گاز مونواکسیدکربن در فارس سه قربانی گرفتدکتر محمد جواد مرادیان، پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: به دنبال تماس شامگاه چهارشنبه 15 فروردین ماه جاری با مرکز ارتباطات اورژانس 115 بلافاصله نزدیک ترین تیم امدادی به محل وقوع حادثه که ارتفاعات دشت ارژن شیراز بود اعزام شد.
وی ادامه داد: ماموران اورژانس پس از رسیدن به محل با پیکر بی جان سه جوان که بر اثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن جان خود را از دست داده بودند مواجه شدند.
مرادیان گفت: این سه جوان نخستین قربانیان گازگرفتگی در سال 97 بودند که در اثر بی سهل انگاری در استفاده از وسایل گرمایی غیر استاندارد در چادر مسافرتی جان خود را از دست دادند.
او بیان کرد: منواکسید کربن، گازی است که بر اثر سوختن ناقص کربن به وجود می آید و علاوه بر اینکه هیچ رنگ و بویی ندارد بسیار سمی نیز هست.
سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی فارس افزود: به تمام شهروندان توصیه می شود که چه در محیط درون منزل و چه خارج از منزل به شدت از استفاده از وسایل گرمایی غیر استاندارد خودداری کنند و خطرات این گاز سمی را جدی بگیرند.
از آنجا که گاز مونواکسید کربن بدون هرگونه رنگ و بویی است به آن قاتل نامریی یا خاموش نیز گفته می شود. میل ترکیبی این گاز با هموگلوبین خون حدود 300 برابر بیشتر از میل ترکیب گاز اکسیژن است.
6122 /1876انتهای پیام /*