چراغ خاموش گالری‌ها در ۱۴۰۰/لبخندی که زود خشک شد

به گزارش ایسنا، با اعلام وضعیت قرمز رنگ شهر تهران و افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا و در پی آن تعطیلی ۱۰ روزه پایتخت، بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و هنری همانند برگزاری نمایشگاه‌های هنری لغو و به آینده نامعلومی موکول شدند. موضوعی که البته چندان جدید نیست و سال گذشته نیز در برهه‌های زمانی گوناگون و با اوج گرفتن شیوع ویروس مرگبار کرونا، بارها تکرار شده بود. 

با این وجود، شرایط نسبتا مطلوب اسفندماه ۹۹ این انتظار و امید را در میان بسیاری از فعالان فرهنگی و هنری به وجود آورده بود که سال ۱۴۰۰ می‌تواند با رونق بهتری همراه باشد. هرچند که این لبخند بر چهره اهالی فرهنگ و هنر خیلی زود خشک شد و جایش را به نگرانی و دلهره و ترس داد. 

در این میان گالری‌ها نیز از جمله مشاغلی هستند که از همان روزهای نخست سال ۱۴۰۰ با محدودیت‌هایی همراه شدند. هرچند که برخی از گالری‌ها در ابتدا، دستورات ستاد ملی کرونا را آنگونه که باید جدی نگرفتند و نمایشگاه‌ها هنری خود را بدون در نظر گرفتن پروتکل‌های بهداشتی همچون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، برگزار کردند؛ اما هم‌اکنون اغلب گالری‌ها یا کاملا تعطیل هستند یا اینکه صرفا با هماهنگی قبلی اجازه بازدید می‌دهند.

تماس خبرنگار ایسنا با برخی از گالری های تهران حاکی از این است که در روزهای پایانی این هفته (۲۶ و ۲۷ فرودین‌ماه) اغلب گالری‌ها نه تنها برنامه‌ای برای برگزاری نمایشگاه‌های جدید ندارند، بلکه به طور کلی نیز تعطیل هستند. 

گالری «شیرین» اعلام کرده که تا اطلاع ثانوی تعطیل است. گالری «گلستان» نیز نقاشی‌های بهمن نیکو را به صورت آنلاین به نمایش گذاشته است. گالری «آرتیبیشن» نیز نمایشگاه‌های خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کند.  

گالری «اُ» که این روزها میزبان دو نمایشگاه هنری است نیز امکان بازدیدهای خود را محدود کرده است و با هماهنگی قبلی امکان بازدید وجود دارد. هرچند که افتتاحیه این دو نمایشگاه در روز جمعه (۲۰ فروردین ماه) نسبتا شلوغ بود.

گالری «طراحان آزاد» نیز اعلام کرده است که تا دو هفته دیگر، تعطیل است. گالری «مژده» نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل است. 

گالری «اعتماد» به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا، نمایشگاه هنری خود در سال جدید را لغو و به تاریخ ۱۰ اردیبهشت موکول کرده است. 

همچنین گالری «ایده» برگزاری نمایشگاهی که قرار بود روز جمعه (۲۷ فرودین ماه) افتتاح شود را به لغو و بازدید از نمایشگاه فعلی را نیز با هماهنگی قبلی امکان‌پذیر کرده است. 

انتهای پیام