نگرانی صلیب سرخ جهانی از شدت گرفتن درگیری ها در مرز سوریه و ترکیهبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا، به گفته کمیته بین المللی صلیب سرخ، شدت یافتن درگیری ها از تاریخ 30 دی ماه در منطقه عفرین باعث آوارگی 10 تا 15 هزار نفر شده و جان غیرنظامیان را در معرض خطر قرار داده است.
در جریان درگیری های اخیر در مرز ترکیه و سوریه، حملات متعددی به مراکز خدمات درمانی، کارکنان درمانی و امدادگران رخ داده و بیمارستان اعزاز و یک بیمارستان روانپزشکی در همین منطقه آسیب دیده اند.
به دلیل ادامه گلوله باران منطقه عفرین، برخی مراکز درمانی و درمانگاه های سیار این منطقه فعالیت هایشان را به حال تعلیق در آورده اند و این شرایط، دسترسی را برای خیلی از افراد نیازمند مراقبت های درمانی، محدود کرده است.
در همین حال، به دلیل اینکه درگیری ها در نزدیکی تاسیسات زیربنایی آب آشامیدنی منطقه عفرین و استان حسکه ادامه دارد، امکان آسیب به این تاسیسات و در نتیجه قطع دسترسی صدها هزار نفر به آب آشامیدنی وجود دارد.
طی سال گذشته میلادی کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر سوریه به طور مشترک پنج محموله کمک شامل غذا، تاسیسات آبرسانی و ملزومات زندگی را برای آوارگان به منطقه عفرین ارسال کرده و کمیته بین المللی صلیب سرخ امید دارد امکان بازگشت هر چه زودتر به منطقه عفرین فراهم شود تا امکان کمک رسانی به نیازمندان فراهم شود.
براساس حقوق بین المللی بشردوستانه، تاسیسات درمانی، امدادگران و کارکنان خدمات پزشکی نباید هدف حمله قرار بگیرند. دسترسی مجروحان به خدمات درمانی برای نجات جانشان باید توسط طرف های درگیری تضمین شود.
کمیته بین المللی صلیب سرخ به عنوان یک سازمان بی طرف و بی غرض بشردوستانه، سعی در کمک و حمایت از کرامت غیرنظامیانی دارد که تحت تأثیر خصومت مسلحانه و دیگر شرایط خشونت آمیز قرار گرفته اند.
اجتمام**3377**1021
خبرنگار: سمانه زین العابدین**انتشار: حسین نوروزیان
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*