همایش بزرگداشت آیت الله میرمحمد صادقی در اصفهان برگزار شدبه گزارش ایرنا، در این مراسم که جمعی از عما، فضلا و روحانیون اصفهان حضور داشتند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی از آن مرحوم به عنوان یکی از شخصیت های ممتاز تدریس و تربیت فضلا و طلاب یاد کرد.
سیدعباس صالحی در این پیام یادآور شد: بی ‌تردید مرحوم آیت ‌الله سید محمدعلی میرمحمدصادقی در زمره این ستارگان درخشان است که در هر دو وجه علم و عمل زبانزد و الگوی مجسم دینداری و اخلاقمداری بوده است.
همچنین آیت الله حسین مظاهری از مراجع تقلید و رئیس حوزه علمیه اصفهان نیز در پیامی خطاب به این همایش آن مرحوم را از ارکان و استوانه های بزرگ روحانیت و حوزه علمیه اصفهان برشمرد.
وی در این پیام، شخصیت، منش و سیرۀ این عالم پارسا را نیاز جدی امروز حوزه ‌های علمیه و عموم فضلا و روحانیون به خصوص نسل جوان حوزوی دانست و گفت: زندگی فضیلت‌ آمیز این فقیه اخلاقی، آمیزه ‌ای از اهتمام بی‌ وقفۀ علمی در کنار مجاهدت با نفس و التزام به تقوا و پارسایی و سپس تلاش فراوان برای تربیت طلاب و تهذیب نفوس، همراه با حضور اجتماعی و مردمی و همت در ارشاد و هدایت‌گری برای اهل ایمان و صبر و بردباری در مواجهه با مصائب و مشکلات است.
همچنین امام جمعه موقت اصفهان و عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در این همایش گفت: جدیت به درس از ویژگی‌های بارز دیگر آن مرحوم بود بطوریکه به خاطر تدریس خود را به زحمت می‌انداختند و برای آن بسیار مطالعه می‌کردند.
آیت الله سید ابوالحسن مهدوی افزود: درمجموع ویژگی های آن عالم بزرگ در پنج نکته دقت درسی، نظم، حافظه استثنایی، شاگردپروری و جدیت و اهمیت ایشان به درس خلاصه می شود.
آیت الله سید محمد علی صادقی فرزند سید محمدصادق، عالم فاضل جلیل، فقیه محقق و مفسر، از سادات جلیل القدر میر محمد صادقی، در 11 شوال 1346قمری در اصفهان به دنیا آمد.
آن مرحوم در نجف در محضر شیخ حسین حلی، آیت الله سید محمود شاهرودی و سید علی فانی اصفهانی تحصیل را ادامه داد و کتاب های زیادی نوشته است.
فقه و اخلاق از جمله دروس بسیار مهمی است که آیت الله صادقی سال های زیادی به تدریس آن در حوزه علمیه می پرداخت.
آیت الله میرمحمدصادقی بعد از آیت الله خادمی ریاست حوزه علمیه اصفهان را به عهده گرفت و از ٢٠ اسفند سال ٦٣ تا آمدن حضرت آیت الله مظاهری به اصفهان در سال ١٣٧٤، حدود ١١ سال ریاست حوزه اصفهان را برعهده داشت.
سرانجام این عالم ربانی در20 ربیع الثانی1417قمری ( 15 شهریور1375شمسی) فوت کرد و در گلستان شهدا به خاک سپرده شد.
گ/6994/ 2093 ** خبرنگار: آرزو فلاح ** انتشاردهنده: اصغر دواتگرانتهای پیام /*