میراث عظیم تمدن ایرانی – اسلامی با شعر شناخته می‌شودبه گزارش ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام سید عباس صالحی که روز چهارشنبه انتشار یافته، آمده است: «شعر» هنر ملی ایرانیان برای ابراز اندیشه‌ها و عواطف پاک انسانی و الهی مردم این سرزمین بوده است. در همه‌ زمان‌ها میراث عظیم تمدن ایرانی – اسلامی با شعر شناخته می‌شود.
وی می افزاید: حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه را با حکمت درآمیخت. خیام نیشابوری دانش و فلسفه را به شعر پیوند زد. مولانا جلال‌الدین، آموزه‌های قرآنی و عرفانی را با شعر خویش به آفاق برد. مصلح‌الدین سعدی شیرازی آداب انسان بودن را به ادب و ادبیات گره زد و خواجه حافظ شیرازی معنویت را با زبان شعر برای همه‌ اعصار به یادگار گذاشت. این آسمان سرشار از ستاره‌های پرفروغی است که درک عمق اندیشه و حکمت آن نیازمندگذران روزها و شب‌های بسیار است.
صالحی در این پیام تصریح می کند: «شعر» بیش و پیش از همه‌ هنرها و در حیاتی‌ترین بزنگاه‌های دینی و اجتماعی، دشــواری رسالت انسان بودن را به دوش کشیده است. ملت سرفراز ایران، شعور ناب و آرمان‌های انقلاب خود را در شعرها و شعارهایش متجلی کرد و این‌گونه از زمستان بهار ساخت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه می دهد: جشنواره رفیع شعر فجر، میراثدار و حافظ چنین سابقه درخشانی است. اکنون که کاروان این جشنواره به منزل دوازدهم رسیده است، امیدواریم با جوشش شاعران و کوشش مدیران فرهنگی، سپهر ادبیات فارسی از تولد و درخشش ستارگان ماندگار پرفروغ‌تر شود. جهان، مشتاق شنیدن شعر ناب و کلام طربناک ایرانیان است. سرآغاز دوازدهمین جشنواره شعر فجر در خاک پاک کرمانشاه که این روزها داغ سروهای جوان ایران را در سینه دارد، نشانه‌ای از این حقیقت همیشگی است که این بار نیز شعر شانه‌به‌شانه‌ سوگوارِ مردم خواهد ایستاد. تا طراوت شعر هست، هرگز زرد و پژمرده نخواهیم شد.

به گزارش ایرنا، دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر از امروز (چهارشنبه) با حضور 20 چهره ادبی کشور در تالار انتظار کرمانشاه آغاز به کار می کند و اختتامیه این رویداد به دبیری جواد محقق با معرفی برگزیدگان خود در سه بخش «شعر بزرگسال»، «شعر کودک و نوجوان»، «درباره شعر» نیمه نخست اسفند ماه در شهر تبریز پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 برگزار می شود.
فراهنگ ** 1355 ** تنظیم: علی اکبر قزوینیان * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*