531 هزار فقره ازدواج در 10 ماه اول امسال در کشور صورت گرفتبه گزارش ایرنا عبدالحمید احمدی روز یکشنبه در کنگره علمی جوانان خانواده و چشم انداز آینده که در اهواز برگزار شد اظهار کرد: منشا هر گونه تحول و رشد ارزش های انسانی در خانواده نهفته است و خانواده مهمترین نهادی است که به پرورش و شکل گیری شخصیت افراد کمک می کند.
معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان با اشاره به این که هیچ نهادی نمی تواند جایگزین خانواده در الگوی رفتاری جوانان باشد افزود: امروز بیش از 72 درصد از جوانان کشور به همراه خانواده خود زندگی می کنند که این موضوع نشان می دهد زندگی جمعی در بین جوانان ایرانی هنوز هم از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به این که در کشورمان 67.2 درصد از خانواده ها مراقب رفتار و اخلاق جوانان خود هستند افزود: در یک تحقیق به عمل آمده 78.9 درصد از جوانان کشور از زندگی با خانواده های خود راضی هستند و 82 درصد از جوانان در خانواده های خود احساس آرامش و امنیت می کنند.
احمدی با اشاره به این که محوریت ازدواج در کشورمان همچنان بر عهده خانواده ها است افزود: متاسفانه در 10 ماه اول امسال تعداد 147 هزار ازدواج نیز منجر به طلاق شده است که بیشترین آمار طلاق نیز مربوط به استان های تهران، تبریز، قم، البرز، مازندران و گیلان بوده است.
وی در ادامه به تسهیلات وام ازدواج به جوانان اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر یک میلیون و 258 هزار و 599 متقاضی تسهیلات ازدواج داشتیم که 90 درصد این افراد، تاکنون تسهیلات خود را دریافت کرده اند.
وی گفت: همچنین میزان سقف وام ازدواج در سال 96 از 30 میلیون ریال به 150 میلیون ریال رسید که کمک خوبی به زوج های جوان کرد.
معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان در ادامه به کارگاه های آموزشی در بحث ازدواج اشاره کرد و گفت: در سال 96 بیش از 2 هزار و 539 کارگاه آموزشی با حضور 2 هزار و 71 مدرس برگزار شد که این میزان نسبت به جمعیت کشور باید افزایش پیدا کند هر چند که بنا داریم در سال آینده 13 هزار کارگاه آموزشی برای زوج های جوان برگزار کنیم.
وی به طرح تربیت مربی آموزش مهارت های ازدواج و خانواده اشاره کرد و گفت: این طرح ملی در 429 شهرستان کشور برگزار شد و معتقدیم که باید در سراسر کشور عملیاتی شود.
وی گفت: همچنین در 12 استان کشور مجمع خیرین ازدواج را راه اندازی کردیم که از این بابت کمک های بسیار خوبی به زوج های جوان صورت گرفت.
محمدرضا فضلی رییس مرکز مطالعات پژوهش وزارت ورزش و جوانان نیز در این همایش گفت: جوانان سرمایه و مولد توسعه کشور هستند که به منظور سیاست گذاری و برنامه ریزی برای آنان نیازمند شناخت به روز از ابعاد روانی و نگرش و نیازهای آنها هستیم.
وی با بیان این که هر نظام مدیریتی برای ترسیم چشم انداز خود نیازمند بنیان خانواده است افزود: خانواده نیز به عنوان سلول های بنیادین اجتماعی کشور تحت تاثیر تغییرات اجتماعی، اقتصادی و شرایط نسلی دچار تحولاتی می شود که باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.
رییس مرکز مطالعات پژوهش وزارت ورزش و جوانان با اشاره به این که کوچک شدن بعد خانواده، به تاخیر انداختن ازدواج و فرزند آوری از مهمترین عواملی است که خانواده ایرانی را تحت تاثیر خود قرار می دهد افزود: ظهور شکل های جدید از روابط بین دو جنس و افزایش نرخ طلاق عواقب بسیار بدی به دنبال خواهد داشت که پیر شدن جمعیت ایران یکی از عواقب آن است.
وی ادامه داد: با مطالعاتی که به عمل آمده به این موضوع پی می بریم که فردگرایی، فاصله روانی و عاطفی اعضای خانواده را از یکدیگر افزایش داده و موجب تضعیف پیوند اعضای خانواده و خویشاوندان شده است.
فضلی با بیان این که الگوهای متفاوت و مدرن جوانان در ارتباطات انسانی موجب گسست رابطه ها شده است افزود: خانواده به عنوان واحد اساسی در سلامت اجتماع، نقش پر رنگی در برقراری ارتباط جوانان با دیگر قشرهای جامعه دار لذا این بنیان مهم باید مورد بررسی ونقد علمی قرار گیرد.
9879/6064انتهای پیام /*