159 روستای کهگیلویه وبویراحمد با تانکر آبرسانی می شودیک هزار و 420 روستای دارای سکنه استان کهگیلویه و بویراحمد تاسیسات آبرسانی سالم دارند.
فیض الله پاسره روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در ابتدای سال جاری ۱۳۰ روستا به صورت سیار آبرسانی می شد اما این رقم هم اینک به حدود 159 روستا رسیده است.
وی افزود: کم آبی روستاهای این استان را تهدید می کند به گونه ای که خشکسالی های چند سال اخیر موجب کاهش سطح آب های زیر زمینی و خشک شدن چشمه های فراوانی در کهگیلویه و بویراحمد شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: آب چاه های شبکه اب شرب روستاهای استان در حال کم شدن است بطوری که ۶ حلقه چاه تامین آب روستایی در استان با چالش کم آبی بی سابقه ای روبه رو شده است.
وی تصریح کرد: سایر منابع تامین آب روستایی استان نیز اُفت داشته و با شروع فصل تابستان در سال آینده این مشکل بیشتر احساس می شود.
پاسره عنوان کرد: در شرایط کنونی استفاده آشامیدنی از آب، اولویت اول و اصلی استان است.
وی ابراز داشت: روستائیان هم باید از مصرف آب شرب برای کشاورزی، دامداری و باغداری پرهیز کنند.
کهگیلویه و بویراحمد دوره خشکسالی را طی می کند .میزان بارش نزولات آسمانی در این استان در سال زراعی جاری نسبت به پارسال نزدیک به 50درصد کاهش یافته است.
کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غرب ایران 713هزار نفر جمعیت دارد .جمعیت روستایی کهگیلویه و بویراحمد بین دو سرشماری عمومی نفوس ومسکن 90تا 95از 47درصد به 44درصد جمعیت استان کاهش پیدا کرده است.
از مجموع یکهزار و 676 روستای دارای سکنه در کهگیلویه وبویراحمد 720 روستا بالای 20 و مابقی زیر 20 خانوار جمعیت دارند.
9868/انتهای پیام /*