نماینده مجلس: بدون اجرای عدالت، حقوق سلامت و شهروندی محقق نمی شودبه گزارش ایرنا، احمد همتی عصر چهارشنبه در همایش ملی حقوق شهروندی و حقوق سلامت در تالار امام رضا(ع) دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، افزود: حقوق سلامت که از مبانی حقوق شهروندی است باید بر اساس عدالت بنانهاده شده باشد که تحقق آن نیازمند زمینه‌سازی مطلوب است.
وی تاکید کرد: جامعه باتقوا یا عناوینی مانند حقوق شهروندی و جامعه متمدن، عباراتی همسان است، جامعه ای که حقوق افراد نسبت به هم، نسبت به حاکمیت و حقوق حاکمیت به مردم رعایت شود، به جامعه ای باتقوا یا متمدن تبدیل می شود.
وی با اشاره به آیه ای از سوره مائده مبنی بر اینکه عدالت کنید که به تقوا نزدیک‌تر است(اِعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوی‌)، خاطرنشان کرد: جامعه‌ای موفق جامعه‌ای است که حقوق متقابل دوسویه در آن رعایت شود، که ریشه آن همان اِعدِلو در این آیه است که در این چهاردهه گذشته در کشور از آن غفلت کرده ایم.
نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گوشزد کردن رعایت عدالت به مسوولان از سوی مجلس، گفت: یک هفته قبل از ناآرامی های اخیر، کمیسیون تلفیق می بایست به مردم اطلاع رسانی می کرد که اساس مصوبات این کمیسیون بر اساس عدالت است.
همتی با تاکید بر لزوم همراهی عدالت و اعتدال در تمام زیرساخت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور، گفت: در حال حاضر، در هر دو مورد عدالت و اعتدال مشکل داریم.
وی بیان کرد: عدالت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی از اهداف هر جامعه موفقی است و اگر جامعه ای به این عدالت ها در مجموع رسید، آن جامعه به تقوا می رسد.
وی تاکید کرد: توصیه صرف مردم به تقوا در قالب های سخنرانی ها در چهار دهه گذشته به وفور رخ داده که نتیجه چیزی جز بیش از 15 میلیون پرونده قضایی نداشته و این یعنی اثربخش نبوده است.
همتی یادآور شد: جامعه اگر به عدالت نرسد، به تقوا هم نخواهد رسید زیرا نزدیک ترین مسیر به تقوا عدالت است، امروز کشورهای غیراسلامی به میزان زیادی به این مساله دست یافته اند، زیرا اساس برنامه های آنها عدالت بوده است.
وی ،امنیت، آموزش و سلامت، را سه رکن برای دستیابی به جوامع موفق دانست و گفت: در ایران امنیت با کمک مردم به خوبی جاافتاده است، در بحث آموزش نیز عقب هستیم و باید بیشتر کار شود.
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی افزود: حرکت خوبی در دولت یازدهم در بخش سلامت آغاز شد که دارای نواقصی بود که ریشه در رعایت نشدن قوانین مصوب از سوی دولت و وزارت بهداشت داشت، از سوی دولت این قوانین رعایت نشد زیرا منابع لازم وجود نداشت و از سوی وزارت بهداشت رعایت نشد که به بالارفتن هزینه ها انجامید و هر دو باعث چالش شد.
در دوازدهمین همایش ملی حقوق شهروندی با عنوان حقوق شهروندی و حقوق سلامت در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین المللی وزارت دادگستری، حجت الاسلام سیدطاها مرقاتی مشاور حقوق بشر اسلامی این معاونت، مهدی شادنوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و جمعی از استادان حقوق و پزشکی و مسوولان دادگستری استان سمنان حضور داشتند.
دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، حدود 2 هزار و 600 دانشجو در هشت دانشکده دارد که 2 رشته در مقطع کاردانی، 18 رشته در مقطع کارشناسی، 10 رشته در مقطع کارشناسی ارشد، 2 رشته در مقطع پزشکی عمومی، پنج رشته در مقطع دکتری و پنج رشته دستیاری را شامل می شود، هفت بیمارستان و مرکز درمانی و آموزشی در شهرستان های سمنان، دامغان، گرمسار، مهدی‌شهر، سرخه و آرادان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان است.
6103 تهیه و انتشار: مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.انتهای پیام /*