کیفیت 82 درصد کالاهای مصرفی ساخت ایران از مشابه خارجی بهتر استمسلم خانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، اظهار کرد: کیفیت کالاهای ایرانی به صورت عام، در 10 سال اخیر شتاب خوبی داشته است و هرچند ممکن است تولید برخی کالاها در مرحله موفقیت یا در موقعیت برابر با کالاهای خارجی نباشد اما در برخی حوزه ها از جمله مواد غذایی، رشد کیفیت و شاخص های استاندارد، در حد عالی است.
وی ادامه داد: در حوزه محصولات کشاورزی و دامی نیز کیفیت محصولات ارتقا یافته است و مردم این کیفیت را حس و لمس می کنند همچنین در حوزه پوشاک هم به لحاظ طراحی، دوخت و تولید پارچه و منسوجات، کالاهای ایرانی از موقعیت ممتازی نسبت به کالاهای مشابه وارداتی برخوردار هستند.
خانی با تاکید بر اینکه مشتری باید خردمندانه انتخاب کند، افزود: در برخی حوزه ها مانند خودروسازی، لوازم خانگی و برقی آشپزخانه و تکنولوژی های مورد استفاده کارخانجات صنعتی، ضعف هایی داریم و در تلاش برای رفع آنها هستیم.

** مصرف کالای قاچاق، آتش زدن به فرصت های شغلی است
این مدرس کار آفرینی با تاکید بر اینکه مصرف کالای قاچاق آتش زدن به فرصت های شغلی است، افزود: کالاهای قاچاق در کشور ما بسیار زیاد است و در بازار به وضوح و به وفور مشاهده می شود؛ این درحالی است که کالاهای قاچاق هم فرصت های اشتغال داخلی را می سوزاند و هم حمایت از الگوهای بازتوزیع درآمد مانند مالیات و عوارض قانونی را دچار خسران می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: کسب و کارهای مجاز، قانونی و رسمی کشورها، منبع اصلی درآمد دولت ها هستند و دولت ها با اتکا به این کسب و کارها، مالیات ها و عوارضی که از آنها اخذ می کند، نسبت به بازتوزیع درآمدها و مدیریت امور جاری کشور اقدامات لازم را انجام می دهد.
خانی اظهار کرد: از نهاد حاکمیت انتظار می رود الگوهای ردیابی کالای قاچاق و ایجاد بسترهای نامناسب برای عرضه کالای قاچاق را در قالب طرح های عملیاتی مستمر و مداوم پیگیری کند تا از طریق کدرهگیری کالا و همچنین گمرک، کالاهای خارجی بدون شناسه در بازار، غیرقابل فروش شوند؛ به گونه ای که مشتری با دریافت اینگونه کالاها احساس خسران داشته باشد.

** کالاهای ایرانی شناسنامه دار شود
این مدرس کارآفرینی و کسب و کار گفت: کالاهای ایرانی باید شناسنامه دار باشد زیرا نبود شناسنامه استاندارد و اصالت کالای ایرانی موجب شده است تا مردم تمایزی بین کالای ایرانی و خارجی قائل نشوند و صرفا مولفه قیمت و یا تصورات قالبی ذهنی شاخص انتخاب کالا باشد.
خانی در مورد حمایت از تولید داخلی و خرید کالای ایرانی با تاکید بر لزوم توجه به شناسنامه دار کردن کالاهای ایرانی، اظهار کرد: بی شناسنامه بودن کالاهای تولید داخلی یکی از چالش های اساسی پیش روی اقتصاد کشور است و مصرف کنندگان باید رویکرد فرهنگی در مصرف را نهادینه کنند.
وی با تاکید بر توجه به اصالت کالاها در هنگام خرید، افزود: برخی کالاهای داخلی هیچ گونه مشابهی ندارد به عنوان نمونه صنایع دستی ایران به دلیل تنوع، قدمت، اصالت، کیفیت و فرهنگ و دیرینگی تمدن ایرانی مورد توجه و استقبال در سراسر دنیا است اما این کالاهای ارزشمند، شناسنامه اصالت ندارد و به همین دلیل حتی مصرف کنندگان داخلی هم نمی توانند تمایزی میان یک کالای اصیل با کالای مشابه تقلبی قائل شوند.
خانی ارتقای فرهنگ خرید را ضروری دانست و گفت: راه حل افزایش سهم کالاهای ایرانی در سبد خانواده ایرانی، علاوه بر فرهنگ سازی، رویکرد حاکمیتی است بدین معنا که حاکمیت باید از سیاست های سلبی و ایجابی برای مدیریت کالاها و محصولاتی که در بازار وجود دارد، کمک گیرد تا کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند و همچنین کالاهای قاچاق وارد زندگی مردم نشود.
وی با بیان اینکه باید تغییر نگرش نسبت به مصرف کالای ایرانی انجام گیرد، یادآور شد: سابقه ذهنی قدیمی مبنی بر اینکه کالای ایرانی نسبت به کالای مشابه خارجی از کیفیت پایین تری برخوردار است و بر اساس این حکم کلی، از مصرف کالای داخلی اجتناب می شود نیازمند اصلاح است و باید نگاه طیفی و جامع نسبت به این موضوع ایجاد شود.
این مدرس کسب و کار خاطرنشان کرد: زمانی که بدون استدلال و منطق و تنها بر حسب دسترسی و روال عادی در انتخاب، کالاهای خارجی را که مشابه داخلی دارد، استفاده می‌کنیم، عملا نیروی کار داخلی را حذف کرده ایم و فرصت شغلی را از هم وطنان خودمان گرفته ایم.
خانی با تاکید بر لزوم تدوین سیاست های حمایتی برای صیانت از تولید داخلی، اظهار کرد: تدوین بسته مشوق های «تولید ناب» در ایران ضروری است و از این طریق می توان تولیدکنندگان و کارآفرینان را مورد حمایت قرار داد تا افرادی که با شوق و ذوق به مردم کالای باکیفیت ارائه می دهند، شناسایی شوند و مورد تشویق و ترغیب قرار گیرند.
وی اضافه کرد: همچنین در صورتی که تولیدکنندگان و کارآفرینان با شیوه هایی مانند بخشودگی مالیات، معافیت بیمه سهم کارفرما، تخفیف در هزینه های انرژی و مواردی از این قبیل، حمایت شوند، مردم به طور عملی در می یابند که هر فعالیت موثر تولیدی در کشور توسط نهاد حاکمیت پشتیبانی می شود.
اجتمام**3229**1418انتهای پیام /*