان و عشایر در این راستاست.
وی یادآورشد: نباید اجازه دهیم طرح‌هایی ارایه شود که وام گیرنده بدهکار باقی بماند یا وام گیرنده پول تسهیلات را در محلی غیر از محل تعیین شده برای ایجاد اشتغال صرف کند از این رو نظارت جدی هم درون استان و هم در سطح کشور باید انجام شود.
به گزارش ایرنا متقاضیان برای بهره مندی از تسهیلات روستایی می توانند درخواست خود را در سامانه جامع تسهیلات روستایی به ثبت برسانند و اطلاعات مورد نظر را از آن محل کسب کنند.
گزارش های دریافتی حاکیست که بانک ها سندهای روستایی را برای وثیقه دادن این تسهیلات قبول نکرده اند که اعتراض و گلایه روستاییان را در پی داشته است.
7164/ 6037
خبرنگار: عاطفه جوادی ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*