نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی خواستار توقف کامل پروژه‌های انتقال آب شدندعباس پاپی زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نشست فوق العاده مجلس و دولت در عصر چهارشنبه برای بررسی وضعیت گرد و غبار خوزستان اظهار کرد: با توجه به اینکه بررسی بودجه 97 مراحل پایانی خود را طی می کند تقاضای ما این است اعتباری اختصاصی برای کنترل گرد و غبار و جبران آسیب‌های آن جدای از 150 میلیون دلار برای خوزستان در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به حضور محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، رضا ارکانیان وزیر نیرو، و عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست خوزستان، نمایندگان خوزستان و استاندار در این نشست بیان کرد: لازم است این ردیف اعتباری تا زمانی که معضل گرد و غبار به طور کامل برطرف شوند پا برجا باشد.
وی ادامه داد: هدف از دعوت رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست متوقف کردن همه پروژه‌های انتقال آب از خوزستان است تا اوضاع خوزستان از حالت فعلی بدتر نشود.
جلسه فوق العاده رییس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رییس جمهوری، وزیران نیرو و جهاد کشاورزی، رییس سازمان برنامه و بودجه، استاندار خوزستان و نمایندگان خورستان در مجلس شورای اسلامی با موضوع گرد و غبار در خوزستان قرار است عصر امروز چهارشنبه در تهران برگزار می شود.
به گزارش ایرنا غلظت گرد و غبار در روزهای اخیر در استان خوزستان نمایندگان این استان را در مجلس شورای اسلامی واداشت که امروز چهارشنبه در خانه ملت با حضور در جایگاه هیات رییسه درخواست خود را برای افزایش بودجه مبارزه با گرد و غبار در لایحه بودجه سال آینده اعلام کنند.
پدیده گرد و غبار از بیش از 15 سال پیش در خوزستان پدیدار شد که هر ساله افزایش یافته و امروز به عنوان چالشی جدی در این استان تبدیل شده است.
بهمن پارسال این پدیده باعث قطع طولانی مدت برق، آب، و… در 12 شهرستان خوزستان شد به طوری که زندگی مردم در این استان را فلج کرد و دولت با تشکیل نشستی مصوباتی را در این خصوص انجام داد؛ یکی از این مصوبات نهالکاری در سطح 35 هزار هکتار کانون‌های فوق بحران بود که این مصوبه انجام شد.
به گزارش ایرنا روز سه شنبه میزان گرد و غبار در آسمان اهواز و برخی نقاط خوزستان به 60 برابر حد مجاز رسیده که باعث تعطیلی مدارس و ادارات این شهرستان‌ها شد.
این پدیده باعث مشکلات متعددی در استان از جمله افت تحصیلی دانش آموزان، مشکلات تنفسی برای افراد شده و در مواقعی نیز مهاجرت ساکنان استان را به همراه داشته است.
7164/ 6037
خبرنگار: عاطفه جوادی ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*