97 سال مشارکت بیشتر مردم در ترویج فرهنگ ایثار و شهادتحجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد روزجمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، درباره فعالیت های حوزه فرهنگی بنیادشهید در سال 97 افزود: اکنون در حال تدوین برنامه های متنوع فرهنگی در کشور هستیم اما بزرگترین و مهمترین رویداد در این نهاد، تجدیدنظر در برنامه ها و روش های موجود است.
وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که با شعار مردمی کردن فرهنگ ایثار و شهادت وارد سال 97 شویم و دلیل این است که مساله تولید و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت یک امر حاکمیتی نیست که فقط سیستم اداری دولت و عموم بخواهند کار را پیگیری کنند.
کاویانی راد ادامه داد: نتیجه کار ما زمانی مشخص خواهد شد که در سطح عمومی مردم، فرهنگ تکریم و ترویج ایثار و شهادت آنچنان نهادینه شده باشد که اگر دستگاه متولی این کار هم روزی وجود نداشته باشد یا کم کاری کرد؛ توسط مردم مورد مطالبه قرار گیرد که به وظایف فرهنگی خودش عمل کند.
معاون فرهنگی و امور آموزشی بنیادشهید همچنین در پاسخ به این سوال که بنیادشهید در حوزه فرهنگی در سال 96 تا چه حدودی موفق عمل کرده است، اظهار داشت: اگر به نسبت به آرمان ها نگاه کنیم و ایده آل هایی که باید تحقق پیدا کند به نظر می رسد که مسیر زیاد و طولانی در پیش رو داریم، اما اگر به نسبت تلاش و کوشش این نهاد نگاه کنیم، حوزه فرهنگی تلاش خودش را به اندازه مقدورات انجام داده است.
وی تصریح کرد: اقداماتی هم که در بخش فرهنگی بنیادشهید انجام شده بخشی از مشکلات را حل کرده است، البته در مسیر فرهنگی مجموعه ای از نیازها، خلاها، مسایل و تهدیدات درونی وجود دارد که به عنوان نمونه احساس رضایت یک چالش فرهنگی است اما چگونه می شود رضایت را به یک حد ایده آل رساند در حالی که تمام تلاش دشمن بر این است که جامعه یا ایثارگران را به سمت نارضایتی بکشاند.
معاون فرهنگی و امور آموزشی بنیادشهید ادامه داد: مواجهه با همین تهدید خودش یک کار بزرگ است و اینکه جامعه ایثارگری در مسیر و جایگاه ابتدایی خودش بر سر آرمان ها استوار بماند و مجاهدتش را ادامه دهد و نسبت به آینده افقی روشن داشته باشد و در برابر فشارهای اطراف مقاومت کند؛ یک ایده آل فرهنگی است.
وی به برخی از فعالیت های فرهنگی در بنیادشهید در سال 96 اشاره کرد و گفت: تولید نشاط، اردوهای سیاحتی و زیارتی، مساله اعزام ایثارگران به مناطق عملیاتی، اعزام به مشهد مقدس، اجرای طرح سپاس، برگزاری یادمان بزرگداشت شهدا، آموزش ها و مسابقات فرهنگی و قرآنی، تولیدات رادیویی و سینمایی، حضور فعال در فضای مجازی و اداره سایت های فرهنگی، حمایت از تحصیل 160 هزار دانشجوی ایثارگر، کمک به تحصیل و ارتقای تحصیلی 211 هزار دانش آموز ایثارگر، اینها مجموعه مختصری از اقدامات حوزه فرهنگی در بنیادشهید است.
کاویانی راد افزود: چون جهت گیری همه این مسایل فرهنگی است، تاثیرات فرهنگی هم دارد و وقتی ادامه تحصیل و ارتقای دانش و مهارت یک ایثارگر را شاهد باشیم یعنی یک گام به سمت تعالی فرهنگی برداشته ایم.
وی خاطرنشان کرد: ما به شدت نیازمند شاخص های عینی برای اندازه گیری میزان پیشرفت و تحقق اهداف فرهنگی هستیم و تلاش می کنیم که براساس اسلوب علمی به یک معیارهایی دست پیدا کنیم تا بتوانیم میزان تاثیر و کیفیت کار را اندازه گیری کنیم.
براساس جدیدترین آمار، مردم سربلند ایران اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، 225 هزار و570 شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.
همچنین تعداد کل جانبازان در کشور 574 هزار و 101 نفر است که 336 هزار و 282 نفر معادل 59 درصد جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر معادل 41 درصد نیز جانبازان 25 درصد و بالاتر هستند. تعداد آزادگان کشور در دوران دفاع مقدس 43 هزار و 173 نفر است.
اجتمام * 7268 * 1418
** آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*