60 درصد مردم شهرستان بیجار صاحب پرونده سلامت هستندمحمد مظاهری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به فعالیت سامانه سیب در شبکه بهداشت بیجار اظهار کرد: تشکیل پرونده توسط 60 درصد از مردم بیجار آماری بسیار کم است و از همه مردان و زنانی که تاکنون ثبت نام نکرده اند دعوت می کنم به مناسبت هفته سلامت مردان نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
وی افزود: از 45 هزار نفری که تشکیل پرونده داده اند طبق گزارش مرکز بیمار یابی حدود 200 نفر مبتلا به بیماری های اعصاب و روان و 6 هزار نفر دارای فشار خون بالا شناسایی شده است که از این آمار هزار و 800 نفر را مردان تشکیل داده اند.
مظاهری گفت: در راستای شناسایی بیماران، حدود 2 هزار و 200 نفر مبتلا به دیابت شناسایی شدند که از این تعداد 800 نفر را مردان تشکیل داده اند و حدود نیمی از 400 نفر مبتلا به تب مالت هم در میان مردان قرار دارد.
وی مزیت تشکیل پرونده سلامت را تسریع در ارتقای برنامه سلامت دانست و اضافه کرد: این امر فرصت خوبی را برای تشخیص بیماران و شناسایی عوامل تهدید کننده فراهم می آورد.
او در خصوص برنامه های هفته سلامت مردان در شهرستان بیجار گفت: پویش هفته ملی سلامت مردان ایران زمین، هر سال در هفته آغازین ماه اسفند با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی گروه های مختلف جامعه خصوصا مردان در سراسر کشور با محوریت ورزش برگزار می شود.
وی با بیان اینکه همه ساله این پویش با یک هدف و شعار نهادینه شده شکل می گیرد افزود: امسال پویش ملی سلامت مردان با شعار، ‘ورزش کلید طلایی سلامت مردان’ اجرایی می شود.
مظاهری کم تحرکی مردان را بیشتر از زنان برشمرد و عنوان کرد: در حال حاضر کم تحرکی عامل اصلی بیماری های مختلف از جمله چاقی است که به دنبال آن فشار خون بالا، دیابت، مشکلات اسکلتی، عضلانی و بیماری های روانی و اجتماعی دامن گیر جامعه مردان شده است.
وی با اشاره به اینکه هفته سلامت مردان از اول اسفند آغاز و تا هفتم اسفند ادامه دارد، اظهار کرد: محور مهم برنامه های این هفته، ترویج ورزش بعنوان بهترین راهکار سالم ماندن مردان است.
مظاهری با ذکر عناوین روزهای هفته سلامت ملی مردان گفت: روز اول اسفند بعنوان روز فعالیت بدنی تاثیر آن در سلامت همه گروه های سنی و جمعیتی و روز دوم اسفند به عنوان نقش ورزش در کنترل عوامل خطر با تاکید بر چاقی شکمی نام گذاری شده است.
او ‘سلامت مردان، سلامت خانواده’، ‘ورزش همگانی، محیط زندگی و فعالیت های بدنی’، ‘محیط کار حامی فعالیت بدنی’، ‘نقش ورزش در سلامت اجتماعی’ و ‘ورزش ،سلامت اسکلتی و عضلانی’ را عناوین روزهای سوم تا هفتم اسفند بیان کرد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار ضمن تاکید بر همکاری حداکثری و همه جانبه ادارات مختف اظهار کرد: توزیع پامفلت و نصب بیلبورد در ادارات، برگزاری برنامه کوهپیمایی، برگزاری همایش های یک روزه برای کارمندان ادارات، برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی با همکاری آموزش و پرورش و روحانیون و انجام معاینات غربالگری مخصوص مردان در طول هفته از جمله برنامه های این هفته خواهد بود.
در شهرستان بیجار در شرق استان کردستان حدود 89 هزار نفر سکونت دارند.
7350/6108انتهای پیام /*