وزیر بهداشت: مجارستان در اعطای تسهیلات بانکی از بخش خصوصی حمایت کندبه گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سید حسن هاشمی در حاشیه دیدار با وزیر توانمندی های انسانی مجارستان در بوداپست با قدردانی از نگاه مقامات مجارستان به ایران و تاریخ و تمدن جمهوری اسلامی ایران، گفت: زمینه های زیادی برای ارتقای همکاری در حوزه های فرهنگی، علمی و پژوهشی بین ایران و مجارستان وجود دارد.
وی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور در حوزه های مختلف، اظهار کرد: بخشی از مردم مجارستان ریشه خود را ایرانی می دانند و علاقه دانشجویان و محققان ایرانی از جمله در حوزه پزشکی، به روابط دیرینه دو کشور باز می گردد.
وزیر بهداشت با اشاره به امضای چندین تفاهم نامه بین ایران و مجارستان در حوزه سلامت، یادآور شد: وزیر توانمندی های انسانی مجارستان به صورت همزمان، بیش از 6 وزارتخانه را مدیریت می کند که یکی از آنها سلامت است و امیدوارم که امضای تفاهم نامه های همکاری های مشترک و پیگیری کارگروه ها و کمیته های دو کشور، بتواند روابط ایران و مجارستان در حوزه های مختلف را توسعه دهد.
هاشمی تصریح کرد: بخش خصوصی ایران باید از فرصت های فراوان همکاری در مجارستان، استفاده کند و امیدوارم مجارستان نیز از بخش خصوصی دو کشور، حمایت های لازم به ویژه در زمینه تسهیلات مالی و بانکی را داشته باشد تا بتوانیم در آینده شاهد توسعه روابط بین دو کشور ایران و مجارستان باشیم.
وزیر بهداشت در پایان با بیان این که مجارستان یکی از جاذبه های بسیار ارزشمند دنیاست، گفت: امیدوارم در حوزه گردشگری و با توجه به تاریخ کهن ایران، از سوی بخش کنسولی و گردشگری فرصتی ایجاد شود که مردم دو کشور بتوانند از تمدن و مناظر دو کشور دیدن کنند.
همچنین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از دیدار با وزیر اقتصاد ملی مجارستان در بوداپست گفت: اراده مجارستان بر احیای روابط با ایران در حوزه های مختلف است.
وی افزود: در ملاقات هایی که با مقامات کشور مجارستان داشتیم شاهد اراده این کشور بر احیا و تقویت روابط با ایران در حوزه های مختلف بودیم.
هاشمی اظهار کرد: پس از برجام، مجارستان نخستین کشوری بود که مقامات آن به ایران سفر کردند و علاقه مند به توسعه روابط با ایران هستند.
وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت توسعه روابط اقتصادی ایران و مجارستان، تصریح کرد: امیدوارم بخش خصوصی دو کشور، از فرصت ایجاد شده، حداکثر استفاده را ببرند.
هاشمی با بیان اینکه مجارستان کشوری مستقل و با تاریخ کهن در قاره اروپا است، افزود: مجارستان کشوری است که به صورت مستقل برای منافع ملی خود تصمیم می گیرد و اراده آن بر رفع مشکلات و ارتقای روابط اقتصادی است.
وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: اطمینان دارم که سفرای ایران و مجارستان و کمیسیون اقتصادی دو کشور، تلاش خواهند کرد که مشکلات موجود برطرف شود.
به گزارش ایرنا، وزیر بهداشت برای پیگیری و امضای تفاهم نامه های همکاری در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، اعتباربخشی غذا، آموزش، ایمنی غذا و تفاهم نامه هایی در زمینه سرطان با انستیتو ملی سرطان مجارستان شامگاه چهارشنبه (نهم اسفند) وارد بوداپست پایتخت مجارستان شد.
اجتمام / 1095*2025انتهای پیام /*