کنترل ترافیک شهری و جاده ای درقم با استفاده از ریز پرنده انجام می شودبه گزارش ایرنا، حسین امیری قمی روز سه شنبه درجلسه ستاد تسهیلات زائران استان قم در سالن جلسات استانداری افزود: این ریزپرنده ها در ارتفاع پایین ترافیک درون شهری و نیز ترافیک در ورودی قم را ارزیابی می کنند ضمن اینکه با مجوز صادر شده آنها تا شعاع 10 کیلومتری از پایانه های حمل و نقل ترافیکی قم به پایش ترافیکی می پردازند.
وی از فعال شدن کمیته پیشگیری و مقابله با سرقت در قم خبر داد و گفت: کنترل و کاهش سرقت به ویژه سرقت خرد از زائران و مسافران ازجمله مهمترین هدف هایی است که این کمیته به دنبال تحقق آن است.
دبیر کمیته امنیتی و انتظامی ستاد تسهیلات زائران با بیان اینکه سال گذشته سرقت خرد در ایام تعطیلات نسبت به سال گذشته درقم 21 درصد افزایش داشته است افزود: تمام هماهنگی ها و برنامه ریزی ها برای کاهش آمار سرقت در ایام تعطیلات نوروز امسال انجام شده است.
وی ، بی توجهی مسافران به نکات ایمنی و هشدارهای پلیس را از جمله مهمترین دلیل وقوع سرقت های خرد دانست و گفت: سرقت از وسائل داخل خودرو و سرقت از درون چادر مسافران در پارک ها و اماکن عمومی بیشترین آمار سرقت های خرد را به خود اختصاص داده اند.
وی از فعال شدن گشت های ثابت و سیار پلیس در محل اسکان مسافران در مدارس، سالن های ورزشی و پارک ها خبر داد و افزود: برای تامین امنیت حرم حضرت معصومه(س)، مسجد جمکران تمهیدات ویژه ای انجام شده که بر اساس هماهنگی صورت گرفته در کنار استفاده ازظرفیت خادمان این مکان های مقدس، تامین امنیت مسجد جمکران به سپاه پاسداران و تامین امنیت بخشی از حرم حضرت معصومه(س) به نیروی انتظامی واگذار شده است.

** هماهنگی بین دستگاه های اجرایی استان قم ارتقای یافته است
رئیس کمیته نظارت، ارزیابی و آمار ستاد تسهیلات زائران قم، نیز با بیان اینکه بستر خدمتگزاری به زائران و میهمانان نوروزی بسیار بهتر از سال های گذشته فراهم شده است گفت: ستاد مرکزی تسهیلات زائران که با حضور 150 تن از مدیران و نمایندگی های 80 دستگاه اجرایی قم در فرمانداری قم به صورت شبانه روز فعال است به طور مستمر کمبودهای و مشکلات خدمت رسانی به زائران را بررسی و تصمیمات لازم را اتخاذ می کنند.
یونس عالی پور گفت: هماهنگی بین دستگاه های اجرایی استان قم ارتقای یافته و این امر موجب خدمت رسانی بهتر و افزایش رضایت زائران و مسافران شده است.

** 300 اتوبوس و 100 مینی بوس درون شهری آماده خدمت رسانی به میهمانان نوروزی
رئیس کمیته حمل ونقل و ترافیک ستاد تسهیلات نیز در این جلسه یکی از گلایه های مسافران نوروزی درسال های گذشته را کمبود تابلوهای مسیریابی حرم حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران عنوان کرد و گفت: دراین رابطه اقداماتی انجام شده و برخی از تابلوهای قدیمی نیز اصلاح شد.
محسن بهشتی از دو برابر شدن دوربین های نظارتی در قم خبر داد و گفت: این دوربین ها از 45 بین به 90 مورد افزایش یافته است.
وی اصلاح خط کشی معابر، آماده باش امدادخودروها وپایانه های مسافربری، افزایش ظرفیت راه آهن قم را از جمله اقدام های صورت گرفته برای تعطیلات نوروز برشمرد و ادامه داد: 300 دستگاه اتوبوس، 6 هزار دستگاه تاکسی و 100 دستگاه مینی بوس درون شهری آماده خدمت رسانی به میهمانان نوروزی برای تردد در شهر هستند.
معاون امور عمرانی استانداری قم همچنین با انتقاد از معلوم نبودن دستگاه متولی برای اطفاء حریق محورهای مواصلاتی گفت: در صورتی که بر اثر بروز حادثه ای در جاده های مواصلاتی آتش سوزی اتفاق بیفتد، متولی آن در کشور معلوم نیست که باید این موضع مورد بررسی قرار گیرد.

** 500 مدرسه آماده اسکان مسافران نورزی
مدیرکل آموزش و پرورش قم در این جلسه با اشاره به ایجاد هفت ستاد اصلی در ورودی های شهر گفت: در مرحله اول 250 مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی در آماده باش بوده که 80 درصد ظرفیت آنها تکمیل شده است و برای شب تحویل سال این آمار به 500 مدرسه افزایش یافت.
محمدرضا شیخ الاسلام ، اسکان مسافران در واحدهای آموزشی را برای آموزش و پرورش سخت دانست و افزود: هم اکنون 200 نیرو و 500 مدیر به صورت آماده باش در مدارس قم وجود دارد ضمن اینکه تغییر کاربری مدارس از آموزشی به اقامتی کار دشواری است.
وی گفت: درایام تعطیلات سال گذشته پنج هزار وسیله نقلیه مسافران نوروزی در مدارس پارک که حتی یک مورد سرقت نیز از این وسائل گزارش نشده است.

**قم نیازمند بودجه جداگانه فرهنگی است
دبیر کمیته فرهنگی، نماز وامر به معروف و نهی از منکر نیز در این جلسه، قم را شهری زیارتی دانست و گفت: با توجه به وجود جمعیت رو به رشد و تعداد زیاد سفر زائران ، این استان نیازمند بودجه جداگانه فرهنگی مانند مشهد است.
سید موسی حسینی کاشانی افزود: محوریت برنامه های فرهنگی قم در حرم حضرت معصومه(س)، مسجد جمکران، بقاع امامزادگان و مساجد است و محل های اسکان نیز به عنوان پنجمین هدف در برنامه های فرهنگی است.
7404/ 6133/انتهای پیام /*