هشدار یونیسف در باره بکارگیری کودکان در جنگ هابه گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24، به مناسب روز جهانی مبارزه با استفاده از کودکان در جنگ ها و درگیری های جهان، یونیسف امروز در گزارشی به این موضوع پرداخت.
در گزارش یونیسف آمده است: بر اساس امار و ارقام رسمی، در سال گذشته میلادی، بیش از 250هزار کودک سرباز در درگیری ها و خشونت های جهان به کار گرفته شده اند.
این پدیده شوم بیش از سایر مناطق، در قاره آفریقا به چشم می خورد و استفاده از کودکان در جنگ های آفریقا بطوری است که یک سوم از آمار جهانی را تشکیل می دهد.
سودان جنوبی که درگیر جنگی چهار ساله است، بیش از سایر کشورهای جهان با پدیده شوم کودک سرباز مواجه است.
در جدید ترین آمار صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد آمده است که سال گذشته دویست و 50 هزار کودک در سراسر جهان به عنوان کودک سرباز بکار گرفته شده اند که یک سوم آن متعلق به کشورهای آفریقایی و جنگ های جاری در این کشورها است.
بر اساس آمار ارائه شده توسط یونیسف، هم اکنون در بیست کشور جهان از کودکان ، علاوه بر جنگیدن، در عملیات جاسوسی و انتحاری استفاده می شود.
پیشتر نیز صندوق حمایت از کودکان ملل متحد نسبت به وضعیت فاجعه بار و به شدت وخیم کودکان در مناطق درگیر بحران در جهان هشدار داده بود.
در سال گذشته، در کشورهای نیجر و کامرون دست کم یکصد و 35 کودک توسط گروه تروریستی بوکوحرام مجبور به انجام عملیات انتحاری شده اند.
جمهوری دمکراتیک کنگو، جمهوری افریقای مرکزی و میانمار نیز از جمله کشورهایی هستند که در آنجا از کودکان به عنوان سرباز استفاده می شود.
براساس گزارش یونیسف تجاوز جنسی به کودکان، ربودن آنان، استفاده سوء از کودکان به عنوان برده و ازدواج های اجباری کودکان از جمله تاکتیک های دیگر جناح های درگیر در این کشورها را می سازند.
اروپام**9041**1590انتهای پیام /*