ژیوار هورامان میزبان گردشگران نوروزیبه گزارش خبرنگار ایرنا، شهرستان سروآباد یکی از شهرستان های گردشگرپذیر استان کردستان است که دارای مناطق بکر، طبیعی و دارای آداب و رسوم خاص و کهن است که چشم هر بیننده ای را محو تماشای خلقت هستی می کند.
یکی از روستاهای گردشگری شهرستان سروآباد روستای ژیوار است، این روستا در منطقه هورامان و در دل کوه های کوسالان و در کنار رودخانه خروشان سیروان و در همسایگی شمالی روستاهای بلبر و سلین واقع شده است.
روستای ژیوار از جمله روستاهای قدیمی شهرستان سروآباد است، پایه های پلی که تاریخ ساخت آن به دوره صفویه می رسد، قدمت و سابقه ی تاریخی این روستا را نشان می دهد که بنا به اسناد و شواهد قدمت آن به بیش از 400 سال پیش بر می گردد.
این روستا یکی از زیباترین و در عین حال یکی از روستاهای بکر کشور است که در سال 1393 به ثبت ملی رسیده است، این روستا با توجه به شیب کوه و محیط در دره ای تنگ به صورت پلکانی ساخته شده و بناهای آن را باغ های انار، انگور و انجیر فرا گرفته است.
کلمه ژیوار در زبان کردی به معنی زندگی است و در گویش محلی به معنای جایگاه زندگی است، این روستا مانند اسمش زیبا و زنده است به طوریکه مردم مردم منطقه آن را هزار ماسوله نیز می نامند. ارتفاع روستای ژیوار از سطح دریا 2 هزار متر است و دارای اقلیمی معتدل و کوهستانی است.

** وضعیت آب و هوا
روستای ژیوار به علت قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی زمستان هایی سرد و سخت را پشت سر می گذارد.
اغلب گردشگران ترجیح می دهند در فصل بهار دل پذیر و فصل شکفتن طبیعت به آن سفر کنند، برخی دیگر نیز فصل تابستان را انتخاب می کنند تا چند روزی به دور از گرمای شهرها سپری کنند.
روستای ژیوار در رتبه بندی میزان پاک بودن آب و هوای شهرها و روستاهای کشور رتبه سوم را کسب کرده است که به احتمال فراوان یکی از دلایل اصلی آن سخت گذر بودن منطقه و تردد دشوار خودروها است که موجب بکر ماندن این روستا شده است.

**معاری منحصر به فرد
روستای ژیوار میان دره‌ای قرار دارد که باغ ها و جنگلهای سرسبز بلوط حاشیه آن را فراگرفته است و این موقعیت خاص باعث شده که سال ها پیش ساخت پلکانی خانه ها را برایش انتخاب کنند، معماری روستای ژیوار مانند ماسوله پلکانی و ساختمان هایش سنتی است، یعنی حیاط خانه بالایی پشت بام خانه ای است که در ارتفاع پایین تر قرار گرفته است. اما وسعت آن از ماسوله بیشتر است. خانه های آن از سنگ ساخته شده اند.

**جذابیت های روستای ژیوار
بافت پلکانی، بناهای سنتی، تراکم باغ‌های انار، انگور و انجیر، وجود رودخانه سیروان، وجود دره دربند در وسط روستا، کوه مشهور و مرتفع کوسالان در شمال روستا، پوشاک و لباس محلی اهالی، مهمان نوازی مردم روستا، قرار گرفتن در دره و حصار کوه‌های دیدنی و جنگل‌های سرسبز، استراحتگاه چشمه دیدنی و بسیار خنک مشهور به چه مه چشمه‌ای که تقریباً بیشتر باغ‌های روستا را آب می دهد، از جذابیت‌های روستای ژیوار است.
یکی دیگر از مناطق دیدنی و جذاب روستای ژیوار چکن نام دارد، چکن شامل 2 بخش است که در میان یک دره قرار دارد، چکن وارینه بخش ابتدای چکن است که در کنار رودخانه سیروان قرار دارد که دارای باغ های انار، انگور و انجیر است و از طریق آب رودخانه باغات را آبیاری می کنند و تعدادی از اهالی روستا در این منطقه زندگی می کنند و از طریق فروش محصولات باغی امرار معاش می کنند.
بخش دوم چکن مربوط به چکن سرینه (بالایی) است، که یکی از محلات روستا است، این بخش نیز دارای باغات میوه است که با آب کانی سر چمه آبیاری می شود.
در قسمت غربی روستای ژیوار کوه ملگا به رزی دامنه نیجله و باغهای درو قل ته ونی و ملگای سه رو ته موله ای قرار داردکه زیباترین مناظر روستای ژیوار در این قسمت است.
روستای ژیوار دارای هه وارهای معروفی نظیر هانی لار ، مرودل، خویسمله، سرنه هال و عوالان است در مسیر این هوارها مناظر طبیعی و زیبایی های بدون قابلیت توصیف وجود دارد که مردم روستا به علت وابستگی به این مناظر همه روزهای تعطیلی را در کنار این مناظر سپری می کنند تا از زیبایی های هستی بهره مند شوند.
مردم در ایام عید شروع به کوچ کردن و مهاجرت به هوار مرودل و سرنه هال می کنند اما پس از گذشت 2 ماه به طرف هه وار هانی لار رفته و پنج ماه بعدی را در این هه وار به سر می برند، مردمی که به هوار خویسمله کوچ می کنند 6 ماه تمام را در آنجا به سر می برند.
روستای ژیوار دارای هفت محله مشهور است که شامل او لاوه، کراباد، نصار، سرحوض، چکن، ملکوه و بنگا است که در بین این محلات اولاوه قدیمی ترین محله روستا است که در دامنه شمالی روستا قرار دارد و خانه های آن به صورت پلکانی بر روی هم قرار گرفته اند، این محله در دامنه کوه دربند جای دارد.

**پوشش های گیاهی
بلوط، ون،آلبالوی وحشی، تایله، بادام وحشی، گلابی، بید، شروی، که که وی، میله وی، انواع درختان کیکم، ارژن، انجیر، بلالوک، گل گاوزبان، شیرین بیان، شاتره، تشنه داری، پغازه، پونه، اربو، گل ختمی، گل بنفشه، رازیانه و گون پوشش گیاهی روستا را تشکیل می دهند.
روستای ژیوار در 87 کیلومتری شهر سروآباد و 185 کیلومتری سنندج قرار دارد و این روستا از غرب و شرق به ارتفاعات کوسالان و از جنوب غربی به ارتفاعات هورامان محدود می شود.
7354/ 3020انتهای پیام /*