نشاط اجتماعی لازمه ارتقای سلامت جامعه استبه گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، احمد حسین زادگان روز شنبه در نشست تخصصی کارگروه سلامت و امنیت غذائی استان افزود : با توجه به همین موضوع نیز شعار کارگروه سلامت استان در سال 97 ارتقای سلامت جامعه و نشاط اجتماعی است .
وی توجه به نشاط اجتماعی را یکی از اولویت های کارگروه سلامت استان برشمرد و گفت : رویکرد دولت نیز حفظ سلامت جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی از طریق نشاط افزائی است و برای این منظور سه رویکرد گسترش آموزش و توانمند سازی ، مهارت‌آموزی و تربیت مربی را در دستور کار دارد.
حسین زادگان تصویب سند جامع سلامت استان را فرصتی مناسب برای ارتقاء سلامت شهروندان مازندران دانست و بر ضرورت تبیین اهداف و چگونگی اجرای این سند به عنوان نقشه راه توسعه سلامت استان تاکید کرد.
معاون استاندار مازندران نشاط و شادابی جامعه را یکی از محورهای مهم برنامه دولت معرفی کرد و گفت : در جامعه شاداب ضمن کم شدن بیماری ها و امراض جسمی ، آسیب های اجتماعی هم کاهش می یابد.
وی شادی و نشاط را یکی از نیازهای ضروری جامعه و مردم دانست و افزود : در سند جامع سلامت استان هم به این موضوع توجه شده تا در کنار حفظ و حراست از سلامت جامعه ، از آسیب‌های اجتماعی هم پیشگیری شود.
حسین زادگان ضابطه مندی در اجرای سند جامع سلامت و مقابله با آسیب‌های اجتماعی را خواستار شد و گفت : اجرای درست این سند نه تنها سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی می شود ، بلکه افزایش سرمایه اجتماعی ، امنیت اجتماعی ، کاهش فقر و بی ‌عدالتی را هم در پی دارد.
معاون سیاسی استاندار مازندران سلامت را پیش نیاز توسعه دانست و تاکید کرد : هر جامعه ای که در عرصه سلامت گام های بلند و موثری برداشته است ، توانسته به بسیاری از اهداف و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت خود دست یابد.
** ضرورت هم افزائی دستگاهها
حسین زادگان با بیان اینکه برای اجرای بهتر برنامه های تدوین شده در کارگروه سلامت و امنیت غذائی استان باید تفاهم نامه های لازم با دستگاههای مربوطه منعقد شود ، گفت کاهش بیماری های روانی ، ارتقای سطح سلامت جامعه و پیشگیری از بار بیماری ها و مشکلات این حوزه در استان فقط از طریق همکاری های بین بخشی امکان پذیر است.
وی افزود : یکی از الزامات سلامت جامعه توجه به اوقات فراغت جوانان ، نوجوانان و همه اقشار و سنین است که می تواند بهترین فرصت برای نشاط افزائی و تخلیه روانی افراد باشد.
حسین زادگان با تاکید بر این که در زمینه پر کردن اوقات فراغت در کشور خلا وجود دارد ، گفت : به همین خاطر اکثر جوانان در پرکردن اوقات فراغت با آسیب‌ رو به ‌رو هستند و وظیفه همه دستگاههای اجرائی ، غیر اجرائی و دولتی و غیر دولتی و عمومی است که با هم افزائی به وظیفه خود در این زمینه عمل کنند.
وی بر توجه به نقش تمامی عوامل در ارتقاء سلامت جامعه تکید کرد و افزود : نباید از نقش عوامل محیطی ، تغذیه و امنیت غذایی ، شرایط زندگی ، بیکاری و خدمات بهداشتی در این زمینه غافل شویم و توجه به همه این عوامل و زمینه ها هم نیازمند همکاری و همسوئی دستگاههای مختلف است .
معاون استاندار مازندران ارتقاء سلامت جامعه را مسئولیت همگانی دانست و گفت : اگر می‌خواهیـم به عدالـت به عنوان نتیجه مطـلوب ارتقــاء سلامت دست یابیم هم باید اتخاذ راهکارهای مشارکتی هدف اصلی ما باشد.
حسین زادگان با تاکید بر اینکه برای دستیابی به جامعه سالم باید تمامی سازمان ها اعم از دولتی و عمومی نقش خود را به نحو مطلوب ایفا کنند ، افزود : اگر چه وظیفه تامین امنیت سلامت جامعه بر عهده دانشگاههای علوم پزشکی است ، ولی همه دستگاهها و نهادها باید در کنار دانشگاه جهت تامین و ارتقاء سلامت جامعه تلاش کنند.
معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران سازمان‌های مردم نهاد را به ایفای وظیفه در این زمینه فراخواند و تاکید کرد : فعالیت این سازمان‌ها به عنوان بازوان تقویتی باید در کنار فعالیت‌های رسمی دستگاهها تعریف شود.
حسین زادگان از شرکت های دانش بنیان و صاحب نظران در حوزه سلامت هم خواست تا برای ارتقای سلامت شهروندان استان راهکار و پیشنهادات خود را به دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی ارسال کنند و تاکید کرد : نقش رسانه ها هم در فرهنگ سازی و افزایش آگاهی عمومی در این زمینه نباید مورد غفلت قرار گیرد زیرا تلاش بیشتر رسانه ها و فضای مجازی در جهت تغییر رفتار شهروندان و نهادینه کردن رفتارهای سلامت محور موثر است.
6982/1654انتهای پیام /*