هشدار وزارت بهداشت در استفاده از شوینده ها هنگام خانه تکانیبه گزارش ایرنا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده ها با مواد سفیدکننده در فضای کوچکی مانند حمام یا دستشویی خطرناک است، زیرا از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد، گازکلر آزاد می شود و با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد می کند که بسیارقوی و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهای کوچک علایم شدید تنفسی ایجاد می کند.
براساس این گزارش، بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند یا ازآنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده شود.
وزارت بهداشت در این گزارش پیشنهاد داد: از مواد شوینده و پاک کنندهای استفاده شود که آسیب کمتری می رساند، مثلا استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار ایمن تر از استفاده از مواد سفیدکننده ای است که بخار دارد.
وزارت بهداشت هشدار داد: ضرورت دارد هنگام خانه تکانی از پاک کننده استاندارد استفاده شود. از مصرف مواد شوینده و پاک کننده ها در فضاهای بسته خودداری کنید. بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس برای چشم، پوست و ریه خطرناک است و خانم ها باید از ترکیب این دو ماده بپرهیزند. هنگام شستشوی حمام و دستشویی از ماسک های محافظ استفاده کنید، پنجره ها را باز و تهویه را روشن کنید تا جریان هوا برقرار شود.

* مواد شوینده از ماسک ها عبور می کنند
براساس گزارش وزارت بهداشت: بسیاری ازمواد ضدعفونی کننده به راحتی از ماسک های کاغذی عبورمی کنند و می توانند موجب آسیب به ریه شوند.
وزارت بهداشت اعلام کرد: تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول های غلیظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب بر روی دهان و بینی می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و پیشگیری از این مشکلات کمک کند. پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده از محصولات سوزاننده ضروری است.
برپایه این گزارش، استفاده از مواد شوینده شیمیایی ممکن است باعث تشدید بیماری های قلب، عروقی و ریوی شود.
موادشوینده شیمیایی برای زنان باردار، افراد مسن و کودکان بیشتر آسیب رسان است.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه که در آستانه عید نوروز و خانه تکانی منتشرشده است، تاکید کرد: مطمئن شوید که استفاده، نگهداری و دفع موادشیمیایی، مطابق با دستورالعمل سازنده است.
مواد خطرناک باید درمکانی دور از دسترس بچه ها نگهداری شوند. در محصولات شیمیایی و پاک کننده ها را محکم ببندید. در صورت جابه جا کردن مواد، بقیه ماده را در ظرف اصلی بازگردانید. فرآورده های حاوی موادشیمیایی پر خطر را در ظروف ویژه نگهداری کنید. هرگز برچسب روی ظروف موادشیمیایی را برندارید، اگر برچسب روی ظروف دچارپوسیدگی شده مجدد روی آن برچسب بزنید.

*چند اقدام ضروری در مسمومیت های ریوی
اولین و بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هواست، چرا که استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می کند و باعث ایجاد آرامش می شود. استفاده از بخور، به خصوص بخور سرد بسیار کارآمد است و خودداری از صحبت کردن، مفید است. ارجاع هر چه سریعتربه پزشک یا تماس با اورژانس ضروری است .

*آسیب ناشی از مواد شوینده بر چشم
این گزارش حاکی است، انواع مواد شیمیایی می توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگبر از جمله خطرناکترین مواد برای چشم به شمار می روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم می کند و حتی در موارد شدیدتر می توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند.
مواد شوینده همچنین می توانند موجب ایجاد زخم های شدید در پلک شده، چسبندگی های کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند. آسیب ناشی از این مواد ممکن است آن قدر جدی باشد که بینایی به طور کامل از بین برود. بنابراین استفاده از عینک حفاظتی برای کاهش آسیب چشم ها توصیه می شود.

*اگر کودکان با مواد شوینده مسموم شدن، چه کار کنیم؟
کودکان به علت کنجکاوی ممکن است در تماس با این مواد قرارگیرند، بی دقتی و سهل انگاری در استفاده، نگهداری یا جابه جا کردن مواد پاک کننده و سفیدکننده کودکان را درمعرض خطر قرارمی دهد. مصرف اتفاقی این مواد به التهاب و سوختگی دستگاه گوارش منجر می شود و عمل بلع را با مشکل مواجه می کند.
وزارت بهداشت هشدار داد: محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچگاه این مواد را در ظروف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه ) نگهداری نکنید. این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان می شود.
والدین درصورت مسمومیت خوراکی فرزندان، آنها را وادار به استفراغ نکنند، زیرا این کار موجب آسیب دیدگی و سوختگی بیشتر دستگاه گوارش می شود. بلافاصله دهان کودک را شست و شو داده، کودک آب نخورد چون وقتی ماده شوینده با آب ترکیب می شود، جذب آن سریعترمی شود وو ضعیت بدتر می شود. بهتر است تا رساندن مصدوم به بیمارستان یا مراکز درمانی با خوراندن شیر عمل رقیق سازی انجام شود.
اجتمام/ 3063/1724انتهای پیام /*