وزیر بهداشت بر تقویت بخش سلامت به عنوان یک صنعت پردرآمد تاکید کردبه گزارش ایرنا، ‘سیدحسن قاضی زاده هاشمی’ روز پنجشنبه در مراسم افتتاح ساختمان ‘ معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ‘، افزود: صنعت سلامت در اقتصاد جهانی بالاترین آمار درآمد را در مقایسه با نفت و گاز و سایر بخش ها به خود اختصاص داده است.
وی بدون اشاره به آمار این درآمد تاکید کرد: باید در زمینه دارو سختگیری کنیم اما سختگیری ها نباید از جنس اداری و بروکراسی باشد بلکه باید سختگیری درخصوص ارتقای کیفیت انجام شود تا بتوانیم در عرصه بین المللی رقابت کنیم.
وی اضافه کرد: غذا و دارو بخشی بسیار مهم و پرمسئولیت است لذا باید تلاش کنیم تا زمینه رشد و ارتقای امکانات این عرصه را فراهم کنیم.
وی رقابت در زمینه تولید دارو را سخت و محدودیت ها در این زمینه را زیاد دانست اما در عین حال تصریح کرد: خودباوری زیادی نیز در این زمینه وجود دارد و به همین دلیل به رغم همه تحریم ها وضعیت و جایگاه ایران در زمینه تولید دارو خوب است.
قاضی زاده هاشمی با اشاره به ظرفیت و توانمندی های کشور بویژه استان اصفهان بر ساختار سازی و بهره وری از این قابلیت ها در تقویت صنعت سلامت تاکید کرد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر 12 کارخانه تولید دارو با محصولات متنوع در اصفهان وجود دارد که نیاز به کمک و حمایت دارد.
قاضی زاده هاشمی در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر ضرورت افزایش نظارت ها در بخش های بهداشت محیط، نظارت بر توزیع و خدمات بهداشتی و رفاهی، افزود: تصدی گری در این زمینه کاهش پیدا کرده و بطور غیر مستقیم کیفیت افزایش یافته است.
او گفت: الگویی که تهران در موضوع بهداشت محیط معرفی کرده خیلی مهم است و‌ می تواند به استان اصفهان نیز کمک کند.
وی به جزئیات بیشتری در این زمینه اشاره نکرد.
قاضی زاده هاشمی به موضوع سختگیری ها در مسئله قلیان در اصفهان نیز اشاره ای کوتاه کرد و گفت: سختگیری زیادی در زمینه مصرف قلیان در اصفهان می شود اما مسائلی دیگر وجود دارد که باید در اولویت قرار گیرد و زیر ذره بین باشد.
وی گفت: نیاز امروز ایران کارآفرینی، ثروت آفرینی و گره گشایی از کار مردم است.
ساختمان ‘ ستاد معاونت غذا و دارو و مجموعه آزمایشگاههای کنترل غذا ‘، در چهارهزار متر مربع فضای اداری و ۲ هزار متر مربع فضای آزمایشگاهی با اعتبار ۱۳ میلیارد تومان پنجشنبه با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به بهره برداری رسید.
این ساختمان در هفت کیلومتری جاده مَرغ در جنوب کلانشهر اصفهان احداث شده است.
قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت شب گذشته ( چهارشنبه شب ) وارد اصفهان شد و دیدار با دانشجویان، شورای مشاوران جوان و تشکل های مختلف دانشجویی نیز از دیگر برنامه های سفر او به اصفهان اعلام شده است.
استان اصفهان دارای حدود 6 هزار تخت بیمارستانی، 52 بیمارستان (37 دولتی و 15 خصوصی و خیریه)، 470 پایگاه سلامت شهری، 520 باب خانه بهداشت روستایی و 80 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی است.
ت/ 7150 / 7153 / 1339انتهای پیام /*