15 متخلف برداشت بی رویه گیاهان خوراکی در ایلام شناسایی شدندسرهنگ غلامرضا فتحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این رابطه یک تن گیاهان خوراکی و دارویی شامل پیچک، تره و … از این افراد متخلف کشف و ضبط شد.
وی با بیان اینکه در این راستا 10 خودرو متخلف نیز توقیف شده است، افزود: بیشتر این متخلفان را افراد غیر بومی استان های کردستان و کرمانشاه هستند که با ورود به رویشگاه های استان ایلام اقدام به برداشت بی رویه و غیر اصولی این گیاهان کرده اند.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام از مردم خواست از برداشت گیاهان دارویی و خوراکی به مقدار زیاد خودداری کنند و هنگام برداشت این گیاهان مواظب باشند که گیاه با پیاز و ریشه آن چیده نشود، چرا که چیدن گیاه با پیاز و ریشه به تدریج باعث نابودی و انقراض گیاه می شود.
فتحی با بیان اینکه حساسیت مردم نسبت به حفاظت و حراست از طبیعت بیشتر از گذشته شده، یادآور شد: در مدت حضور مردم در طبیعت موردی از قطع درختان گزارش و مشاهده نشد اما به مقدار 10 متر مکعب هیزم خشک از مردم ثبت و ضبط شد.
وی گفت: امروز و در روز موسوم به طبیعت 25 تیم گشت و کنترل در عرصه های طبیعی استان حضور دارند و ضمن آموزش های زیست محیطی به گردشگران با متخلفان احتمالی برخورد می کنند.
به گزارش ایرنا، یک میلیون و 700 هزار هکتار از عرصه های 2 میلیون هکتاری استان ایلام را عرصه های طبیعی و ملی تشکیل داده است.
7172/6119انتهای پیام /*